Reykjavík 22. marca (TASR) - Verejnú diskusiu na Islande rozpútal nový prieskum verejnej mienky, ktorý ukázal nárast podpory vstupu ostrovnej krajiny do Európskej únie. Až 52 percent Islanďanov v prieskume Gallupovho inštitútu tento týždeň podporilo vstup krajiny do EÚ a 91 percent občanov je za to, aby sa posúdili výhody a nevýhody takéhoto členstva. Proti vstupu sa vyslovilo iba 25 percent opýtaných oproti 37 percentám vlani v auguste.
Proti vstupu do únie je jednoznačne islandský premiér David Oddsson, zatiaľ čo jeho minister zahraničných vecí Halldor Asgrimsson vyhlásil, že otázku treba aspoň zvážiť.
Výsledky prieskumu vyvolali obavy v Nórsku, ktoré je okrem Islandu jedinou ďalšou severskou krajinou, ktorá nie je v únii. Nórsky premiér Kjell Magne Bondevik telefonoval Oddssonovi, aby sa ubezpečil, že Island nemá záujem uchádzať sa v súčasnosti o členstvo v EÚ.
Island je jediná severská krajina, v ktorej sa nikdy nekonalo referendum o vstupe do EÚ. Ostrov s 280.000 obyvateľmi má síce voľný obchod s EÚ, kam smeruje 70 percent jeho exportu, Islanďania sa však obávajú, že by vstup do únie poškodil ich rybársky priemysel.
Vstup Islandu do únie podporuje najmä priemyselná lobby, podľa ktorej by členstvo v únii malo stabilizujúci vplyv na hospodárstvo a pritiahlo zahraničné investície. Island je však závislý od rybolovu a spracovania ulovených rýb, ktoré spoločne tvoria 63 percent exportu a na zamestnanosti sa podieľajú 11 percentami. V prípade vstupu do únie sa obávajú straty kontroly nad právom rybolovu vo vodách Islandu a zdráhajú sa vzdať svojho najvýnosnejšieho zdroja financií v prospech Bruselu.
1 žab ed