Pripojenie na internet

Pripojiť sa dnes na internet možno rôznymi spôsobmi - prostredníctvom počítača, mobilného

telefónu, prenosných zariadení PDA alebo palmtopov, či cez rôzne verejné terminály. Najpohodlnejšie však stále ostáva pripojenie prostredníctvom osobného počítača, ktorý umožňuje nielen využiť všetky funkcie internetu bez obmedzení, ale aj vychutnať obraz a zvuk v plnej kvalite.

ČO VŠETKO TREBA NA PRIPOJENIE

Na pripojenie do internetu by ste mali vlastniť dostatočne výkonný počítač, modem alebo iné sieťové technické zariadenia a telefónnu linku, predplatenú službu pripojenia na internet a zodpovedajúce programové vybavenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

POČÍTAČ

Na pripojenie na internet stačí aj starší a menej výkonný počítač, pričom však treba rátať s tým, že si jeho majiteľ nevychutná náročnejšie multimediálne stránky. Na internet sa môžete pripojiť aj so starým počítačom s konfiguráciou PC 486, no vzhľadom na využitie a pohodlnú prácu odporúčame skôr minimálnu konfiguráciu PC Pentium 166, 32 MB RAM, harddisk 1GB a Windows 98. Čím novší a výkonnejší počítač vlastníte, tým pohodlnejšie budete internet používať (vzhľadom na rýchlosť a schopnosť prehliadať náročnejšie multimediálne stránky v plnej kvalite).

MODEM

Ak sa mienite pripájať na internet prostredníctvom telefónnej linky, k počítaču potrebujete pripojiť modem. Novšie počítače disponujú zabudovaným, tzv. interným modemom, k starším možno pripojiť externý modem. Modemy sa od seba odlišujú rýchlosťou prenesených dát, staršie typy zvládali 14.400 kbps, dnes však už odporúčame najmenej 33.600 kbps, no ak máte na výber, určite si zaobstarajte modem s prenosovou rýchlosťou 56.600 kbps. Ak máte zapojenú telefónnu linku typu ISDN, k počítaču musíte napojiť špeciálny ISDN modem (prenosové rýchlosti sú buď 64.000 kbps alebo 128.000 kbps).

SkryťVypnúť reklamu

TELEFÓNNA LINKA

V prípade, že sa k internetu pripájate telefonicky, musíte mať k počítaču zavedenú telefónnu linku. Bežná telefónna linka umožňuje maximálne prenosové rýchlosti do 56.600 kbps, v praxi to je však oveľa menej, približne 46.000 - 50.000 kbps. Digitálna ISDN linka umožňuje podstatne vyššie prenosové rýchlosti, ktoré sú aj garantované, začínajú sa na úrovni 64.000 kbps. Je však podstatne drahšia ako bežná telefónna linka.

PREDPLATENÉ PRIPOJENIE NA INTERNET

K pripojeniu na internet nestačia počítač, modem a telefónna linka, musíte si ešte u niektorého poskytovateľa internetových služieb predplatiť samotný vstup do internetu. Pripojenie na internet totiž funguje takto: softvér vo vašom počítači sa prostredníctvom modemu a telefónnej linky spojí so špeciálnym počítačom poskytovateľa internetového pripojenia. Váš i vzdialený počítač spolu chvíľu komunikujú - váš počítač žiada o spojenie, pričom zašle meno a heslo. Počítač poskytovateľa zas požiadavku prijme a ak je meno a heslo správne, otvorí bránu a vy sa konečne dostanete do internetu. Internet má jednu obrovskú výhodu - s počítačom poskytovateľa sa väčšinou spojíte v rámci jedného mesta (takže platíte miestne telefónne poplatky, najlacnejšie spojenie je na číslo 019 xx), no keď ste už na internete, prehliadať môžete stránky kdekoľvek na svete. A bez poplatkov za medzinárodné hovory, pretože ste stále spojení s počítačom poskytovateľa pripojenia v režime miestnych hovorov.

SkryťVypnúť reklamu

POPLATKY

Za internet platíte dva druhy poplatkov. Mesačný paušál v rozmedzí asi 120 - 500 korún platíte za pripojenie na internet svojmu poskytovateľovi pripojenia. Za každé spojenie modemom cez telefónnu linku platíte Slovenským telekomunikáciám ako za bežný hovor, ak voláte na číslo 019 xx, platíte výhodnejšie poplatky. Poplatky sa účtujú za čas strávený pripojením. Po odpojení modemu sa spojenie preruší, je to rovnaký úkon, akoby ste položili slúchadlo telefónu.

SOFTVÉR

Na pripojenie na internet potrebujete základný a doplnkový softvér. Podporu pripojenia na internet by mal obsahovať už váš operačný systém. Na pre-hliadanie internetových stránok potrebujete prehliadač, najznámejšie sú Internet Explorer, Opera a Netscape. Na prijímanie a odosielanie elektronickej pošty potrebujete e-mailového klienta, najznámejšie sú Outlook Express, Outlook alebo The Bat! S týmto softvérom si vystačíte pri bežných činnostiach na internete. Ak však chcete využiť ďalšie služby, ako kopírovanie súborov, potrebujete FTP klienta, odporúčame napríklad SmartFTP, no určite časom využijete aj komunikačný program ICQ alebo Windows Messenger a iné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu