u bude známa, až keď bude určená cena konkurznej podstaty,“ povedal Bajtoš. Ako dodal, podľa doterajších zistení je hodnota majetku dostatočná na krytie nákladov prípadného riadneho konkurzného konania.
Podľa Bajtoša príprava podkladov na potreby súdu, ktorý môže na základe zistení vyhlásiť konkurz, komplikuje účtovníctvo spoločnosti, ktoré je od uzavretia pobočiek firmy začiatkom februára neúplné. Keďže doteraz sa mu nepodarilo kontaktovať štatutárnych zástupcov Horizontu Slovakia, komunikuje len so zamestnancami riaditeľstva košickej centrály.
Bajtoš hneď po vymenovaní za predbežného správcu požiadal o zablokovanie všetkých účtov Horizontu v piatich slovenských bankách. Akékoľvek transakcie sa môžu uskutočniť len s jeho súhlasom. Zablokované sú aj prevody motorových vozidiel, cenných papierov a nehnuteľností v katastroch.
Správca už upozornil konateľov firiem, v ktorých má Horizont Slovakia kapitálovú účasť, aby nekonali proti záujmu Horizontu. V prípade, že po predpokladanom vyhlásení konkurzu zistí takéto kroky, bude musieť ich platnosť napadnúť.
Na otázku, či od jeho vymenovania došlo k podozrivým finančným operáciám, Bajtoš odpovedal: „Nemám informácie o podozrivých pohyboch peňazí. Zaznamenal som však pokus o prevod vozidiel na inú spoločnosť.“
Ako dodal, očakávania klientov, veriteľov a novinárov od predbežného konkurzného správcu sú väčšinou nad rámec zákona, ktorý jeho konanie vymedzuje. „Obracajú sa na mňa klienti s rôznymi podaniami, ktoré sú v tomto štádiu zbytočné a právne neúčinné. Nie som ani štatutárnym orgánom firmy, preto nemôžem zasahovať do bežného chodu spoločnosti. Navyše som viazaný mlčanlivosťou,“ zdôraznil Bajtoš.
Bajtoš nevedel určiť konečný termín vypracovania správy na potreby súdu: „Nezávisí to len odo mňa, ale napríklad aj od toho, ako rýchlo sa podarí dať dokopy účtovníctvo, aby bolo možné urobiť záver. Samozrejme, v záujme klientov sa budem snažiť vec uzavrieť čo najskôr.“
MIKULÁŠ JESENSKÝ