Únia chce vinárov presvedčiť, aby sa namiesto na kvantitu sústredili na kvalitu. Rokovania o reforme vinárenského sektora sa začnú budúci týždeň, keď eurokomisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer-Boelová predloží štyri varianty reforiem. S jej zámermi asi nebudú príliš súhlasiť vlády niektorých členských štátov.
Proti sa pravdepodobne postavia veľkí producenti vína ako Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Tento rok už vyšli do ulíc vinári v južnom Francúzsku a požadovali pomoc od vlády. Európski vinári musia bojovať s nízkym dopytom a tvrdou konkurenciou vína z Čile či Austrálie. Už mnoho rokov v únii zostávajú obrovské prebytky takmer nepredajného vína. Únia je jeho najväčším svetovým výrobcom, spotrebiteľom a vývozcom. V poslednom čase európski vinári stratili časť zo svojich tradičných exportných trhov v prospech lacnejších vín z krajín, ako sú Austrália, Čile a aj USA. Okrem toho musia čeliť aj nárastu dovozu.
Fischer-Boelová podľa agentúry Reuters povedala, že reforma vinárskeho sektora môže byť ťažšia ako tzv. cukrová reforma v roku 2005. (tasr)