Opätovne upozorňujeme na ošetrovanie proti plesni cibuľovej vo všetkých oblastiach Slovenska. V tomto období je čas na druhé ošetrenie. Spolu sa odporúčajú maximálne tri postreky. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Cuprocaffaro, Kuprikol 50 a Kuprotix 20 DKV, kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Curzate K, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP a systémové prípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Systémové prípravky treba použiť dvakrát, maximálne trikrát za sezónu. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny.
Pestovateľov rajčiakov na celom území upozorňujeme na ošetrovanie proti plesni zemiakovej. Na zásah sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuproxat SC, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Ridomil Gold Plus 42,5 WP. Po aplikácii je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Pleseň uhorková, naopak, nemá zatiaľ vytvorené vhodné podmienky. Jej rýchly rozvoj môže podporiť iba silné oteplenie s dennými teplotami okolo 30 stupňov počas niekoľkých dní a vysoké nočné teploty v súčinnosti s primeranými zrážkami, rosami alebo intenzívnou závlahou.
Let obaľovača jablčného sa pomaly zintenzívňuje, aj keď je predpoklad, že už nedosiahne kalamitné rozmery a početnosť motýľov bude nízka. Večerné teploty umožnili opätovné kladenie vajíčok, takže nadišiel čas na ošetrovanie prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, ako sú Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Pre 1. signalizačné pásmo najjužnejších okresov Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a Nové Zámky odporúčame ošetrovať 16. až 19. júna. Pre oblasti 2. signalizačného pásma ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce odporúčame vykonať tento postrek od 19. do 22. júna. Ostatné prípravky používané na vyliahnuté húsenice bude aktuálne aplikovať o ďalších 7 až 10 dní, teda podľa oblastí od 23. do 29. júna. Ide o tieto prípravky: organofosfátové Actellic 50 EC, Reldan 40 EC a Zolone EC, pyretroidné Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC a Vaztak 10 SC, kombinovaný prípravok s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou Nurelle D a prípravky s účinnou látkou z iných skupín ako sú menované, Calypso 480 EC a Trebon 10 F. Naďalej treba venovať pozornosť ošetreniu proti chrastavitosti a múčnatke.
Ing. STANISLAV BAROK