Kubánsky diktátor Fidel Castro a jeho brat, vicepremiér a minister obrany Raul (vpravo) sa moci na ostrove vzdať nechcú. FOTO - REUTERS |
LUXEMBURG - Členské štáty Európskej únie sa včera zaviazali, že budú s Kubou hovoriť jednotným hlasom a pomôžu obyvateľom ostrova s prechodom k demokracii. Zaviazali sa na to ministri zahraničia únie na schôdzke v Luxemburgu.
Bolo to Česko, ktoré najviac tlačilo, aby únia prestala pristupovať k ríši diktátora Fidela Castra náhodne a prijala pre všetkých záväznú stratégiu, ako pomôcť tamojšej politickej opozícii. Česká diplomacia s prispením holandskej ostatné štáty presvedčila, aby únia do konca tohto roku takúto stratégiu vymyslela.
"Podarilo sa nám presvedčiť ostatné krajiny, že si Kuba zaslúži komplexný dlhodobý prístup, a nie jednorazové vyhlásenia, vždy keď Castro uväzní niekoľko opozičných politikov," povedal Svoboda. Konkrétne opatrenia v rámci kubánskej politiky únie však nešpecifikoval.
Okrem prísľubu dlhodobejšej pomoci únia vyzvala na okamžité prepustenie politických väzňov a opäť skritizovala potlačovanie ľudských práv. Politické sankcie proti komunistickému režimu však nezaviedla. Ani Svoboda to nepovažuje za chybu. "Návrat sankcií by teraz nebol reálny," vyhlásil.
Podľa neho by nebol účinný ani rovnaký postup, aký únia prijala proti Bielorusku. Nedávno totiž bieloruského diktátora Aleksandra Lukašenka vrátane tridsiatich ďalších prominentov režimu zaradila na čiernu listinu ľudí, ktorí nedostanú víza do únie a zmrazia im majetok v európskych bankách. "Také sankcie majú zmysel v prípade Bielorusov ťažiacich z režimu, ale nie Kubáncov," myslí si Svoboda.
Okrem Kuby sa ministri venovali ďalšiemu rozširovaniu Európskej únie. Hneď pri prvom pokuse zabŕdli do ťažkostí vstupné rozhovory s Tureckom. Cyprus niekoľko posledných dní sťažoval dosiahnutie spoločného stanoviska Európskej komisie k prvej prerokovávanej kapitole "veda a výskum". Obštrukcie sa včera podarilo zažehnať, ale stali sa predzvesťou, ako ťažko bude únia s Ankarou o jej členstve rokovať.
Podľa dosiahnutého kompromisu únia otvorí prvú a najjednoduchšiu kapitolu "veda a výskum" v rámci týchto rozhovorov, ale uzavrie ju len "provizórne". Bez problémov sa únia dohodla rovnakú kapitolu otvoriť a uzatvoriť s Chorvátskom. "únia sa v prípade potreby k tejto kapitole vo vhodnej chvíli vráti," píše sa v texte záverečného vyhlásenia o Turecku.
Šéfovia diplomacií taktiež podpísali dohodu o pridružení Albánska a dotkli sa Bulharska a Rumunska. Tie by mali vstúpiť do únie v januári, nedostatky v príprave na členstvo im však cestu do únie skomplikovali.
Rozšírenie únie bude jednou z tém budúceho summitu únie tento štvrtok a piatok a očakáva sa, že to okrem osudu európskej ústavy bude bod, o ktorom sa bude najviac rokovať. Niektoré štáty by totiž najradšej hranice únie zmrazili v ich súčasnej podobe.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Lidové noviny