ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
tvorí až 70 percent nákladov na výrobu tepla a teplej vody. O koľko pôjdu ceny hore, teplári zatiaľ nevedia.
Teplárne problém vidia v cenotvorbe Slovenského plynárenského priemyslu. "Plynárne využívajú svoje dominantné postavenie na trhu s plynom, keď pre odberateľov v rôznych kategóriách nepoužívajú rovnaký spôsob stanovovania cien," povedal predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný. SPP podľa neho svojou cenovou politikou vytvára podmienky na likvidáciu centrálneho zásobovania teplom.
Veľkoobchodná cena plynu, za ktorú teplárne surovinu nakupujú od plynární, sa od začiatku roka zvýšila len mierne. "Cena v kategórii veľkoodberateľov sa zvýšila v priemere o necelé tri percentá," povedala hovorkyňa plynární Dana Kršáková.
Cena, za ktorú SPP predáva plyn teplárňam, závisí od cien ropy a ropných produktov na svetových trhoch, ako aj od kurzu dolára. Plynárne ju každý mesiac aktualizujú. Hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Lupták si preto myslí, že zdražovanie ropy a ropných produktov na svetových trhoch je trvalo prítomná hrozba, ktorá sa môže prejaviť na cenách energií na Slovensku.
Ceny tepla a teplej vody pre domácnosti stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na návrh teplární. Podľa doterajšieho vývoja teplárenské spoločnosti odhadujú, že ceny pre domácnosti pripojené na veľkých výrobcov tepla by sa mohli zvýšiť podobne ako vlani, teda v priemere asi o desatinu. Regulátor zvýšenie cien pripúšťa. "Ak budú požiadavky výrobcov tepla opodstatnené, ceny zvýšime," povedal Lupták.
Pre vysoké ceny však teplárom ubúda zákazníkov. Stále viac bytoviek sa odpája od centrálneho zásobovania teplom - prechádzajú na výhodnejšie malé plynové kotle a surovinu nakupujú do plynární za maloodberateľské ceny. Slovenský zväz výrobcov tepla hovorí, že sú výhodnejšie ako veľkoobchodné a od začiatku roka sa ešte nezvyšovali. V porovnaní s krajinami západnej Európy je cena plynu pre veľkoodberateľov na Slovensku až o tretinu vyššia, kým maloobchodné ceny sú oproti európskemu priemeru až o polovicu nižšie, argumentuje teplárenský zväz.
Hovorkyňa plynárenského podniku oponuje: "Podľa prepočtov SPP sú ceny pre veľko- a maloodberateľov nižšie ako európsky cenový priemer," tvrdí. Okrem toho podnik si podľa nej dáva pri tvorbe cien pozor, aby neboli pre niektorú zo skupín výhodnejšie.
Teplárne dajú svoje cenové návrhy úradu koncom leta. Schválené ceny sa môžu od seba líšiť, lebo teplárne majú rôzne výrobné náklady. (dc)