d slovenských korún). Z toho 350 miliárd forintov už do konca tohto roku.
Reštrikcie sa očakávali, svojím rozsahom však prekvapili aj väčšinu analytikov. Maďarskému rozpočtu však asi už nič iné nezostávalo, jeho deficit bol vlani najvyšší v Európskej únii a aj tento rok by podľa odhadov bez úspor prekročil 9 percent.
Podľa vládneho plánu sa má deficit rozpočtu do roku 2008 dostať pod 3,5 percenta HDP, čo umožní prijať euro v plánovanom termíne 2010. Najväčšou otázkou dnes v Maďarsku zostáva, či ide iba o úsporné opatrenia, alebo dôjde aj na ozajstné reformy. Úsporné opatrenia by znamenali iba dočasné riešenie, bez hlbších reforiem štátnych financií začne deficit opäť časom rásť.
Z vládneho programu to zatiaľ nie je jednoznačne zrejmé. Pochybnosti napríklad vzbudzuje, že ministrom financií zostal aj v druhej Gyurcsányovej vláde János Veres, ktorý pred voľbami vytrvalo zľahčoval správy o prudkom raste deficitu.
Iba asi polovicu úspor chce vláda, ktorá včera prvý raz zasadala, dosiahnuť znížením výdavkov rozpočtu, napríklad výrazným zmenšením štátnej správy. Druhú polovicu má naopak zabezpečiť zvýšenie rozpočtových príjmov, najmä čiastočne zvýšenie priamych aj nepriamych daní a poplatkov.
Úsporné opatrenia sa najvýznamnejšie dotknú obyvateľstva, výrazne porastú ceny energií, plyn dokonca od augusta o 30 percent. Prvé účty s vyššími platbami by mali obyvatelia dostať pred miestnymi voľbami tento rok v októbri.
Až doteraz sa maďarské vlády pohybovali v začarovanom kruhu, pretože miestne voľby vždy nasledujú pol roka po parlamentných voľbách. Nová vláda sa tak nikdy v najvhodnejšom čase po volebnom víťazstve so zreteľom na blížiace sa komunálne voľby nepustila do potrebných reforiem.
Namiesto toho pokračovala v predvolebnej taktike, ďalej sľubovala či chcela už z vládnej pozície rýchlo splniť aspoň časť svojich nereálnych predvolebných sľubov. Ak Gyurcsány upustí od tejto, pre ekonomiku nesmierne škodlivej obyčaje, mohol by to byť najsľubnejší prvok jeho balíčka.
"Predpokladám, že sa popularita vlády nebude dotýkať hviezd," vyhlásil v jednom rozhovore premiér, ktorý je podľa maďarských médií ochotný obetovať aj doteraz prognózované výrazné víťazstvo svojej socialistickej strany v jesenných voľbách.
Ďalšou otázkou zostáva, či mu to jeho strana dovolí.
PETER MORVAY