Ruský prezident Vladimir Putin priznal iránskemu lídrovi Mahmúdovi Ahmadínedžádovi právo na civilné využitie jadrovej energie. FOTO - REUTERS |
Ruský prezident Vladimir Putin počas prvého stretnutia s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom priznal právo Iránu na civilné využitie jadrovej energie.
Po rokovaní v čínskom Šanghaji vyhlásil, že Teherán je pripravený na rozhovory nad návrhmi "šestky" (päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko) o vyriešení krízy vyvolanej obnovením procesu obohacovania uránu v iránskych laboratóriách.
Putin pripomenul starší ruský plán na vytvorenie medzinárodných jadrových centier, ktoré umožnia rovnocenný prístup všetkých krajín k jadrovej energii a zároveň plnohodnotnú medzinárodnú kontrolu. V minulosti tento návrh narazil na neochotu Teheránu obohacovať urán mimo svojho územia.
Ahmadínedžád bol v Číne iba ako hosť, stal sa však hviezdou summitu najvyšších predstaviteľov členských krajín Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Irán má v tejto ázijskej organizácii status pozorovateľa. Členské krajiny - Rusko, Čína, Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan - venovali Iránu viac pozornosti, než svojim domácim produktom.
Ahmadínedžád ako jediný účastník summitu vystúpil s veľkým a emotívnym prejavom. Zdržal sa zvyčajných výpadov proti USA. Za najostrejšie je možné považovať jeho nadšené zistenie, že Šanghajské spoločenstvo sa zmenilo na "silnú a vplyvnú organizáciu svetovej úrovne, ktorá môže prehradiť cestu hegemónii Západu." Dnes bude Ahmadínedžád pokračovať v diskusii o tejto téme s najvyšším čínskym predstaviteľom Chu Ťin-tchaom, ktorému ponúkne ešte viac ropy, než dodáva dnes. Irán je tretím najväčším dodávateľom tejto suroviny energeticky nenásytnej Číne.
Nie všetko zo schôdzky Putina a Ahmadínedžáda sa verejnosť dozvie. Putin bol zrejme s prvým stretnutím spokojný.
"Veľmi pozitívne oceňujem toto stretnutie," povedal po rozhovoroch s väčším nadšením v hlase než zvyčajne. Dodal, že Irán má právo na civilné využitie atómu, ale musí zamedziť znepokojeniu medzinárodného spoločenstva.
Je jasné, že takéto diplomatické vyjadrenie ruského lídra má upokojiť Teherán aj Washington, ktorý zatiaľ s iránskym prezidentom priamo nerokuje a obviňuje ho zo snahy tajne vyrobiť atómovú bombu.
Spojené štáty s veľkou nevôľou komentovali pozvanie Ahmadínedžáda do Šanghaja na summit. Obávajú sa, že by sa Irán mohol stať v budúcnosti plnohodnotným členom tejto euroázijskej organizácie, ktorá je niektorými expertmi prezentovaná ako protiváha NATO a americkým snahám ovládnuť strednú Áziu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME