Fanúšikovia futbalu majú v týchto dňoch zraz na majstrovstvách sveta v Nemecku. Samozrejme, nechýbajú Japonci, ktorí neváhali precestovať kvôli dobrému futbalu pol zemegule. Farba dresu japonského národného mužstva je na tomto šampionáte modrá. Čudujem sa, prečo nevolili skôr farbu slnka, červenú. Možno nás pri výbere farieb iba predbehli susedia z Južnej Kórey.
V pondelok o tretej popoludní som sa vybral k rodičom svojej ženy, že si spolu so svokrom pozrieme v televízii prvý zápas Japoncov v súťaži. V Japonsku bolo v tom čase jedenásť hodín večer, no viem si živo predstaviť, ako mnohí nešli spať a sledovali zápas napriek tomu, že na druhý deň bolo treba ísť skoro ráno do práce a do školy. Tisícky Japoncov v modrých tričkách sedeli aj v hľadisku priamo na futbalovom štadióne, spievali svorne japonskú hymnu a nadšene povzbudzovali. Netušil som, že Japonci sú takí silní patrioti. Dokážem však odhadnúť, že podaktorí svoj patriotizmus prejavujú iba na medzinárodnom futbalovom zápase. Nemal by som však posudzovať iných, pretože ja sám som si uvedomil, aký som rozrušený, keď vstúpili na ihrisko Japonci. Tento pocit ma tak silno premkne ozaj asi raz za štyri roky.
Súperom Japonska bola Austrália. Aj jej fanúšikovia boli plní nadšenia, čo ma prekvapilo, veď v tejto krajine je populárnejšie ragby či kriket. Keď som žil zopár rokov v Austrálii, nikdy som v televízii nevidel prenos futbalového zápasu. Mnohí moji austrálski kamaráti dokonca ani poriadne neovládajú pravidlá tejto hry. Kedy sa futbal v Austrálii takto presadil? A prečo? Hneď si aj odpoviem - pretože futbal je výnimočný šport. Príklad: Austrálsky ragbyový tím je jedným z najsilnejších na svete. Ale viete, kto vyhral posledný svetový šampionát v bejzbale? Boli to Japonci. Tu, na Slovensku, môžeme sledovať mnohé svetové televízne stanice, ale nikto nevysiela bejzbalové zápasy. Iba CNN občas zaradí do športového spravodajstva nejaký kúsok. Úprimne povedané, ja mám radšej bejzbal než futbal, ale ten je menej rozšírený, menej významný. Futbal je šport, ktorým môže krajina predviesť svetu svoju znamenitosť, a práve to zrejme vyvoláva vo fanúšikoch spomínaný patriotizmus.
Na svetovom pohári hrajú teraz zápasy v skupinách. V každej skupine sú štyri mužstvá a spolu je tam osem skupín. Najlepšie dve mužstvá v skupine môžu ísť na turnaj. Japonsko prehralo s Austráliou, čaká ho ešte zápas so silným Chorvátskom a potom s Brazíliou.
"Dnes musíme vyhrať," hovoril som si v pondelok v duchu, keď mi zrazu prišla esemeska od kamaráta, Čecha žijúceho na Slovensku. Bolo to v čase, keď prebiehal zápas Česko - USA. Kamarátova esemeska však bola o inom: "Idem na tréning kick boxu. Nechceš sa ísť pozrieť?"
Kamarát je mladý muž, športovec, a jeho nezaujíma sedieť pred televízorom a sledovať futbalový zápas? Začal som sa sám na sebe smiať a to ma trochu prebralo aj z prehnaného nadšenia pre futbal.
MASAHIKO