foto
operátori rôzne zľavy na volania do zahraničia. Ako je to ale s hovormi zo zahraničia?
Sú tarify rovnaké?
Dovolenkujúci občania našej krajiny vycestujú do zahraničia a užívajú si príjemný čas oddychu. Sem-tam zavolajú príbuzným na Slovensko nič netušiac, že za práve uskutočnený hovor zaplatili o 150 korún viac, ako by to spravil ten, čo o cenách hovorov v zahraničí vedel viac.
Z mobilu si ceny hovoru vyberáte sami
O zbytočné preplatenie ceny hovoru ide najmä pri využívaní služieb mobilných operátorov. Orange aj T-Mobile majú v zahraničí partnerov, ktorí Slovákom umožňujú z danej krajiny telefonovať a prijímať hovory. A práve títo roamingoví partneri vás môžu vyjsť pekne draho. Oranžový aj ružový operátor majú vo väčšine krajín sveta niekoľko partnerov, a skoro vždy platí, že iba jeden z nich je ten najlacnejší.
Čiže, ak budete telefonovať z Mexika na Slovensko s Orange telefónom, zaplatíte pri využití služieb roamingového partnera Nextel 161 korún, zato ak si zvolíte operátora Telefonica Moviles, minúta vás vyjde skoro polovicu, presne 84 korún. S podobným prípadom sa môžete stretnúť aj pri službách
T-Mobile. Aby ste podobnej situácii predišli, musíte si pri vstupe do krajiny najlacnejšieho roamingového partnera navoliť v telefóne sami. Ktorý operátor je najlacnejší sa dozviete v bulletine v strede prílohy.
Či v zahraničí používate Orange, alebo T-Mobile služby je skoro vo všetkých prípadoch jedno. Vzájomné ceny operátorov sa väčšinou líšia iba o malú sumu, približne o tri percentá v prospech Orange.
Prijímať hovory tiež niečo stojí
Skoro rovnaké pravidlá ako sú pri volaní zo zahraničia, platia aj pri prijímaní hovorov v cudzej krajine. Informácia, že táto služba je bezplatná, je mylná. Rodina dovolenkujúca v tropickom Thajsku zaplatí za prijatý hovor na T-Mobile 82 korún, ak by taký istý hovor prijala na mobil od Orange stálo by ju to iba 40 korún. V oboch prípadoch využíva rodina v Thajsku služby roamingového operátora True.
T-Mobile ani Orange nie sú vo svete vždy najvýhodnejší
Ďalším zaujímavým zistením sú ceny roamingových služieb Orange a T-Mobile v krajinách, kde majú operátori partnerov s rovnakým názvom, čiže patria do skupiny. Asi každý by predpokladal, že v prípade ak si zvolí roamingového partnera zhodného s tým, ktorému platí na Slovensku účty za telefón, bude platiť najmenej. Omyl!
S Orange telefónom vás vyjde minúta hovoru z Izraela cez Orange 108 korún, ak však využijete služby operátora Cellcom zaplatíte iba 82 korún.
Ešte zaujímavejšie je to v niektorých prípadoch využívania roamingových služieb T-Mobile. Napríklad v USA je volanie z T-Mobile mobilu pomocou T-Mobile USA o osem korún za minútu drahšie, ako tá istá služba cez Orange telefón. Nedá sa preto povedať, že by bolo znenie sloganu "Byť členom veľkej svetovej skupiny sa oplatí" celkom pravdivé. Veď ani pri volaniach z krajín členov skupiny väčšinou nedostávame tú najnižšiu tarifu.
Že by predsa dostal Slovák niečo zadarmo?
Iná situácia je pri volaniach z pevnej linky, ktorú si so sebou na dovolenku vziať nemôžeme. Preto je výhodné použiť predplatenú telefónnu kartu. S lákavou ponukou pre majiteľov pevných liniek prišiel pred začiatkom leta T-Com. V jednom z letných mesiacov jún, júl, august, alebo september môžete telefonovať z ktorejkoľvek krajiny 60 minút zadarmo. Musíte si predplatnú kartu v T-Com telefonicky aktivovať a tá bude v priebehu desiatich dní doručená na vašu adresu. V zahraničí môžete kartu využiť na volania do pevnej aj mobilnej siete na Slovensku. Po prevolaní predplatenej hodiny, nastupujú na rad štandardné ceny za minútu hovoru, ktoré sa objavia na faktúre k pevnej linke.
Ceny volaní do zahraničia sú zreteľné na letákoch a internete
Pri volaniach do zahraničia je možné využiť služby mobilných aj pevných operátorov. V oboch prípadoch sú tarify celkom zreteľne uvedené v propagačných materiáloch a na webových stránkach spoločností. Treba však upozorniť na ponuku alternatívnych poskytovateľov hlasových služieb. Veď napríklad volanie do Čiech z T-Comu s programom Doma Standard stojí 3,90 a s programom Ušetríte Dohodou od Slovanetu zaplatíte iba dve koruny.
Ak teda chcete na telefonovaní z a do zahraničia ušetriť, poriadne si preštudujte aktuálnu ponuku a tarify všetkých operátorov, nezabudnite pritom na zatiaľ nie veľmi známych alternatívnych poskytovateľov hlasových služieb a volanie cez internet. V prípade volaní cez internet sú poplatky za minútu hovoru najlacnejšie a netromfne ich žiadna štandardná hlasová služba.
Maroš Šataník
FOTO: SAMSUNG