Vláda sa zrušením sankcií a penále za nedoplatky v tzv. trojdani snaží daňovníkov motivovať k zaplateniu nedoplatkov. Zároveň sa chce zbaviť náročnej administratívy, ktorá s ich vymáhaním súvisí. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Vláda sa minulý týždeň rozhodla dať generálny pardon na sankcie za nezaplatenú tzv. trojdaň. Ak dlžníci zaplatia nedoplatky na medzičasom zrušenej dani z darovania, z dedičstva a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností do 30. septembra, úrady im odpustia sankcie a penále.
Nariadenie sa týka daňových poplatníkov, ktorým vznikla daňová povinnosť v čase platnosti niektorej z troch daní, ale dodnes ju nezaplatili. Štát dane zrušil postupne v roku 2004 a 2005. Konkrétne od 1. januára 2004 dane z darovania a dedičstva a o rok neskôr, teda 1. januára 2005, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.
Neplatičovi trojdane sa sankčný úrok vypočítal z dlžnej sumy ako štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, platnej v deň vzniku nedoplatku.
Môžu zablokovať účet
Ak poplatník nezaplatí daň, daňový úrad ho upozorní. Ak to nepomôže, úrad začne dlh vymáhať. Daňový exekútor je oprávnený neplatičovi zablokovať napríklad účet v banke, povedal hovorca daňového riaditeľstva Robert Merva.
Ak už ľudia daňové nedoplatky zaplatili, ale majú zablokovaný majetok, lebo neplatili sankcie a penále z omeškania, exekútor schváleným nariadením vlády stratil právo účet blokovať.
Čo treba urobiť
Daňové nedoplatky môžu ľudia zaplatiť bezhotovostným prevodom na účet v štátnej pokladnici alebo poštovou poukážkou do 30. septembra. Dohodnúť si môžu aj splátkový kalendár, ale celý nedoplatok musí byť splatený do spomenutého dátumu. Od ľudí, ktorí daňové dlhy do 30. septembra 2006 nezaplatia, budú daňové úrady vymáhať istiny, sankčné úroky aj penále.
Ak fyzická osoba ešte nepodala ani daňové priznanie, vyrubia jej pokutu 10-tisíc korún. Podľa hovorcu daňového riaditeľstva Roberta Mervu sa generálny pardon vzťahuje aj na ňu. Podmienkou je podať priznanie, a to buď osobne na miestne príslušnom daňovom úrade alebo poštou, telefaxom či elektronicky a do 30. septembra zaplatiť daň. Podľa Mervu mu popri sankciách za omeškanie odpustia aj pokutu za to, že priznanie nepodal.
Miestna príslušnosť
V prípade dane z darovania a dedičstva sa príslušnosť daňového úradu určuje podľa trvalého pobytu fyzickej osoby alebo podľa miesta, kde sa daňovník obvykle zdržuje. Pri dani z nehnuteľnosti je miestne príslušný ten daňový úrad, v ktorého územnom obvode nehnuteľnosť je.
Príslušnosť k daňovému úradu, čísla účtov štátnej pokladnice, prislúchajúcich ku konkrétnej dani a ďalšie informácie sa dajú nájsť na stránke daňového riaditeľstva www.drsr.sk.
Čo je trojdaň? Daň z darovania, daň z dedičstva a daň z prevodu a prechodu nehnuteľností
Kedy boli dane zrušené? 1.Daň z darovania a dedičstva bola zrušená od 1. januára 2004
2. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností bola zrušená od 1.januára 2005
Kto ju musí zaplatiť? Každý komu vznikla daňová povinnosť pred rokom 2004, resp. rokom 2005 v prípade nehnuteľností
Môže človek nevedieť, že má nedoplatok? Spravidla nie, každý je o tejto skutočnosti informovaný. Ak napriek tomu poplatník z nejakých dôvo dov o svojom nedoplatku nevie, môže sa spýtať na príslušnom daňovom úrade
Dokedy treba zaplatiť? Aby štát odpustil sankcie za omeškanie, musí daňový poplatník nedoplatky za trojdaň vyrovnať do 30.septembra 2006
Čo ak dovtedy nezaplatia? Štát im sankcie neodpustí
Dajú sa nedoplatky uhradiť postupne, teda dohodnúť splátkový kalendár? Áno, ale posledná splátka musí byť takisto uhradená do 30. septembra 2006
Ako sa dá nedoplatok uhradiť? 1. Bankovým prevodom na účet štátnych príjmov v štátnej pokladnici
2. Poštovou poukážkou typu U, ktorá je k dispozícii na miestne príslušnom daňovom úrade
Aké sú sankcie za omeškanie? Napríklad pri 40-tisícovom daňovom nedoplatku a jedenapolročnom meškaní je to približne 10 000 korún.
Ďalšie informácie www.drsr.sk