Psychiatrička MUDr. Helena Lovásiková má pohotovú odpoveď: „Sezónnosť na depresiu nevplýva. Otázka depresie má oveľa zložitejšie pozadie, s ktorým sezónnosť nesúvisí.“ Tvrdí, že človek už ako dieťa disponuje úzkosťou, ktorá síce ešte nie je depresiou, ale laicky možno povedať, že každý človek je na depresiu „pripravený“. Kým úzkosť je vrodená, dobrá nálada je naopak naučená. To znamená, že pokiaľ dieťa vyrastá v depresívnom prostredí, napríklad bez rodičov, ak je týrané, má sklony k celoživotnej depresii. Veľkú úlohu tu však zohráva osobnosť. Samotný smútok ešte depresiou nenazývame. Pretrvávajúci smútok však depresiou je. Podľa Lovásikovej je podstatou depresie stav mozgu. Napríklad pokiaľ nie je už spomínaná vrodená úzkosť u dieťaťa pacifikovaná, vedie k detským poruchám. Tí, ktorí trpia depresiou, väčšinou hľadajú riešenie v alkohole, náboženstve, vegetariánstve, závislosti alebo agresivite. Depresia má však aj ochranný zmysel, pretože mozog pracuje úsporne a chráni sa.
Jarná chrípka a depresia
Aj keď priamo sezónnosť s depresiou nesúvisí, nasledujúce fakty môžu toto tvrdenie čiastočne vyvrátiť. Na jar je totiž najviac vírusových ochorení. Keďže vírus je nervotropný (ovplyvňuje činnosť nervovej a srdcovej sústavy), je zákonité, že po každej jarnej chrípke príde depresia, ktorá môže trvať až pol roka. Z tejto depresie však netreba mať strach, pretože je to niečo úplne prirodzené. Tak isto ako aj pri inej chorobe, všetko závisí od subjektívnych pocitov. Pri jarnej únave je najlepšia prevencia - pohyb a svetlo (najlepšie denné, ale môže byť aj solárium). Keďže na jar býva depresia hlavne v súvislosti s vírusovými ochoreniami, akým je napr. chrípka, najlepšia prevencia pred depresiou je prevencia pred chrípkou, to znamená zahrnúť do svojej stravy dostatočný prísun vitamínov, a to nielen v podobe liekov, ale aj zeleniny (napr. kapusta, cesnak, cibuľa) a ovocia. Lovásiková si myslí, že dnes by už depresiou nemusel trpieť nikto, lebo je na trhu veľa antidepresív. Okrem liekov však môže k antidepresivite prispieť aj primeraná a pravidelná strava, dostatočný spánok, oddelenie práce a odpočinku, láska ( v rôznej podobe), hobby, koníček, orientácia zmyslu života navonok, nie do seba.
Hoci Lovásiková považuje depresiu za prirodzenú za určitých okolností, teda v hraniciach mimo liečenia, nemožno ju brať na ľahkú váhu a treba byť všímavejší k svojmu okoliu a v prípade potreby kontaktovať odborníka.
LUCIA BAGINOVÁ