* Výstavu prác brnianskych študentov otvorili v bratislavskej galérii Medium. Ako uviedla pracovníčka galérie Bohunka Koklesová, návštevníci uvidia performancie, multimediálne diela a videoprojekty 45 mladých umelcov združených v Ateliéri Tomáša Rullera, dôraz je kladený na video, fotografiu, akcie a inštalácie. Tematicky sa mnohé práce viažu na problematiku vzťahu umenia a masmédií či reklamy. Súčasťou vernisáže budú živé akcie viacerých študentov. Výstava bude otvorená do 6. apríla s veľkonočnou prestávkou od 29. marca do 1. apríla.
* V Univerzitnej knižnici v Bratislave otvorili výstavu Slovenskí vzdelanci III. Výstavu už tretí raz usporiadala Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied. Koná sa v roku 60. výročia založenia Slovenskej akadémie vied a umení, predchodkyne súčasnej SAV, a je jedným z podujatí prebiehajúceho Týždňa slovenských knižníc. Prezentuje zakladateľa vedeckej hydrológie na Slovensku prof. Ing. Ota Duba (1902 - 1979), významného vedca a pedagóga v oblasti fyzikálno-chemických vied prof. RNDr. Dionýza Ilkoviča (1907 - 1980), fyziológa prof. MUDr. Juraja Antala (1912 - 1996), zakladateľa modernej slovenskej historiografie prof. PhDr. Daniela Rapanta (1897 - 1988) a ďalších. Medzi prezentovanými osobnosťami je tentoraz aj žena, významná slovenská etnologička doc. PhDr. Emília Horváthová (1931 - 1996), autorka publikácie Cigáni na Slovensku, prvej knihy s touto tematikou. Výstava potrvá do 12. apríla 2002.
* Prvú výstavu v nových priestoroch rekonštruovanej budovy na Palackého ulici otvorila Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Ponúka na nej prehliadku skla, kresieb a projektov Václava Ciglera z obdobia rokov 1960 až 2000. Autor sa narodil v roku 1929 vo Vsetíne na Morave, ale má veľmi blízky vzťah k Slovensku.
Václav Cigler je nadčasovou osobnosťou a medzinárodne uznávanou autoritou. V rokoch 1965 - 1979 viedol špeciálnu školu pre sklo v architektúre na VŠVU v Bratislave. Je to najvýznamnejšie obdobie jeho tvorivého života. Na Slovensku vychoval mnoho výborných výtvarníkov, ktorí ďalej rozvíjajú jeho kreativitu. Potom odišiel do Prahy, kde pôsobí ako voľný výtvarník. V. Cigler vytvoril na Slovensku aj veľa diel v architektúre. Napríklad je autorom hlavného osvetľovacieho objektu v hľadisku SND v Bratislave a svetelného programu v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Jeho osvetľovacie telesá nájdeme aj na Bratislavskom hrade a v Academii Istropolitane.
ŠAHY
* Výtvarník Fero Guldan predstavuje v Synagóge v Šahách výber zo svojej tvorby z 90. rokov pod názvom Zúžený prierez.
Medzi šesťdesiatimi obrazmi vybranými z desiatich cyklov návštevníci výstavy, ktorú pripravila Nadácia Pečať mesta Šahy a Guldanova galéria Axum Bratislava, uvidia aj doteraz verejne neprezentované diela. Autor sa od 70. rokov vyjadruje autorskou technikou patinová asambláž. Ako sám uviedol, „dá sa povedať, že maľujem ohňom, tvorím obrazy a podobne, ako hudobníci zoraďujú piesne do albumov, zoraďujem ich do výstavných celkov“. Výstava potrvá do 25. mája.
* Viac než dve desiatky študentov a čerstvých absolventov Katedry dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave sa svojimi prácami predstavujú na výstave v Nitrianskej galérii. Ako uviedla kurátorka výstavy Adriana Hupková, dizajnéri z VŠVU sa v Nitre predstavujú prvý raz a cieľom výstavy je prezentovať ich návrhy verejnosti. Na výstave sú exponáty priemyselného a produktového dizajnu, jedna jej časť je venovaná videoprudkcii, pretože nie všetky diela mladých výtvarníkov bolo možné vtesnať do reprezentačných priestorov Nitrianskej galérie.
Už pri vchode by mali návštevníka upútať návrhy hudobných nástrojov, medzi ktorými je i exponát pripomínajúci torzo huslí, ale v skutočnosti sa na týchto husličkách dá hrať. Okrem toho sa možno v Nitrianskej galérii stretnúť s návrhmi nových svietidiel, úžitkových predmetov a automobilov. Výstava mladých dizajnérov potrvá do 14. apríla.
* Deportáciu slovenských Židov do koncentračných táborov v Poľsku pripomína dokumentačná výstava Prvé transporty marec 1942, ktorú otvorili v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Okrem známych historických faktov novo prezentuje aj archívne dokumenty, ktoré pracovníci spomínaného múzea získali v Štátnom múzeu Auschwitz - Birkenau v poľskom Osvienčime, Slovenskom národnom archíve a v ďalších archívoch. Prvýkrát sú vystavené desiatky fotografií Židov, ktorých koncom marca 1942 určite deportovali do Osvienčimu zo zberného tábora v Bratislave-Patrónke a neskôr aj z pracovného tábora v Seredi. Pôsobia veľmi emotívne a pracovníci banskobystrického múzea ich v spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR vybrali po porovnaní s dokumentmi a zoznamami o deportovaných Židoch.
Vystavené fotografie zachytávajú sústreďovanie Židov, ich presun v dobytčích vagónoch či život v koncentračných táboroch. Rovnako tak niektorých mladých ľudí, na ktorých svoje pokusy robil nemecký lekár, „anjel smrti“ Josef Mengele a ďalšie útrapy ľudí odvezených do táborov smrti. Návštevníci výstavy si môžu pozrieť aj články z novín a plagáty z tohto obdobia označujúce Židov za príčinu zla a vyzývajúce skoncovať s nimi.
Výstava bude sprístupnená do 30. apríla.
RUŽOMBEROK
* V Galérii Ľ. Fullu v Ružomberku sprístupnili výstavu nazvanú Fulla a slovenský svet. Predstavujú na nej diela vyše 20 vynikajúcich slovenských umelcov, napríklad Martina Benku, Vladimíra Kompánka, Igora Grossmana, povedala správkyňa Katarína Dúbravcová.
K sprievodným akciám k storočnici Ľ. Fullu v Ružomberku patril v uplynulých dňoch aj koncert žiakov tamojšej základnej umeleckej školy. S výtvarným odkazom Ľ. Fullu sa môžu oboznámiť aj návštevníci bratislavského Esterházyho paláca, a to do 26. mája.