FOTO |
BRATISLAVA - Ani korunu doteraz nedostali niektoré mimovládne organizácie na projekty, ktoré sa mali hradiť z eurofondov. Upozorňujú na to už rok, no situácia sa nezlepšila, preto napísali otvorený list odchádzajúcej aj budúcej vláde. List podpísalo zatiaľ viac ako 50 združení. "Nevieme, aká vláda príde, ale rozhodli sme sa pomenovať náš problém. Sme existenčne ohrození," hovorí Šarlota Pufflerová z organizácie Občan a demokracia.
Slovensko získalo z Európskej únie na roky 2004 až 2006 približne 44 miliárd korún, doteraz z nich vyplatilo len 13 miliárd. Mimovládne organizácie majú problémy najmä s ministerstvom školstva a s programom Equal určeným na boj s diskrimináciou, ktorý spravuje ministerstvo práce. Kritizujú aj ministerstvo financií a podpredsedu vlády Pála Csákyho.
Meškanie platieb spôsobuje podľa Jána Bruncka z ministerstva školstva "komplikovaný systém finančného riadenia a množstvo zložitých právnych predpisov". Ministerstvo má podľa neho najviac malých projektov a musí kontrolovať množstvo drobných výdavkov.
Prehnanú kontrolu a nadmernú byrokraciu mimovládne organizácie kritizujú, pretože schválenie žiadostí o platby "často viazne na uznaní 14-korunového lístka od MHD". Ministerstvá sa podľa nich postavili k združeniam ako k podvodníkom. Navyše, pravidlá, podľa ktorých žiadosti o platby treba predkladať, sa neustále menia. Rovnako aj zmluvy. V prípade ministerstva práce pôvodné zmluvy hovorili o lehote na vyplatenie peňazí, no pri ďalšom dodatku lehota vypadla. Ďalšie rezorty zasa lehoty viažu na schválenie žiadosti o platbu, ktorú však opakovane vracajú. Oprávnenosť kritiky mimovládnych organizácií potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad.
Ministerstvo práce podľa hovorcu Martina Danka problémy s Equalom rieši. Namiesto refundácií, ktoré dodnes používa rezort školstva, začalo ministerstvo práce vyplácať peniaze vopred ako zálohy. Po príchode novej ministerky sa zmenilo aj personálne obsadenie odboru. Danko tvrdí, že spúšťajú "novú schému finančného riadenia, ktorá podstatne zjednodušuje finančnú administratívu. Čerpanie peňazí z programu Equal sa od januára mierne zlepšilo, začiatkom roka boli vyplatené organizáciám asi dve percentá z 1,6 miliardy, do predvčerajška už 8,5 percenta. Mimovládky oceňujú snahu ministerky práce, no podľa nich nastala fáza, keď by už rezorty mali nasadiť "krízový režim". Zálohové platby nie sú riešením, pretože ich používajú s obavou, či im potom vynaložené náklady ministerstvá uznajú.
Ministerstvo financií už v minulosti zodpovednosť za meškanie odmietlo. Aj hovorca podpredsedu vlády Pála Csákyho Martin Urmanič sa včera čudoval, prečo je tiež adresátom listu.
"Vieme o tomto probléme, pán Csáky naň upozorňoval aj na vláde, ale rozlúsknuť ho musia zodpovedné ministerstvá."