"Ak príde do Nemecka, od zatknutia ho ochráni iba jeho diplomatická imunita," povedal o iránskom prezidentovi Ahmadínedžádovi bavorský minister vnútra Günther Bechstein a označil ho za zločinca. Irán nie je kontroverzný iba jadrovým programom - Nem?com prekážajú najmä antisemitské výroky hlavy štátu.
Žreb navyše rozhodol, že Irán hral v nedeľu úvodný zápas s Mexikom v niekdajšej bašte nacistov v Norimbergu. Práve v tomto bavorskom meste prijali neslávne rasové zákony a tu bol aj povojnový proces s nacistami.
Ešte pred výkopom v centre mesta stovky demonštrantov protestovali proti Ahmadínedžádovi, ktorý popiera holokaust a jeho výrokom, že Izreal treba vygumovať z mapy sveta.
Za popieranie holokaustu hrozí v Nemecku trest päť rokov vo väzení. Bechstein žiadal, aby sa Bavorsko a celý západný svet postavil jasne na stranu Izraela a židovských spoluobčanov.
"Protestujem proti iránskej vláde, pretože si nemyslím, že je v poriadku, ak niekto tvrdí, že moji starí rodičia zmizli len tak," povedal v Norimbergu agentúre AP Alex Delomann. Okrem zástupcov židovskej komunity prišli aj imigranti z Iránu, domáci i politici.
Fanúšikov z Iránu demonštrácie rozhorčili a tvrdili, že futbal by sa nemal miešať s politikou. Ešte predtým nemecká polícia rozohnala neveľkú demonštráciu prívržencov krajnej pravice. Vystrojení v iránskych dresoch rozdávali letáky na podporu Ahmadínedžáda.
Ten pozeral nedeľný zápas vo svojom úrade v Teheráne. Na zápas v Norimbergu dostal víza viceprezident Mohammed Aliabadi. Organizátori si po zápase určite vydýchli - Irán prehral, čo zmenšuje jeho šance na postup. Ahmadínedžád totiž hráčom pred cestou sľúbil, že ak postúpia zo základnej skupiny, príde ich podporiť priamo do hľadiska.
Jeho príchod odmieta židovská komunita. "Popiera holokaust, a to je v Nemecku nelegálne," povedala denníku Bild nová šéfka komunity Charlotte Knoblochová. Ahmadínedžáda označila za druhého Hitlera a vyzvala vládu, aby nezohľad¨ľovala jeho diplomatickú imunitu.
Knoblochová varovala aj predtým, že neonacisti sa chcú zviditeľniť počas zápasu Iránu s Angolou na budúcu stredu. "Musíme zabrániť tomu, že nepriatelia ústavy a iránsky diktátor spoja sily a vytvoria antisemitskú alianciu."
Jasný signál proti xenofóbii a rasizmu dali aj politici a celebrity, ktorí spojili sily spolu s tisíckami obyvateľov v meste Gelsenkirchen na západe krajiny a zorganizovali spoločný pochod. "Títo ľudia nemôžu nikdy dostať šancu v Nemecku, už nikdy," povedal vicekancelár Franz Müntefering.
Autor: Berlín