
Obrovské vibrátory „trasú“ zemou na Záhorí a seizmologickými prístrojmi rozmiestnenými v okruhu niekoľkých kilometrov poľskí experti zisťujú, či je pod nimi dutina a či v nej nie je ropa alebo plyn. FOTO SME – RICHARD FILIPKO
MALACKY – Množstvo káblov, kolíky po poliach, ale aj v dedinách, plno nákladných áut s poľskými značkami a muži v červených vestách sa pred troma dňami objavili v oblasti Veľkých a Malých Levár na Záhorí. Spoločnosť Nafta Gbely si objednala prieskum u Geofyziky Krakow a poľskí odborníci začali na Záhorí hľadať náleziská ropy a plynu.
„Zhruba raz za desať rokov robia nové merania, ale vždy v iných súradniciach. Doteraz Nafta Gbely merala tak, že navŕtali otvor do zeme, naložili výbušninu, odstrelili ju a podľa seizmických vĺn zisťovali dutiny v zemi. Teraz majú novú technológiu – používajú obrovské vibrátory,“ hovorí starosta Veľkých Levár Eduard Hollý.
Miestnych obyvateľov hľadači ropy veľmi nevzrušujú. „Ja neviem, asi tu budú stavať nejakú budovu, preto tu jazdia tie stroje,“ povedala pani v Malých Levároch vezúca sa na bicykli. Jej sused vie, že hľadajú ropu, ale tvrdil, že sú to odborníci z Geodézie Brno. Záhoráci nežijú témou hľadačov ropy, nehovorí sa o nich veľmi ani v krčme. Predavačka potravín vo Veľkých Levároch vie o kábloch križujúcich cez dedinu a polia aj o strojoch, ale netuší, o čo ide. Iná staršia pani si myslí, že idú robiť revíziu plynu.
Na Záhorí sa ťaží ropa dlhé roky, ale z hľadiska spotreby je to zanedbateľné množstvo. V okolí Malaciek je aj niekoľko prírodných zásobníkov plynu, čo sú niekdajšie náleziská, na železničnej stanici vo Veľkých Levároch majú plničku ropy, ktorú vyťažia.
Poliaci veľmi zhovorčiví nie sú. Niektorí dedinčania sa spočiatku pýtali, či sa vrátili Rusi. Poľské autá sa podobajú na staré ruské vojenské nákladniaky Zil známe z čias okupácie. V jednom, ktorému zo strechy trčia päťmetrové antény, je najmodernejšia technika na snímanie seizmických vĺn vyvolaných vibrátormi. Tie včera jazdili po poli neďaleko rekreačného zariadenia a jazera Rudava. Štyri obrovské stroje spúšťajú platne a zhruba v desaťsekundových intervaloch búchajú do zeme. Potom sa presunú ďalej a pokračujú. S pomocou meračov seizmických vĺn vedia podľa otrasov zistiť, či je v zemi dutina a čo v nej je.
„Sú schopní zistiť aj hĺbku a polohu dutín. Keď pred rokmi zisťovali otrasy odpaľovaním náloží, popraskali steny väčšiny domov v dedine. Nafta uhradila opravy fasád, aj keď tí, ktorí sa neprihlásili, mali smolu,“ povedal Eduard Hollý. Poliaci budú na Záhorí skúmať zhruba mesiac.
RICHARD FILIPKO