Zavlažovaním ovocných rastlín a viniča v letných mesiacoch môžeme zvýšiť úrodu a veľkosť plodov, zlepšiť ich vzhľad a výživnú hodnotu. Záhradkári musia pritom poznať a rešpektovať vlahovú potrebu rastlín v jednotlivých fázach vegetácie, fyzikálne a hydropedologické vlastnosti pôdy, ako aj výdatnosť prirodzených zrážok.
Jednotlivé druhy ovocných rastlín a viniča majú nasledovné nároky na závlahové dávky a intervaly v letných mesiacoch:
Jablone potrebujú v júni až auguste 140 až 180 milimetrov vody v 10-dňových intervaloch po 30 milimetrov, hrušky v 14-dňových intervaloch po 30 milimetrov, a to najmä po júnovom opadnutí plodov a pri ich intenzívnejšom raste. Slivky a ringloty zavlažujeme v 14-dňových intervaloch v dávkach po 30 až 40 milimetrov. Broskyne potrebujú v čase dozrievania závlahu v 10- až 14-dňových intervaloch v dávkach po 30 až 40 milimetrov.
Vinič zavlažujeme najmä na začiatku mäknutia bobúľ a na začiatku ich dozrievania, a to dávkami 30 až 50 milimetrov (30 až 50 litrov vody na štvorcový meter plochy) v 15-dňových intervaloch.
Kritériom termínu závlahy je momentálny stav vlhkosti pôdy. Nesmieme pripustiť, aby pôda v horizonte hlavnej aktívnej masy koreňov úplne vyschla. Závlahy sa aplikujú aj po zbere úrody. Upevňuje sa tým kondícia rastlín, čo prispieva k dobrému vyzretiu dreva a vysokej úrode v budúcom roku.
Pri ovocných stromoch treba pôdu prevhlčovať do hĺbky 0,4 až 0,5 metra (jablone na silne rastúcom podpníku až do 0,8 metra) a vinič do 0,3 až 0,5 metra. Povrchové navlhčenie pôdy je neúčinné. Zavlažovacia dávka má zasiahnuť celú požadovanú hĺbku pôdy, ale nemá prevýšiť jej vsakovaciu schopnosť. Ovocniny zavlažujeme ráno a navečer, keď sa priamy výpar do ovzdušia znižuje. Odporúča sa sledovať prirodzené zrážky a stav ovocných druhov, aby sa určil správny čas zavlažovania a predišlo sa vädnutiu rastlín (stres).
V záhradkách sa zavlažuje kanvou, vedrami, systémom kvapkovej závlahy a brázdovým podmokom perforovanou hadicou z polyetylénu. V menších záhradkách možno použiť aj tzv. bodovú závlahu. Pri nej sa do pôdy zapravia rúrky alebo tvrdšie fľaše z polyetylénu, ktorým odstránime dno. Umiestnia sa tam, kde je uložená hlavná masa koreňov, a cez otvor sa nalieva potrebné množstvo vody, prípadne aj s rozpustenými živinami.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.