
Perzský Nový rok známy ako Nóvruz slávia v Afganistane, Strednej Ázii a Iráne v prvý jarný deň ako sviatok úrody a obrody. Súčasťou osláv v Kábule bolo vztýčenie desaťmetrového vlajkového stožiaru pokrytého zeleným zamatom vo svätyni Chartí Sahkí - prvýkrát od nástupu Talibanu k moci. Obrad sledovali desaťtisíce ľudí z neďalekých hôr, ktorí sa potom zapojili do pestrého sprievodu. Búrlivé oslavy nového roku a jari boli v Afganistane zakázané počas vlády Talibanu. Jedným z vrcholov osláv v Kábule bol zoskok padákom plukovníčky vojenského letectva, ktorá tým chcela demonštrovať novú slobodu, akú ženy získali po páde Talibanu. FOTO - TASR /AP
Britská sudkyňa Elizabeth Buttlerová-Slossová včera rozhodla, že nevyliečiteľne chorá žena má právo rozhodnúť o svojej smrti.
Príbeh ženy známej len pod menom slečna B zaujal celý svet. Pochádza z Jamajky a v Británii pracovala ako sociálna pracovníčka. Jej náhle ochrnutie spôsobila krvná zrazenina v krku. Podľa lekárov má len jednopercentnú nádej na uzdravenie. Premýšľa však úplne jasne a je teda schopná rozhodnúť o svojej smrti. Sudkyňu Buttlerovú-Slossovú dojala jej „veľká odvaha, sila a vôľa“. „Je to úžasná osoba a je tragické, že niekoho s jej schopnosťami život tak kruto zasiahol. Dúfam, že mi odpustí, keď poviem, že keby si rozmyslela svoje rozhodnutie, mala by tejto spoločnosti čo ponúknuť,“ povedala Buttlerová-Slossová, podľa médií v súčasnosti najlepšia britská sudkyňa.
Jej rozhodnutie má pre budúcnosť veľký význam. „Pacienti by mali mať právo rozhodnúť o svojom osude - aj keď ich rozhodnutie vyzerá iracionálne,“ povedal Evan Harris, hovorca britských liberálnych demokratov. „Ak je pacient spôsobilý rozhodovať, jeho želanie musia všetci rešpektovať.“
Rozhodnutie znamená prehru pre lekárov, korí odmietali slečnu B odpojiť od prístrojov. Odporuje to základnej lekárskej zásade: chrániť ľudský život. Doktori tvrdia, že keby mali čas, dokázali by rehabilitáciou zlepšiť kvalitu života slečny B a ona by možno zmenila názor.
Podľa britských zákonov má každý človek, ktorý je duševne spôsobilý, právo odmietnuť lekársku starostlivosť. Butlerová-Slossová mala posúdiť, či je slečna B duševne spôsobilá, aby rozhodla o svojej smrti.
V auguste minulého roku dvaja nezávislí psychológovia potvrdili, že je, ale lekári to nerešpektovali. Preto sa slečna B ako prvá v histórii obrátila na súd. Sudkyňa dokonca udelila lekárom symbolickú pokutu sto libier, pretože konali nezákonne.
Všetci chcú vedieť, čo slečna B urobí teraz, keď dostala právo na smrť. Pravdepodobne ho využije. „Je úplne na nej, čo spraví. Má právo urobiť akékoľvek rozhodnutie,“ povedala novinárom jej právnička Frances Swainová.
MICHAL FRIŠ