Štát by mohol na mimosúdnom vyrovnaní medzi SPP a Kerametalom ušetriť. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Akcionári Slovenského plynárenského priemyslu na dnešnom mimoriadnom valnom zhromaždení definitívne nerozhodnú o mimosúdnom urovnaní bezmála desaťročného sporu spoločnosti s Kerametalom.
SPP mal podľa návrhu dohody bývalému podniku zahraničného obchodu zaplatiť 267 miliónov korún za to, že odstúpi od tranzitných zmlúv na dodávky plynu do západnej Európy. Inak môže spor stáť daňových poplatníkov zhruba miliardu korún. Kerametal sa mal vzdať aj vymáhania zmeniek za 1,4 miliardy korún, ktoré podpísal ešte bývalý riaditeľ plynární za vlády HZDS Ján Ducký. SPP ich považuje za neplatné, súdy však ešte nerozhodli.
Čaká sa na záruky
Fond národného majetku ako väčšinový vlastník SPP sa však včera rozhodol, že dohodu o mimosúdnom vyrovnaní oddiali, kým nebude mať od Kerametalu silnejšie záruky. Chce, aby zástupcovia firmy potvrdili, že "slovenská strana nebude musieť nikdy uhrádzať nijaké odškodnenia spojené s touto dohodou alebo inými zmluvami s Kerametalom z minulosti, a že dohoda v žiadnom prípade neznamená ani formálne uznanie platnosti tzv. Duckého zmeniek," informovala hovorkyňa Fondu Tatjana Lesajová.
Podľa ministra hospodárstva Jirka Malchárka sa o mimosúdnom vyrovnaní s Kerametalom bude znova rokovať v pondelok. "Stretnutie sa uskutoční so zástupcami SPP, ministerstva hospodárstva a Fondu národného majetku," povedal.
Problém spôsobila zmluva s odberateľom plynu, nemeckou firmou Verbundnetz Gas. Kerametal podľa nej mal zúčtovať platby za dodaný plyn namiesto plynární, za čo od nich mal dostávať provízie. Išlo o historický vzťah, ktorý vznikol ešte začiatkom 90. rokov.
Keďže sa však oba slovenské podniky nevedia dohodnúť, či zmluvný mechanizmus platí, peniaze od Verbundnetz Gas sa zbierajú na tzv. dôverníckom účte, o čom rozhodol súd. Podľa zdrojov ministerstva na účte už môžu byť zhruba 3 miliardy korún. Časť tvoria provízie Kerametalu, zvyšok tržby SPP za dodaný plyn.
Pri privatizácii SPP vláda prijala záväzok, že ak sa problém s Kerametalom nevyrieši do 18 mesiacov, zaplatí zahraničným akcionárom čiastku , ktorá sa rovná ich podielu, zablokovanom na dôverníckom účte. O akú sumu ide, SPP odmietol zverejniť, lebo to považuje za obchodné tajomstvo. Malchárek odhaduje, že by mohlo ísť o vyše miliardu korún, ktorú by daňoví poplatníci museli zaplatiť ako náhradu škody akcionárom SPP, spoločnostiam Ruhrgas a Gas de France.
Otáľanie zaplatí štát
Štát miliardu nebude musieť zaplatiť, ak SPP a Kerametal uzavrú spomenutú dohodu o generálnom urovnaní. "Je to najlepšie možné riešenie. Potvrdili to dve nezávislé právne analýzy, ktoré sme si nechali vypracovať my a SPP," povedal Malchárek. Času však nie je nazvyš, lebo 18-mesačná lehota vyprší v týchto dňoch. "Ak sa to nestihne, na pokutu sa zložia daňoví poplatníci," povedal včera.
Problém s Duckého zmenkami by mala urovnať ďalšia dohoda medzi SPP a Kerametalom. "Za zmenky SPP nezaplatí ani korunu, urobili by sme tým veľmi nebezpečný precedens," povedal Malchárek.
Plynárne mimosúdne vyrovnanie s Kerametalom zatiaľ komentovať nechcú. "Až kým rokovania neskončia," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Šéfa Kerametalu Igora Junasa sme sa včera chceli opýtať, v čom vidí výhody mimosúdnej dohody s SPP. Do štvrtka je na služobnej ceste, povedali na jeho sekretariáte.