Luxusné veci si môže dovoliť kupovať čoraz viac ľudí aj v nových krajinách unie, v Číne či Indii. Počet milionárov v týchto krajinách rastie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Tempo rastu v Česku prekonalo európsky priemer, kde sa počet dolárových milionárov zvýšil o 4,5 percenta na 2,8 milióna ľudí. "Za rastom milionárov v Európe stojí práve východná Európa," povedal riaditeľ Capgemini Czech Republic Patrik Horný. Počet bohatých Čechov tak rástol rýchlejšie než napríklad v Kanade (7,2 percenta) alebo v USA (6,8 percenta).
Celosvetovo vzrástol počet boháčov o 6,6 percenta na 8,7 milióna ľudí. Hodnota ich majetku dosiahla 33,3 bilióna dolárov. Najviac 10,2 bilióna dolárov vlastnia spolu milionári v Severnej Amerike. Nasleduje Európa s 9,4 bilióna a oblasť Ázie-Pacifiku so 7,6 bilióna dolárov.
Autori dokumentu predpokladajú, že v blízkej budúcnosti dôjde k presunu majetku bohatých ľudí z vyspelých na rozvíjajúce sa trhy. "Investície milionárov budú v Severnej Amerike v najbližších rokoch klesať a presunú sa do Juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky," povedal Horný. S presunom majetku podľa neho ráta 83 percent bohatých. Mení sa aj štruktúra investícií boháčov. "Bohatí opúšťajú menej rizikové investície ako reality a presúvajú investície do privátnych podnikov, predovšetkým do Indie a Číny," povedal Horný.
Štúdia World Wealth Report nespomína mená bohatých ľudí. Do ich bohatstva zahŕňa len investičný majetok a nie nehnuteľnosti, v ktorých bývajú. K počtu dolárových milionárov dospela sledovaním dostupných informácií zo štatistických úradov, bánk, z kapitálových trhov a z vývoja národných ekonomík.
Podľa časopisu Forbes je najbohatším človekom na svete s majetkom v hodnote 50 miliárd dolárov (2,46 bilióna korún) šéf softvérového gigantu Microsoft Boll Gates. V tomto roku sa medzi dolárovými miliardármi objavil po prvý krát aj český podnikateľ Petr Kellner s majetkom približne troch miliárd dolárov (asi 91 miliárd korún).
(čtk)