Za záchranu v horách sa od 1. júla bude platiť

"Za pomoc horských záchranárov sa bude od 1. júla platiť. Nový zákon o Horskej záchrannej službe, ktorý vtedy vstúpi ...

Doteraz sa za zásah platilo len vtedy, ak zachraňovaný nedodržal a zásady bezpečnosti. FOTO - SITA

Nový zákon hovorí, že "osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, si uhradí náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním"Za pomoc horských záchranárov sa bude od 1. júla platiť. Nový zákon o Horskej záchrannej službe, ktorý vtedy vstúpi do platnosti, totiž hovorí, že "osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, si uhradí náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním, okrem nákladov uhrádzaných z povinného zdravotného poistenia".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga "zákon víta", lebo už nebude potrebné komplikovane dokazovať, že zachránená osoba porušila zásady bezpečnosti.

Doteraz sa za zásah horských záchranárov platilo len vtedy, ak zachraňovaný tieto zásady nedodržal. Najmä v prípade, že sa neriadil pokynmi horskej služby pre pohyb v horách a bol tam napríklad v čase, keď platilo vysoké lavínové nebezpečenstvo, alebo sa mu úraz stal v terénne mimo vyznačeného turistického chodníka.

Janiga hovorí, že hoci 90 percent všetkých zásahov je práve dôsledkom nedodržania týchto zásad, vymožiteľnosť nákladov bola v týchto prípadoch veľmi nízka. Ťažké je aj vymáhanie nákladov pri smrteľných úrazoch, Janiga však hovorí, že horská služba bude "vstupovať do dedičského konania".

SkryťVypnúť reklamu

Problém je aj so zahraničnými turistami, jeden zo záchranárov, hovorí, že ide najmä o Rusov, ktorí si "radi vypijú, zrania sa a všetky zásahy platil štát".

Ministerstvo vnútra, ktoré nový zákon pripravilo, verí, že sa vymožiteľnosť nákladov teraz "podstatne zlepší" a rovnako sa "posilní vlastný príjem horskej služby", ktorá bude môcť zamestnať viac ľudí a "skvalitniť záchrannú činnosť".

Ministerstvo vnútra sa pri prekladaní zákona obhajovalo aj tým, že za zásahy sa platí aj v alpských krajinách a turisti sa musia pre pohyb v horách poisťovať. Slovenský systém však oproti zahraničiu zastal na polceste. Zákon o horskej službe totiž hovorí, že treba platiť náklady na technickú časť zásahu, ako je pátranie po stratených osobách, ich vyslobodzovanie a poskytnutie prvej pomoci a preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku či zdravotníckemu zariadeniu. Nemá sa však platiť za lieky pri prvej pomoci, alebo za pomoc lekára či dokonca za prílet a pomoc vrtuľníka, lebo tieto náklady sú hradené zo zdravotného poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Kritici už pri prijímaní zákona upozorňovali, že tak môžu nastať absurdné situácie, keď zranení, ktorých pri dobrom počasí zachráni vrtuľník, za zásah nezaplatia, no tí, ktorých zachránia v horšom počasí záchranári, zaplatia.

"Ak si horská služba zavolá náš vrtuľník, lebo sa stane nešťastie v horolezeckej stene, poletíme na pomoc. Ak treba technický zásah, čiže vyviezť ku stene horskú službu, horská služba nám to uhradí z peňazí, ktoré zinkasuje od zachraňovaného alebo z jeho poistky," povedal Pavol Svetoň z leteckej služby Air Transport Europe.

(haj, rf)

Aké poistenie ponúkajú poisťovne?

Poistenie do hôr

Allianz - Slovenská poisťovňa

preplatí nevyhnutné úkony horskej služby, ktoré vykonáva na záchranu poisteného v tiesni, prevoz chorého do zdravotníckeho zariadenia, náklady spojené so záchrannou akciou horskej služby, prvotné ošetrenie vykonané na odvrátenie ohrozenia života a akútnych bolestí, poistenie platí na celom Slovensku, poisťovňa za klienta preplatí náklady do výšky 500-tisíc korún, poistenie sa bude dať uzatvoriť od konca júna v pobočkách, u reprezentantov a obchodných partnerov a vo vybraných cestovných kanceláriách, klient neplatí žiadnu spoluúčasť, základné poistenie na jeden deň bude stáť približne 20 korún, pri zimných a rizikových športoch bude príplatok, presné ceny však poisťovňa neposkytla. Poistenie nákladov HZS

SkryťVypnúť reklamu

Kooperativa

poistenie kryje náklady poistenca, ktoré vzniknú, ak bolo kvôli jeho osobe pátranie alebo realizovaná záchranná akcia horskou službou, poistenie kryje len technické náklady záchrannej služby, nekryje zásah lekára, náklady na lieky a dopravu, poistenie na jeden deň stojí 15 korún, maximálna suma, ktorú poisťovňa za klienta preplatí, je 300-tisíc korún, poistenie platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku vrátane jaskýň a priepastí, v ktorých vykonáva horská záchranná služba svoju činnosť. Poistenie nákladov za zásah HZS

Union

poistenie kryje náklady spojené s vyhľadávaním osoby v horskej oblasti, s vyslobodzovaním osoby, prepravu zachraňovanej osoby a prepravu telesných pozostatkov, poistenie sa bude predávať od 1. júla na všetkých pobočkách a expozitúrach poisťovne a aj prostredníctvom telefónu, poisťovňa rokuje aj s ubytovacími zariadeniami v horských strediskách, ktoré by tiež mali toto poistenie ponúkať, poisťovňa za klienta preplatí najviac 300-tisíc korún, cena závisí od 10 korún na osobu za deň, celoročné poistenie bude ponúkať od 390 korún, poistenie ja platné na celom území Slovenska v horských oblastiach, kde zasahuje horská záchranná služba. Out&Active

SkryťVypnúť reklamu

Generali

poistenie kryje náklady na technické zabezpečenie záchrannej alebo pátracej akcie vo vysokohorskom teréne, spadá sem napríklad doprava, letecké pátranie pri zablúdení, úraze či uviaznutí v horách, zásahy na zemi v prípade dostupného terénu, výška poistného krytia je 300-tisíc korún, Generali ponúka toto poistenie v dvoch variantoch: základný kryje zásahy pri pešej turistike, zjazdovom a bežeckom lyžovaní, snoubordingu, sánkovaní alebo jazde na boboch, druhý variant zahŕňa okrem týchto aktivít aj lyžovanie a snoubording mimo zjazdovej trate alebo vo voľnom teréne, lyžiarske túry, paraglajding, jazdu na horskom bicykli, horolezectvo, lezenie na cvičných skalách, jaskyniarstvo a jazdu na snežných vozidlách, základný variant stojí 20 korún na deň alebo 500 korún na rok a rozšírený variant stojí 40 korún na deň a 1000 korún na rok, poistenie sa nevzťahuje na zásahy, ktoré boli potrebné v dôsledku druhej nedbanlivosti, poisťovňa za takéto konanie považuje predovšetkým pobyt vo vysokohorskom teréne, ak bol vyhlásený stav nebezpečenstva alebo pohyb po uzavretých chodníkoch a oblastiach, poistenie sa bude dať uzatvoriť cez internet na stránkach www.generali.sk a www.hzs.sk, v pobočkách poisťovne, v strediskách Horskej záchrannej služby a vo vybraných hoteloch, informačných strediskách, cestovných kanceláriách a záujmových združeniach. Priemerné náklady na zásahy horskej služby

SkryťVypnúť reklamu

ľahký zásah stojí podľa šéfa Horskej a záchrannej služby Jozefa Janigu okolo 3500 až 4-tisíc korún, stredne náročný 7500 až 13-tisíc a sú to záchranné práce v stredných terénoch, v horolezeckých terénoch, pri dlhodobých pátraniach či v lavínach sú náklady od 100-tisíc vyššie. Kde sa bude za zásah platiť?

Horská služba vykonáva podľa zákona činnosť v jaskyniach, priepasťach a v nasledujúcich pohoriach:

Babia hora Belianske Tatry Malá Fatra Nízke Tatry Pieniny Pilsko Slovenský raj Veľká Fatra Vysoké Tatry Západné Tatry (Zákon o Horskej záchrannej službe)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu