Pelé rozdáva v Berlíne autogramy deťom oblečeným v tradičnej žltej farbe Brazílčanov. FOTO - REUTERS
Ani sa mi nechce uveriť, že už je tu zase svetový šampionát. Keď som bol ešte hráčom a práve som dohral majstrovstvá sveta, pripadalo mi štvorročné čakanie na ďalší šampionát ako večnosť. Dnes mám však pocit, ako by sa finálové boje v Kórei a Japonsku odohrali len včera a my sme sotva oslávili brazílske víťazstvo v Jokohame.
Spomienka na Rimetov pohár
Návrat svetového šampionátu do Európy a hlavne do Nemecka má pre mňa mimoriadny význam. Tretím víťazstvom na majstrovstvách sveta v roku 1970 získala Brazília právo ponechať si pohár pre majstrov sveta, pomenovaný po zakladateľovi šampionátu Julesovi Rimetovi. Takže pri začiatočnom ceremoniáli vo Frankfurte v roku 1974 som Uwe Seelerovi, bývalému kapitánovi nemeckej reprezentácie, odovzdal nový pohár majstrov sveta a prevzal od neho trofej Julesa Rimeta, ktorú som mohol odviezť domov do Brazílie.
V roku 1974 vyhral majstrovstvá sveta nemecký tím vedený kapitánom Franzom Beckenbauerom, ktorý v súčasnosti odvádza nemenej dobrú prácu i ako "kapitán" organizačného výboru nastávajúceho šampionátu.
Dobrý ťah s mesačnou pauzou
A rovnako tak medzinárodná futbalová federácia, ktorá presadila pre všetkých hráčov mesačnú pauzu medzi koncom domácich ligových súťaží a štartom svetového šampionátu. V roku 2002 bolo smutné pozorovať, ako najväčší favoriti, napríklad obhajujúce Francúzsko, pomerne skoro odpadajú, lebo ich najväčšie hviezdy nestačili zbaviť sa únavy po náročnej klubovej sezóne. Napriek tomu ani štyri týždne na skutočne plnú regeneráciu nestačia, ide o skvelý krok dopredu.
Všetko je jasné iba na papieri
Osem základných skupín sa mi zdá byť vyrovnaných, s jednou či dvoma výnimkami. Papierovo sa zdá byť jasné, ktoré tímy by sa mali kvalifikovať do vyraďovacích bojov, ale dochádza k nejakým prekvapeniam.
V skupine A nesmú Nemci podľahnúť tlaku a očakávanie domácich fanúšikov. Jürgen Klinsmann poznal ťarchu majstrovstiev sveta na vlastnej koži a dokáže svoj tím po psychologickej stránke dobre pripraviť. Páči sa mi mix mladých hráčov, ako je napríklad Lukas Podolski, so skúsenými borcami kvalít Michaela Ballacka. Pre nemecký tím je účasť na svetovom šampionáte vždy veľkou výzvou.
V Kórei a Japonsku ani ich vlastní fanúšikovia nemali nijaké veľké očakávania, nemecký tím sa napriek tomu prebojoval až do finále. Prekvapením tejto skupiny je Ekvádor, napriek tomu sa na majstrovstvách sveta zúčastní len druhýkrát. Dostatok talentu ukázal svojou výhrou v kvalifikácii nad Brazíliou a myslím si, že postúpia na úkor Poľska a Kostariky.
Anglicku verím
Anglicko sa ocitlo v ťažkej skupine B. O prvé dve postupové miesta sa bude musieť pobiť s Paraguajom a so Švédskom, čo nebude ľahká úloha. Osobne verím viac Anglicku a Švédsku, napriek tomu Paraguaj môže postup týchto dvoch krajín veľmi sťažiť svojou prepracovanou obrannou hrou.
Orientácia na defenzívu však môže byť zároveň ich slabinou. Paraguaj sa pravidelne objavuje na svetových šampionátoch a postupuje zo základných skupín, nikdy sa však futbalistom tejto krajiny nepodarilo prebojovať ďalej, lebo nevstrelili dostatočný počet gólov. A k víťazstvu v zápase samozrejme nestačí len dobre brániť, potrebujete tiež dostatočnú silu v útoku.
Viem, že sa moji priatelia z Anglicka obávajú, či bude Wayne Rooney fit a pripravený pre tohtoročný šampionát. Anglicko má však celý rad iných vynikajúcich hráčov, ako sú David Beckham, Frank Lampard a Steven Gerrard. Anglicko nie je tím jedného hráča.
Naozaj ma znepokojuje, keď počujem, že Anglicko bude možno môcť využiť služby Rooneyho až v neskorších fázach šampionátu. Je nebezpečné nominovať hráča, ktorého zdravotný stav vyvoláva pochybnosti. To môže narušiť spôsob, akým tréner vyberá svoj tím.
Tím potrebuje hráčov na vrchole síl
Pozrime sa napríklad na Brazíliu s Ronaldom v roku 1998. Hral finálový zápas i cez zdravotné ťažkosti, s ktorými sa v deň zápasu potýkal, a Brazília prehrala 0:3. Majstrovstvá sveta trvajú iba 4 týždne. Tím potrebuje hráčov, ktorí sú na vrchole svojich síl vrátane perfektného zdravotného stavu.
Favoritmi skupiny C sú Argentína a Holandsko, ale opäť ide len o papierové predpoklady, lebo Pobrežie Slonoviny môže dosiahnuť rovnaký úspech ako Senegal v roku 2002. Argentínu považujú za favorita nielen základnej skupiny, ale celého šampionátu. Sú v omnoho lepšej forme než pred štyrmi rokmi. Holanďania od základov prebudovali svoj tím a tomuto mladému mužstvu by tak mohli chýbať skúsenosti, ktoré sú pre úspech na svetovom šampionáte nevyhnutné.
V skupine D sa mi páči Mexiko. Toto mužstvo zaznamenalo výrazný pokrok, ktorý sa potvrdil i v americkom pohári Copa America, a hráči ako napríklad obranca Rafael Marquez patria medzi najlepších na svete.
Česko - skvele organizovaný tím
V skupine E zviedol žreb dokopy Českú republiku, ktorá na posledných majstrovstvách Európy patrila medzi najlepšie organizované tímy a na svetový šampionát prichádza prakticky v nezmenenej zostave, a Taliansko, ktoré vždy patrilo medzi favoritov. Preto je mi trochu ľúto Spojených štátov, ktoré sa pred štyrmi rokmi prebojovali do štvrťfinále a skoro sa dostali medzi najlepšie štyri tímy. Obávam sa však, že tentoraz sa budú musieť uspokojiť so striedmejšími výsledkami.
Za Zidanom mi bude smutno
V skupine F bude mať Francúzsko veľa čo dokazovať. Je mi ľúto, že po šampionáte odchádza Zinedine Zidane na odpočinok, pre francúzsky tím by to však mohlo byť výhodou. Zidane sa nemusí ničím rozptyľovať a môže odovzdať to najlepšie zo svojho futbalového umenia. Rovnaké to bolo v prípade Brazílie v roku 1970. Gerson, Brito, ja a niektorí ďalší sme vyhlásili, že to bude náš posledný šampionát. Mohli sme tak ísť až na hranice svojich možností.
V skupine H by malo vďaka kvalite svojich hráčov a skúsenostiam uspieť Španielsko. Lenže o tomto mužstve sa to hovorí po každý raz a Španieli obvykle tieto predpoklady nenaplnia. Tentoraz, ako som bol vyrozumený, sú členmi španielskej výpravy i dvaja psychológovia, ktorí by mohli prispieť k obratu tejto tendencie.
A nakoniec sa dostávame k Brazílii, ktorá má na každú pozíciu dvoch rovnakých dobrých hráčov.
Úloha tak jednoznačného favorita má, ale napĺňa obavami. S úlohou favorita nemáme najlepšie skúsenosti. V roku 1950 sme prehrali vo finále s Uruguajom pred svojimi vlastnými fanúšikmi, v roku 1982 sme prehrali v druhej fáze šampionátu a v roku 1998 sme výrazným spôsobom prehrali vo finále.
Sviatok futbalu si treba užiť
Charakter svetového šampionátu a priebeh zápasov bude tiež veľmi závisieť od rozhodcov. FIFA tvrdo pracovala na zvýšení úrovne arbitrov a kvality rozhodovania.
Dúfam, že budeme svedkami nekompromisného postihovania nečestného konania hráčov a filmovania, a to od samého začiatku úvodného zápasu. Tak by mal byť nastavený štandard pre celý turnaj.
Záverom by som chcel apelovať na fanúšikov. Svet je plný problémov spôsobovaných vojnami, chudobou či živelnými katastrofami. Svetový šampionát by však mal byť sviatkom a oslavou futbalu. Pevne verím, že si túto nádhernú udalosť užijeme až do konca spolu a v pokoji, bez ohľadu na to, z ktorého kúta sveta ktokoľvek z nás prichádza.
(medzititulky SME)
Pelé sa zabáva s najlepším strelcom všetkých čias na jednom šampionáte Francúzom Justom Fonainom, ktorý dal v roku 1958 vo Švédsku v šiestich zápasoch 13 gólov. Pelé mal vtedy sedemnásť a získal svoj prvý z troch titulov majstra sveta. FOTO - SITA
Autor: Édson Arantes do Nascimento - Pelé