potraviny na dobrý spánok

Ak sa nám častejšie stáva, že večer nemôžeme dlho zaspať, často siahame po tabletkách na spanie. Aj v takomto prípade sa však dá liekom vyhnúť – stačí len upraviť stravovacie návyky. V niektorých potravinách sa nachádzajú látky s povzbudzujúcimi účinkami,


FOTO - ARCHÍV



v iných zase s upokojujúcimi. Ak tie druhé konzumujeme aspoň hodinu pred tým, než ideme do postele, zaspíme bez problémov. Ktoré sú to?* Pohár mlieka – je to jeden z najosvedčenejších domácich uspávacích prostriedkov.

* Lyžička medu – tento uspávací prostriedok odporúčajú ľudoví liečitelia. Cukor, obsiahnutý v mede, spôsobuje zvýšené vylučovanie inzulínu a vyvoláva pocit ospalosti.

* Banán – obsahuje vitamín B6.

* Hrsť slnečnicových jadierok – slnečnica obsahuje veľké množstvo vitamínu B1, ktorý podporuje regeneráciu nervového systému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Miska sušeného ovocia – sušené ovocie a najmä marhule sú bohaté na magnézium, ktoré pozitívne vplýva na nervový systém. Pôsobí najmä proti nespavosti spôsobenej psychickým vypätím a stresom.

* Plátok celozrnného chleba – obsahuje takmer všetky zložky podporujúce zaspávanie – sacharidy, vitamín B1, niacín a magnézium.

Čomu sa vyhýbať

Pred spánkom sú nevhodné všetky výrobky s obsahom kofeínu. Poslednú kávu by sme mali vypiť do 17. hodiny. Nevhodná je aj cola, silný čierny čaj, kakao alebo čokoláda. Kofeín účinkuje silnejšie najmä na starších ľudí. Povzbudzujúce účinky má aj vitamín C. Citrusové ovocie, kivi alebo jahody by sme mali jesť radšej ráno alebo v priebehu dňa.

Ísť spať s prázdnym žalúdkom?

To nie je najlepší nápad, môžeme mať nepríjemné kŕče. Hlad nás môže dokonca v noci zobudiť a iba ťažko znova zaspíme. Ak práve držíme redukčnú diétu, je na večeru vhodné zjesť aspoň kúsok nízkokalorického ovocia, napríklad jablko. (tom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu