FOTO |
Kapitalizačný, teda druhý pilier mal podľa vlády vďaka sporeniu na individuálnych účtoch "vytvoriť priestor, aby v budúcnosti o čase svojho odchodu do dôchodku mohol rozhodovať sám občan". Vláda sa tiež zaviazala podporiť dobrovoľné sporenie na dôchodok, a to aj prostredníctvom daňových úľav.
Trojpilierový systém podporovala v parlamente aj opozícia, zákony prešli hladko ešte na začiatku volebného obdobia. Potom sa však začali objavovať nepresnosti. Len zákon o sociálnom poistení, na ktorom stojí vlastne "prvý dôchodkový pilier" bol 15-krát novelizovaný.
Posledná novela podľa ministerky práce Ivety Radičovej "prináša riešenie nerovností medzi staro- a novodôchodcami". Novela bola opäť, aj vďaka vyhláseniu predčasných volieb, spoločnou prácou opozície a koalície. Navyše, začne platiť po voľbách v auguste, majú sa podľa nej prepočítať penzie niektorým starodôchodcom.
Najmä opozícia však dnes vyhlasuje, že ďalšie novelizácie sú nevyhnutné, predovšetkým opozičné strany navrhujú rôzne podoby, ako ešte pridať starodôchodcom, ale hovorí sa aj o prehodocovaní zdravotného stavu invalidných dôchodcov. Práve prehodnocovanie sa dostalo aj na Ústavný súd pre podozrenie z retroaktivity, keď sa podľa nového zákona o sociálnom poistení prehodnocoval aj zdravotný stav tých invalidov, ktorých už podľa starších zákonov označili posudkoví lekári Sociálnej poisťovne za "doživotných" invalidov.
Reforma však skutočne priniesla do systému zásluhovosť, penzie začali odrážať príjem z čias aktívnej práce, zákon po prvý raz zaviedol aj pravidelnú valorizáciu vždy každoročne v júli. Práve ňou však poslanci využívali na riešenie rozdielov vo výške dôchodkov staro- a novodôchodcov a posledný rok zastavili valorizáciu najvyšších penzií. Rovnako chceli postupovať aj tento rok, ale nedokázali pripraviť a schváliť jasné znenie úpravy, takže v súčasnosti stále nie je isté, či sa uplatní
pôvodná filozofia zákona a skutočne sa zvýšia všetky dôchodky o 5,95 percenta.