
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Najčastejšími zákazníkmi súkromných detektívov na Slovensku sú ženy, ktoré podozrievajú svojich manželov z nevery.
Licenciu má v súčasnosti 98 detektívnych kancelárií a 780 strážnych služieb. Väčšina kancelárií existuje spolu so strážnou službou alebo ich majitelia majú aj iné firmy. Pátranie by ich neuživilo – Slováci nemajú dosť peňazí.
Majiteľmi sú hlavne bývalí policajti. Aj detektívi, ktorých sme oslovili, pracovali kedysi v polícii. Detektívne kancelárie čiastočne nahrádzajú alebo dopĺňajú prácu policajtov, ktorí na podobnú činnosť nemajú čas. Do roboty sa im vraj nepletú. Podľa riaditeľa Úradu súkromných bezpečnostných služieb policajného prezídia Ladislava Igenyesa je to zakázané. Nevylučuje však, že bývalí policajti svoje známosti využívajú. Šéf žilinskej detektívnej kancelárie Ladislav Kuffa tvrdí, že od roku 1997 vyškolili asi päťtisíc detektívov.
Okrem toho, že detektívi pátrajú po neverných mužoch, zbierajú napríklad dôkazy pre obhajcu na súde. Všimne si to, čo policajt prehliadne. Súkromné kancelárie sa zameriavajú aj na ekonomickú kriminalitu. Ak majiteľovi mizne majetok, narastajú straty, najme si detektíva. Vypátranie chyby trvá niekedy aj trištvrte roka, ale majiteľ je spokojný. Nejde mu ani tak o potrestanie vinníka, ale o zastavenie strát. Páchateľa len prepustí.
Ľudia, ktorí pracujú ako súkromné očká, hovoria, že to, čo odhalia, nebýva príjemné ani pre jednu stranu
Súkromnú bezpečnostnú službu má napríklad aj bývalý policajný prezident Ján Pipta alebo bývalý viceprezident Imrich Angyal. Pipta má SBS s bývalým krajským šéfom SDKÚ Alojzom Rajničom. Detektívnu kanceláriu mal aj terajší krajský policajný riaditeľ v Trenčíne Ján Jonis. Potom, ako sa vrátil do služieb polície, z nej odišiel. Najviac súkromných bezpečnostných služieb je v Bratislave a pravidelne ich kontroluje policajné prezídium. Problémy sú podľa riaditeľa odboru bezpečnostných služieb Ladislava Igenyesa najmä s podrobnými správami o činnosti, ktoré SBS často nevedia predložiť.