Ak by kontrolu nad Transpetrolom získala firma z Ruska, mohla by blokovať dovoz kaspickej ropy do Európskej únie. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Minister hospodárstva Jirko Malchárek chce pre vládu zabezpečiť prednostné právo na spätnú kúpu 49-percent akcií Transpetrolu, ktoré vlastní Yukos Finance B. V., jedna z dcérskych spoločností ruského koncernu Jukos.
Malchárek sa minulý týždeň vo štvrtok stretol vo Viedni so šéfom Yukosu Stevenom Teedem. Zo stretnutia vyplynulo, že stále existuje reálna šanca, že k podielu sa môže znovu dostať aj Slovensko. "Môj cieľ sa naplnil, na rokovaní sa mi podarilo viac pootvoriť dvere pre Slovensko," povedal Malchárek.
Problémom je, že v polovici júla budú ruské súdy rozhodovať o bankrote Jukosu. "V takom prípade Slovensko stratí možnosť ovplyvňovať nakladanie s podielom Yukosu v Transpetrole," povedal Malchárek. Verí, že sa mu dovtedy podarí dohodnúť s Teedem opciu, ktorá by zhruba na rok Slovensku zabezpečila prednostné právo na kúpu akcií. Nová vláda by tak podľa ministra mala dosť času na rozhodnutie, či predkupné právo využije.
Podiel mimo bankrotu
Zo stretnutia s Teedem vyplynulo, že Yukos je ochotný zariadiť veci tak, aby sa jeho prípadný bankrot akcií Transpetrolu nedotkol. "Je na to však nutná spolupráca s nejakou bankou," povedal Malchárek a zdôraznil, že čas je len do polovice júla. Opcia však nie je istá, lebo Jukos je pod veľkým finančným tlakom.
Takisto nie je isté, či firma zrušila predaj akcií Transpetrolu ruskej ropnej spoločnosti Rusnefť, hoci to nedávno šéf ruského Jukosu Viktor Geraščenko oznámil. Zrušenie obchodu za 103 miliónov dolárov zo začiatku februára zdôvodnil nezhodami so slovenskou vládou, ktorá Yukosu Finance B. V. nedala súhlas na predaj akcií Transpetrolu.
Teede však naznačil Malchárkovi, že medzi Yukosom a Rusnefťou stále existuje určitý vzťah. "Z nášho rozhovoru vyplynulo, že ohľadom Transpetrolu je stále medzi oboma firmami väzba. Presne ju však nepoznám," povedal Malchárek.
Tajná služba varuje
Pred týždňom izraelský generálny prokurátor na podnet tajných služieb požiadal vládnu privatizačnú agentúru, aby Rusnefť vylúčila z tendra na privatizáciu jednej z tamojších rafinérií, lebo podľa bezpečnostných orgánov spoločnosť ohrozuje bezpečnosť židovského štátu. Napísal to minulý týždeň ruský denník Vremja Novostej. Ruský veľvyslanec na Slovensku Alexander Udaľcov za ruské firmy lobuje. Na ekonomickom fóre Hospodárskeho klubu povedal, že je v záujme Slovenska, aby 49-percentný podiel v Transpetrole predal Yukos jednej z ruských firiem.
Z pohľadu ruských strategických záujmov je, aby Európa, bola čo najviac závislá od ruskej ropy. Ak by kontrolu nad Transpetrolom získala ruská firma, mohla by blokovať dovoz kaspickej ropy cez ukrajinský ropovod Odesa-Brody a ropovodom Družba ďalej na západ. O projekt má záujem Európska únia, ako aj Spojené štáty.
Slovenskú časť Družby vlastní práve Transpetrol a súčasná akcionárska zmluva je postavená tak, že zahraničnému akcionárovi umožňuje úplnú kontrolu nad jeho obchodnými aktivitami. Vláda 49-percentný podiel v Transpetrole predala v roku 2002 Yukosu za 74 miliónov dolárov, vyhradila si však právo, že do konca apríla budúceho roka môže prípadný predaj akcií tretej strane blokovať.
Autor: ľja