BRUSEL - Európski politici by mali dnes odpovedať na otázku, čo ďalej s textom ústavy. Pred vyše rokom ju odmietli Francúzi a Holanďania a únia si dala pauzu na premýšľanie. Euroústava je hlavnou témou dvojdennej vrcholnej schôdzky únie, ktorá sa včera začala v Bruseli. Jednoznačný verdikt sa však neočakáva: únia pravdepodobne len predĺži obdobie premýšľania o ďalších dvanásť mesiacov. Väčšina politikov sa nechce euroústavy vzdať, za uplynulý rok sa však nenašiel zázračný liek, ako polomŕtvy text vrátiť k životu.
Francúzska i holandská vláda vyhlásili, že nepoženú voličov k novému referendu. A bez súhlasu Francúzov a Holanďanov sa ústava nezaobíde: aby mohla vstúpiť do platnosti, musí ju ratifikovať všetkých dvadsaťpäť členských štátov. Vo Francúzsku i v Holandsku budú voľby na budúci rok na jar. Predpokladá sa, že až potom sa bude s euroústavou niečo diať.
Rakúsky kancelár a terajší predseda únie Wolfgang Schüssel pre denník Financial Times povedal, že kľúčovú úlohu vo vyriešení ústavného rébusu budú mať Francúzi. Ide o zakladajúci štát a jednu z krajín, ktoré povedali ústave NIE, a tiež preto, že v druhej polovici budúceho roku budú Francúzi únii predsedať. Postup má byť takýto: na budúci rok na jar začne konkrétnejšiu debatu nemecká kancelárka Angela Merkelová, jedna z najväčších zástankýň textu medzi súčasnými lídrami únie, a nová francúzska vláda ju spolu s ostatnými privedie ku konkrétnym výsledkom.
"Dúfam, že sa podarí ústavu oživiť a schváliť najneskôr počas francúzskeho predsedníctva, aby všetko bolo doriešené pred budúcimi európskymi voľbami v roku 2009, a tiež nástupom novej Európskej komisie," povedal Schüssel. Pripustil tiež, čo je v Bruseli už dlhšie verejným tajomstvom: že ústava neprejde bez úprav.
Zatiaľ existuje jasná odpoveď na to, čo konkrétne by sa v ústave malo zmeniť. Kým Francúzi považujú text za priveľmi ekonomicky liberálny, Holanďanom sa nepáčia vyhliadky ďalšieho rozšírenia únie. Skĺbiť rozdielne výhrady proti ústave bude preto úlohou novej francúzskej vlády. Je takmer isté, že ústava sa nebude volať ústava: výhrady proti názvu mali Francúzi i Holanďania.
Hlavné témy summitu Európskej únie
- osud európskej ústavy,
- vstup Bulharska, Rumunska a Chorvátska do únie,
- vstup Litvy do eurozóny,
- osud sídla Európskeho parlamentu v Štrasburgu.