FOTO - REUTERS |
va a Spojených štátov vo Viedni.
Na hraniciach únie v roku 2004 colníci objavili asi 103 miliónov falšovaných tovarov ako hodinky alebo dizajnérske kabelky. To je asi desaťkrát viac ako pred šiestimi rokmi. Obe krajiny sa zaviažu k užšej spolupráci colných úradov.
Americkí a európski špecialisti majú spolupracovať aj v tretích krajinách. Dôraz pritom budú klásť na Čínu a Rusko. Produktové pirátstvo však vyvoláva obavy v celom ázijskom regióne, Latinskej Amerike a na Blízkom východe. Nepostihuje len luxusné tovary, podľa údajov únie v roku 2004 na hraniciach členských štátov zaistili viac ako štyri milióny falšovaných potravín a nápojov. Veľmi rozšírené je aj falšovanie liekov, hračiek, autodielcov či súčiastok do lietadiel.
Falšovaný tovar nepoškodzuje len výrobcov. Až desatinu svetového obchodu s liekmi tvoria falzifikáty, ktoré môžu ohroziť pacientov. Komisia preto nabáda k opatrnosti najmä pri nakupovaní cez internet. Spotrebiteľa by mali varovať už podozrivo nízke ceny. Ako extrémny prípad komisia označila haváriu nadzvukového lietadla Concorde v roku 2000, ktorú podľa vyšetrovateľov zapríčinil úlomok falšovanej súčiastky. (tasr, čtk)