Mám 28 rokov a už skoro dva roky chodím s rozvedeným mužom, ktorý je odo mňa o 29 rokov starší. Pol roka už spolu bývame. Na spresnenie, nerozviedol sa kvôli mne, s manželkou sa rozišli pred 15 rokmi. Nedávno mi navrhol, aby sme sa zobrali, čo ma veľmi potešilo. Keď som to však oznámila rodičom, zostali zdesení. Im sa môj vzťah so starším partnerom nepozdáva od začiatku, obidvaja sú od neho mladší a myslím si, že dúfali, že nám to nevydrží. Od manželstva ma však odhovárajú aj kamarátky, kolegyne, kolegovia. Len kvôli vekovému rozdielu. Ja ten rozdiel pritom nepociťujem, on je športovo založený, zaujíma ho kultúra, rád cestuje. Každý ma však varuje, že čoskoro mi nebude stačiť, že o pár rokov ja budem ešte mladá a on starec, o ktorého sa budem musieť starať a podobne. Jeho dcéry z prvého manželstva mi teraz povedali, že ich rodičia sa rozviedli, lebo otec na mamu neodôvodnene žiarlil. Od neho však viem, že exmanželka mu bývala neverná. Ťažko mi to posudzovať, ja som u neho žiarlivosť nezbadala. Môj partner mi hovorí, že sa mám na všetky veštby vykašľať, že sa zoberieme potichu a budeme si žiť svoj život, do ktorého nám nemá právo nikto hovoriť.
Vôbec o svojej láske k nemu nepochybujem, ale napriek tomu sa mi zavrtáva do hlavy akýsi červík, keď ma všetci tak odhovárajú.
Chcela by som poznať názor psychológa na manželstvo s veľkým vekovým rozdielom, aké sú skúsenosti z praxe, či sú takéto manželstvá "rizikovejšie", či treba do nich vstupovať naozaj s obavou, že to nemôže dobre dopadnúť a pre mladšiu ženu to bude neskôr len trápenie. Kristína
Milá Kristína
Nepoznám štatistiku, ktorá by hovorila, či sú manželstvá s veľkým vekovým rozdielom partnerov "rizikovejšie". Pravdou je, že takéto manželstvo nie je štandardné. Svoj názor ponúkam z dvoch uhlov pohľadu.
l Uzatváranie manželstva ako základu pre budúcu rodinu vychádza z predpokladu, že vzťah dvoch ľudí smeruje k tomu, aby priviedli na svet deti, aby čo najlepšie zabezpečili podmienky pre ich zdravý vývin, ale aj možnosti ďalšieho vzdelávania sa. Ide teda o "rodičovský úväzok" na 18 - 25 rokov.
Štatistika hovorí, že najlepší model z hľadiska počatia a výchovy detí je, ak sú partneri približne rovnako starí a ich deti prichádzajú na svet do veku štyridsiatich rokov rodičov. To znamená, že v istom období je žena na materskej dovolenke, aby sa prednostne starala o deti, o domácnosť, a muž prednostne ekonomicky zabezpečuje rodinu, neskôr sa obaja podieľajú na fungovaní rodiny.
Váš partner je v preddôchodkovom veku, a teda jeho čas na to, aby bol schopný ekonomicky zabezpečovať rodinu, sa kráti. Ak nemá "bohaté" konto v banke a budete mať deti, ťarcha ekonomického zabezpečenia rodiny padne na vás. V čase, keď budete na materskej dovolenke, v čase, keď vaše deti budú vyžadovať najviac finančných prostriedkov napríklad na štúdium, budete pravdepodobne odkázaní na jeho dôchodok a váš príjem.
Deti prirodzene odčerpávajú mnoho psychickej a fyzickej energie rodičov, vyžadujú starostlivosť, pozornosť bez možnosti dlhodobejšieho oddychu, bez možnosti úniku. Je prirodzené, že vo veku po 65 rokov ľudia už inklinujú skôr k pokoju a ťažšie sa prispôsobujú potrebám iných. Deti potrebujú rodičov aj pre spoločné aktivity. Čím väčší vekový rozdiel je medzi rodičmi a deťmi, tým ťažšie sa zlaďujú ich potreby a záujmy.
Štatistika hovorí, že sexuálny život ženy je najintenzívnejší vo veku 35 - 40 rokov. Váš partnerbude v tom čase podľa štatistických údajov v období výrazného poklesu sexuálnej výkonnosti. Dá sa teda predpokladať, že váš sexuálny život bude strádať a je otázne, či sa dokážete zmieriť s vypustením sexuálnej túžby zo svojho života. A je otázne, či vám partner uverí, že netúžite po iných mužoch, či jeho žiarlivosť, ako o nej hovoria jeho dcéry, práve v tomto období neprepukne.
V staršom veku prichádzajú choroby častejšie, musíte teda počítať aj s alternatívou, že váš partner bude vyžadovať od vás zdravotnú starostlivosť. Je vo veku vašich rodičov a je bežné, že deti rodičom v starobe pomáhajú, ak sú chorí alebo nevládni. A tak sa vám môže stať, že na vás budú odkázaní traja "starí" ľudia v čase, keď možno ešte aj vaše deti budú vyžadovať vašu starostlivosť.
Štatistika hovorí, že muži sa dožívajú v priemere okolo 60 - 70 rokov, ženy okolo 70 - 75 rokov, a keďže chcete počuť o rizikách manželstiev s veľkým vekovým rozdielom, tak určite sem patrí aj pravdepodobnosť, že časom sa budete musieť zmieriť so životom vdovy a vaše deti so životom bez otca - možno práve v období, keď je vzťah otca a detí najintenzívnejší.
l Uzatvorenie manželstva ako základ pre uzákonenie partnerského vzťahu
Manželstvo, v ktorom sa rozhodnú žiť partneri bez detí, je vlastne cesta právneho zabezpečenia ich vzťahu. V tomto zmysle nevidím žiadne riziká, pretože je to otázka dohody jednej a druhej strany. Mnohé z toho, o čom som písala v predchádzajúcej časti, môže platiť, rozdiel je len v tom, že pri rozhodovaní o vstupe do manželstva, o jeho vývoji a jeho ukončení netreba riešiť otázky dopadu na deti.
Keďže manželstvo s veľkým vekovým rozdielom nie je v našich spoločenských podmienkach štandardné, ľudia okolo vás budú mať tendenciu vnímať ho skepticky, vnímať ho najmä z pohľadu obmedzení a predsudkov. To môže v istom zmysle ovplyvňovať aj možnosti vášho spoločenského života, nadväzovanie kontaktov a udržovania spoločných priateľov. A keďže pre ženu v mladšom veku je spoločenský život často dôležitý, môže to byť istá forma obmedzenia, pretože vy a váš manžel budete spoločensky viac "odkázaní" jeden na druhého.
Milá Karolína, myslím si, že každé manželstvo je jedinečný vzťah, v ktorom obaja partneri rozhodujú o jeho podobe, vývoji a príťažlivosti pre oboch. Vo vzťahu je vždy toľko lásky, koľko si obaja vzájomne poskytnú, a toľko trápenia, koľko sú ochotní uniesť. Načrtla som vám niektoré obmedzenia, ktoré môžu súvisieť s rozdielnosťou vášho veku, ale to nemusí byť podstatné, ak ste vy a váš partner tieto obmedzenia ochotní akceptovať.