BRATISLAVA – Zlá voda zabije ročne okolo päť miliónov ľudí. Vo všetkých prebiehajúcich vojnových konfliktoch ich zomrie desaťkrát menej. Prognostici sa už dávnejšie zhodli, že budúce vojny sa budú viesť o pitnú vodu.
Kým u nás ľudia smädom zatiaľ netrpia, vo svete sa situácia prudko zhoršuje. V dôsledku klimatických zmien a nehospodárneho zaobchádzania so zásobami sladkej vody sa očakáva, že v roku 2050 bude mať takmer polovica obyvateľstva planéty ťažkosti so získaním pitnej vody.
Len od roku 1975 sa spotreba vody na svete zdvojnásobila. Už dnes je jej v mnohých krajinách akútny nedostatok. Ľudia v priemyselne vyspelých štátoch, ktorí využívajú na svoju osobnú spotrebu v priemere 150 litrov kvalitnej pitnej vody denne, si len ťažko dokážu predstaviť, aké problémy s vodou má takmer jedna tretina obyvateľov sveta, hlavne na vidieku. Často sú nútení piť vodu zamorenú množstvom baktérií, vírusov, chemických látok a iných nečistôt, napísal denník Süddeutsche Zeitung ku včerajšiemu Svetovému dňu vody.
Slovensko je na tom z hľadiska zásob vody relatívne dobre, hovorí Peter Rončák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Objem našich vodných zdrojov je 12,5 miliardy kubických metrov. Najkvalitnejšie zásoby sú na Žitnom ostrove a na horných tokoch riek.
Problémy má Slovensko so spracovaním odpadových vôd. Na kanalizačný systém je napojených menej ako 60 percent domácností. Podmienkou vstupu do Európskej únie je aj to, aby mali všetky obce nad 2000 obyvateľov kanalizáciu a boli napojené na čistiarne odpadových vôd. Na splnenie tejto podmienky sme v prístupových rokovaniach získali od únie odklad do roku 2015. (rp, tasr)