Donald J. Johnston pracoval desať rokov v kanadskom parlamente a zastával viacero postov v kanadskej vláde. Bol v poradí štvrtým generálnym tajomníkom OECD od jej vzniku v roku 1961. Z funkcie odstúpil po desiatich rokoch koncom mája. Počas jeho pôsobenia sa v decembri 2000 stalo Slovensko zatiaľ posledným, 30-tym členom organizácie združujúcej najvyspelejšie štáty sveta. O členstvo v OECD sa Slovensko uchádzalo od roku 1994. Johnstona vo funkcii začiatkom júna nahradil Mexičan Angel Gurría. Okrem iného v rokoch 1994 až 1998 pôsobil ako minister zahraničných vecí a potom do roku 2000 ako minister financií Mexika. FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Budúci vývoj cien ropy bude podstatný pre ďalší vývoj pre svetové ekonomiky. Je však pozoruhodné, že aktuálne ceny, ktoré sa pohybujú okolo 70 dolárov za barel (4371 korún za 159 litrov), ešte stále negatívne neovplyvňujú infláciu ani hospodársky rast krajín. Počas návštevy Slovnaftu to povedal bývalý generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Donald J. Johnston.
Hospodársky vyspelé krajiny, ktoré združuje OECD a medzi ktoré patrí aj Slovensko, podľa predsedu predstavenstva Slovnaftu Mariána Juska majú výrazne nižšiu energetickú náročnosť tvorby HDP. Preto sa vedia lepšie vyrovnať s rastúcimi cenami ropy. Johnston si však netrúfol predpovedať, čo by sa stalo, ak by ceny ropy stúpali aj naďalej. Aj keď analytici a štáty pozorne sledujú situáciu, nikto dnes podľa neho nevie predpovedať ďalší vývoj. Hypotézy sa totiž nemusia vyplniť. "Keby ste počas druhej ropnej krízy koncom 70-tych rokov povedali, že ceny ropy okolo 70 dolárov za barel vážne neohrozia hospodársky rast, považovali by vás za blázna," povedal Johnston.
Podobne ako iné kandidátske krajiny, ani Slovensko sa zatiaľ podľa neho nemusí obávať, že by ceny ropy ohrozili jeho snahy o plnenie maastrichtských kritérií pre vstup do eurozóny. "Samozrejme sa objavujú obavy z možného prehriatia ekonomík, ale zatiaľ je miera inflácie v poriadku."
Pre členstvo v OECD je kľúčové otvorenie sa trhom a vytváranie podmienok na vstup zahraničných investorov. "Je možné vidieť, že napríklad v automobilovom priemysle je veľmi silná dôvera zo strany investorov v hospodársku stabilitu Slovenska," povedal
Johnston. Výkonnosť Slovenskej ekonomiky pritom označil za impozantnú. (lh)