BRUSEL - Európska únia včera na najvyššej úrovni nevyriešila krízu spôsobenú zamietnutím ústavnej zmluvy pred rokom vo Francúzsku a Holandsku, dohodla sa však aspoň na ďalšom postupe. Lídri sa zhodli, že si nechajú ešte rok čas na "premýšlanie", a potom nemecké predsedníctvo pripraví návrhy, ako ďalej. K riešeniu sa má dospieť najneskôr v druhej polovici roku 2008, stojí v uznesení dvojdenného summitu. "Potrebujeme viac času a politický priestor, aby sa zistilo ako ďalej. Nechceme nič umelo zrýchľovať," vyhlásil Dzurinda, podľa ktorého môžu priniesť riešenia aj voľby vo Francúzsku a Holandsku.
Štátnici sa dohodli, že budú pri ďalšom rozširovaní brať väčší ohľad na schopnosť únie prijímať nových členov. Posvätili prijatie Slovinska do eurozóny od roku 2007 a vyjadrili nádej, že v rovnakom čase privítajú v únii Bulharsko a Rumunsko.
Z usnesenia nevyplýva, ako má vyzerať konečné rozuzlenie ústavnej krízy. Všetky scenáre sú možné, od prijatia ústavy v súčasnej podobe až po jej pochovanie. Oba tieto krajné varianty majú svojich stúpencov. Väčšina si však predstavuje, že ústavu bude treba nejako prerobiť a predložiť znovu na schválenie.
Nový Schengen mešká
So zrušením pasových kontrol pri ceste do Rakúska by Slováci nemali počítať príliš rýchlo. Príprava na zavedenie elektronického systému, ktorý odstráni kontroly na vnútorných hraniciach únie a ponechá ich len na vonkajších, sa totiž oneskoruje.
Pôvodne si Slováci a ďalší nováčikovia mali začať užívať voľný prechod hraníc do starých členských štátov už na budúci rok, pravdepodobnejší je však rok 2008. Dovtedy musia občania nových štátov pri ceste do starej únie počítať s kontrolou pasu.
Oneskorenie pri rozšírení schengenského priestoru o nové krajiny priznali včera lídri únie na summite v Bruseli. Posunuli termín, kedy má elektronický systém začať fungovať. Pôvodne sa počítalo s marcom 2007, teraz má byť všetko pripravené v apríli. Aj tento termín však mnohí spochybňujú. "Oneskorenie bude podstatné a je jasné, že tu nehovoríme o horizonte dní či týždňov," povedal hovorca Európskej komisie pre otázky vnútra Friso Roscam Abbing. Kontrolný systém podľa neho bude funkčný na jeseň budúceho roka a potom ho postupne zavedú do praxe.
Za sklz môžu komplikácie s novým informačným systémom, bez ktorého nie je možné zapojiť desať nových krajín.
Balkán slovenská priorita
Únia riešila aj vyhliadky na ďalšie rozširovanie. Zhodla sa, že sa bude prihliadať na schopnosť prijať nových členov a názory obyvateľstva. Pre Slovensko zostáva prioritou západný Balkán - najmä integrácia Srbska. "Nová vláda, ktorá vzíde z volieb, by si ich mala zobrať pod patronát," tvrdí slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého by mali dostať Srbi podobnú šancu ako Chorváti. Podľa Dzurindu by mala byť Európa voči Belehradu citlivá, pretože prechádza ťažkým obdobím po rozchode s Čiernou Horou, rokovaniami o štatúte Kosova i prerušením kontaktov s Bruselom, keďže nevydali vojnového zločinca Ratka Mladiča.
Futbal zatienil rozhovory o budúcnosti Európy
Futbalová horúčka vypukla počas summitu aj medzi európskymi politikmi. Mali riešiť budúcnosť Európy, lenže hlavnou témou predsedov vlád krajín Európskej únie boli jednoznačne majstrovstvá sveta vo futbale. Hneď ako sa doriešila nejaká politická otázka, debata sa okamžite vrátila k futbalu.
Švédsky premiér Göran Persson po vyhratom štvrtkovom stretnutí Švédska nad Paraguajom, ktoré sledoval namiesto spoločnej večere štátnikov, vyhlásil, že Švédsko v utorňajšom stretnutí s Anglickom vyhrá buď v podobe Svena-Görana Erikssona, alebo ako švédsky národný tím," povedal pred novinármi.
Britský premiér Tony Blair pendloval medzi prenosom z majstrovstiev a politickými rokovaniami, aby videl stretnutie svojej krajiny s Trinidadom a Tobagom.
"V hlavnej sále nie sú televízory", vysvetlil jeho hovorca, prečo Blair niekoľkokrát opustil zasadanie. "Videl posledných desať minút prvého polčasu, potom sa vrátil na rokovanie, kde odviedol svoju prácu, a potom sa vrátil, aby sledoval poslednú polhodinu stretnutia," uistil hovorca, že jeho nadriadený určite nezanedbával svoje povinnosti.
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel si dokonca nediplomaticky dovolil kritizovať francúzskych zástupcov za výkon ich národného tímu v stretnutí proti Švajčiarsku, v ktorom Francúzsko uhralo po vlažnom výkone len bezgólovú remízu. Podobnú kritiku si od Schüssela odniesli aj úradujúci šampióni z Brazílie.(čtk)
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, hud