O vízovej politike voči štátom strednej Európy a Pobaltska v týchto dňoch debatuje americká Snemovňa reprezentantov a Senát. Pre Slovensko bude významné, či prejde podmienka 300 vojakov v Iraku či Afganistane, aby štát mohol mať s USA bezvízový styk, alebo či sa tento počet môže aj znížiť.
V samotnom zákone ide hlavne o imigrantov, ale jeho vedľajším produktom je aj dodatok o zaradení nových členských štátov Európskej únie do bezvízového programu. Podmienku 300 vojakov spĺňa iba Poľsko.
Je síce len malá šanca, že sa bezvízový program objaví v konečnej verzii celého zákona, ale nie je zasa úplne nereálna. Niektorí americkí kongresmani dokonca lobujú za jednotlivé štáty, aby podmienky dodatku mohli splniť aj iné štáty ako len Poľsko.
"Nie je férové vybrať iba jedného spojenca do bezvízového programu. Ale netrúfam si odhadnúť, či v konečnej verzii dodatok zostane," povedal SME floridský kongresman John Mica, ktorého starý otec pochádza zo Slovenska.
Samotný Mica by zmenu dodatku v prospech Slovenska podporil. "Potrebujeme efektívnejší proces pri udeľovaní víz, najmä pri krajinách ako Slovensko, ktoré je naším spojencom," povedal.
Ďalší kongresman John Shimkus síce lobuje za pobaltské štáty, ale "dodatok v tomto znení môj hlas nezíska", povedal. Stanovený počet vojakov totiž podľa neho nezohľadňuje veľkosť krajiny. Poľsko má napríklad oveľa viac obyvateľov ako pobaltské štáty alebo Slovensko.
Shimkus nevie odhadnúť, akú veľkú šancu má konečná verzia zákona, ale urobí "všetko preto, aby sa zmenil jeho jazyk".
Vplyvný republikánsky senátor Rick Santorum nepriamo odporúča Slovensku, aby zvýšilo počet vojakov v Iraku či Afganistane. "Chápem, že stredoeurópske a pobaltské štáty chcú byť súčasťou bezvízového programu. Podporujem ich v tom, aby splnili kritériá nášho dodatku," povedal.
Santorum dúfa, že "môj dodatok prejde rokovaniami a bude vo finálnej verzii zákona". Je totiž podľa neho dôležitý "pre 834-tisíc poľských Američanov v mojom štáte - v Pennsylvánii".
Najväčšiu podporu v americkom Kongrese majú Poliaci, pomáha im aj senátorka Marylandu Barbara Mikluski. Jej hovorkyňa Melissa Schwartzová povedala, že "roky bojuje za to, aby sa Poľsko stalo súčasťou bezvízového režimu". Aj preto je pripravená podporiť dodatok o počte vojakov.
Aj kongresmanka Nancy Johnsonová v snemovni už niekoľkokrát navrhla zákon volajúci po zrušení víz Poľsku. Naposledy v marci minulého roka. Sponzormi zákona bolo ďalších sedem kongresmanov.
Analytici sa zhodujú, že aj samotná diskusia o tejto téme v Kongrese je krokom vpred.