Ruský veľvyslanec Alexander Udaľcov tvrdí, že Slovensko má zjavné výhody z toho, že dostáva z Ruska cenovo výhodné palivá vo veľkých objemoch. Slovensko považuje za výrazného partnera pre Rusko i v tranzite ropy a plynu. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Ruský záujem získať podiel v Transpetrole je veľký. K predaju akcií ropného prepravcu sa vyjadruje aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie Alexander Udaľcov. Je v záujme Slovenska, aby 49-percentný podiel v Transpetrole predal Yukos jednej z ruských firiem, povedal na stretnutí Neformálneho ekonomického fóra - Hospodárskeho klubu.
Z vyhlásení slovenských predstaviteľov sa však dá urobiť záver, že by akcie Transpetrolu už nemali skončiť v ruských rukách. Pred niekoľkými mesiacmi po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že Slovensko potrebuje na Transpetrol čas. Minister hospodárstva Jirko Malchárek pripustil, že akcie by od amsterdamského Yukosu Slovensko mohlo kúpiť naspäť.
Keby sa podarilo odstrániť technické a politické prekážky na prepravu kaspickej ropy, znížilo by to závislosť, zvlášť východnej Európy, od ropy z Ruska. O prepravu kaspickej ropy cez ukrajinský ropovod Odesa-Brody a potom ďalej na západ ropovodom Družba cez slovenské územie prejavili záujem krajiny únie a tiež aj USA. Rusi by sa naopak po ovládnutí Transpetrolu zrejme snažili konkurenčnú ropu blokovať, tak ako sa o to v minulosti usiloval Yukos.
Predseda predstavenstva ruského Jukosu Viktor Geraščenko minulý týždeň povedal, že dcérska spoločnosť Yukos zrušila zmluvu o predaji 49 percent akcií Transpetrolu ruskej ropnej spoločnosti Rusnefť. Protimonopolný úrad pritom predaj v máji schválil a Yukos a Rusnefť 4. februára podpísali obchod za 103 miliónov dolárov (asi 3 miliardy korún). Transakcia však vyžadovala súhlas slovenskej vlády.
"Yukos od nás súhlas nedostal," povedal denníku SME pred dvoma týždňami minister Malchárek. Hovorkyňa Yukosu Claire Davidsonová vzápätí povedala, že firma chce so slovenskou vládou hovoriť o predaji akcií v polovici júna.
Udaľcov o snahách únie získavať energie z viacerých zdrojov povedal, že každá krajina má možnosť hľadať alternatívne zdroje. Slovensko má však podľa neho zjavné výhody z toho, že dostáva z Ruska cenovo výhodné palivá vo veľkých objemoch. Slovensko je pre Rusko výrazným partnerom i v tranzite ropy a plynu, z čoho mu plynú výrazné dividendy. Rusko očakáva zachovanie tejto situácie, povedal veľvyslanec.
O akcie Transpetrolu má podľa informácií z médií záujem poľský petrochemický koncern PKN Orlen.
(iš, tasr)