P>
Financovanie strán by úprava priblížila financovaniu ekonomických subjektov. Budú musieť viesť oveľa prísnejšie účtovníctvo a predovšetkým budú niesť strany aj ich šéfovia za nezrovnalosti materiálnu zodpovednosť.
Podľa zákona dnes môžu maďarské strany na parlamentné voľby minúť najviac 386 milióna forintov (asi 55 milióna korún), čiže jeden milión forintov na každý z 386 parlamentných mandátov.
Počíta sa aj požičanie auta
Podľa navrhovaného zákona by v budúcnosti mohli minúť, koľko vládzu a dokonca by dostali viac peňazí z rozpočtu. V roku volieb by sa ich každoročná štátna apanáž strojnásobila. Ich financie by však museli byť naprosto priehľadné.
Strany by nesmeli prijímať dary od firiem a museli by zverejniť mená všetkých darcov, od kto?rých dostanú viac ako 50 tisíc forintov (asi 7tisíc korún). Doteraz to bolo pol milióna forintov.
Okrem peňažných darov by sa do podpory započítavala aj pomoc "v naturáliách", napríklad zapožičanie auta či miestností. Samotná strana musí túto pomoc vyčísliť a zverejniť. Ak to neurobí, spočíta jej to kontrolný úrad ako nepriznané peniaze.
Peniaze na verejnom účte
Financie na kampaň bude musieť strana viesť na jedinom oddelenom účte, výpis z ktorého bude každý týždeň zverejnený. Štátne či obecné inštitúcie by mali v predvolebnom období zakázanú propagáciu vlastnej činnosti.
Súkromné osoby a spolky budú môcť vyvíjať kampaň v prospech strany iba v prípade, ak sa nechajú zvlášť zaregistrovať.
Stranícke médiá budú môcť zverejňovať volebnú reklamu aj od vlastnej strany iba za úradne stanovenú cenu. Všetky zistené nepriznané peniaze by strana musela štátu vrátiť.
Líder platí z vlastného
Čo je však najzaujímavejšie, líder by niesol za ním vedenú stranu priamu materiálnu zodpovednosť. Desať percent sumy by zaplatil predseda strany z vlastného vrecka.
Osud vládneho návrhu je však otázny. Ako ústavný zákon ho parlament môže schváliť iba dvojtretinovou väčšinou, čiže len so súhlasom opozície.
Opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána však návrh odmieta ako bluf, ktorý má odviesť pozornosť od sociálnych dosahov vládnych úsporných opatrení. Fidesz žiada, aby bolo prijatie zákona odložené najmenej o dva roky.
Fidesz sa búri
Odpor Fideszu však vysvetľuje aj to, že navrhované zmeny mieria najviac práve proti jeho štedrým donorom. Maďarské strany majú okolo seba sieť zdanlivo nezávislých spoločenských organizácií, spolkov či médií, ktoré za ne obstarajú veľkú časť volebnej kampane.
Žiadna však zďaleka nemá túto sieť takú rozvetvenú ako Fidesz. V kampani pred poslednými voľbami tak ušetril desiatky miliónov.