Z prichádzajúcich ponúk sa dá len odhadovať, že robia najmä nekvalifikovanú prácu v zdravotníctve, stavebníctve, strojárstve, hoteloch a ako au-pair. V poslednom čase je veľký dopyt aj po vodičoch.
Boris Katuščák z Euresu (Európske služby zamestnanosti) odhaduje skutočný počet našich ľudí pracujúcich v únii a vo Švajčiarsku na 200-tisíc, ale podľa neho robia skôr pomocné práce. Najčastejšie v Česku, Maďarsku a Anglicku.
Niektoré štáty ponúkajú Slovákom prácu najmä počas sezóny, ako napríklad Nemecko a Taliansko, kde dostali Slováci v posledných rokoch tisíce povolení.
Martin Danko z ministerstva práce si myslí, že časom budú v únii pracovať aj ľudia s vyššou kvalifikáciou, lebo sa zmení dopyt. "Iné je to s cudzincami, ktorí pracujú u nás. Vyše 30 % z nich je na manažérskych pozíciách."
Danko predpokladá, že keď bude Slovensko dlhšie členským štátom únie a vstúpia do nej krajiny ako Bulharsko a Rumunsko, "pozícia slovenskej pracovnej sily v zahraničí sa posunie na inú úroveň".
Podľa Danka v prvej vlne odchádzali za prácou najmä ľudia mladšej a strednej generácie, ktorí ešte neovládali dobre cudzie jazyky. To sa podľa neho zmení. Už dnes špecialisti na informačné technológie nemajú v zahraničí "absolútne žiadne bariéry a robia prácu na úrovni svojho vzdelania".
V Česku majú ešte menej údajov o svojich ľuďoch v zahraničí, no podľa hovorkyne ministerstva práce Kateřiny Beránkovej je to aj preto, lebo Čechov pracujúcich v únii je pomerne málo. "Česi nie sú veľmi ochotní cestovať za prácou."
Aj Beránková hovorí, že zatiaľ ide o menej kvalifikovanú prácu, ale časom sa to zmení. "Nastúpi nová generácia, ktorá sa odmalička učí nemčinu, angličtinu, francúzštinu, bude lepšie pripravená na prácu v zahraničí," povedala. (rf)
Poliakov vraj odišli dva milióny
Od vstupu Poľska do Európskej únie, teda od mája 2004, odišlo za prácou do zahraničia už viac ako dva milióny Poliakov. Ide o najväčšiu vlnu migrácie v novodobej Európe, napísal poľský denník Gazeta Wyborcza.
Podľa oficiálnych údajov poľského ministerstva práce našlo v krajinách EÚ v posledných dvoch rokoch zamestnanie asi milión Poliakov. Mnohí ďalší v zahraničí pracujú nelegálne. Poliaci majú o prácu v zahraničí oveľa väčší záujem ako Česi, ktorých v krajinách európskeho spoločenstva pracuje asi 30 000.
"Môžeme predpokladať, že asi rovnaké množstvo ľudí, ako ide za prácou legálne, tam pracuje načierno. Pokiaľ pripočítame tých, ktorí za prácou do zahraničia odišli pred rozšírením únie a po 1. máji 2004 svoj pobyt zlegalizovali, dva milióny sú reálne," mieni Vojciech Lukowski zo Strediska pre výskum migrácie Varšavskej univerzity.
Podľa odborníkov najviac Poliakov je vo Veľkej Británii.
Z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil denník Gazeta Wyborcza, vyplýva, že 84 percent Poliakov sa hanbí za to, že ich rodáci odchádzajú za prácou do zahraničia. Pyšných je na to len asi desať percent opýtaných. Väčšina respondentov usudzuje, že najmä mladí ľudia by sa po získaní skúseností mali vrátiť do vlasti. (čtk)