FOTO - SME |
BRATISLAVA - Od júna musí lekárnik vydať liek aj bez receptu, ak je vážne ohrozené pacientovo zdravie. Najprv ho však o to musí požiadať ošetrujúci lekár. Pacient vtedy neplatí plnú cenu lieku, ale doplatok tak, ako keby mal recept. Lekár musí do troch dní recept vystaviť. Túto povinnosť zaviedla novela zákona o lieku.
Lekárnikom a ani lekárom nie je jasné, ktorých prípadov sa týka ani ako to má v praxi fungovať. Formulácia v zákone je podľa nich vágna. "Podľa mňa sa to bude týkať len ojedinelých prípadov," povedal Štefan Krchňák z prezídia lekárnickej komory. Myslí si, že do tejto situácie sa môžu dostať ľudia, ktorí odcestujú do iného mesta a zabudnú si doma lieky. Podľa detskej lekárky Marty Špánikovej pôjde o prípady, keď napríklad pacienta prepustia z nemocnice pred víkendom a on nestihne navštíviť lekára a dať si vystaviť recept. "Lekár zatelefonuje lekárnikovi a požiada ho, aby liek pacientovi dal. Môže ísť trebárs o diabetika, ktorý bude potrebovať inzulín."
Lekárne takéto prípady ešte neriešili. Lekárnici hovoria, že pacienti môžu novú povinnosť lekární aj zneužiť.
Podľa ministerstva zdravotníctva je cieľom zabezpečiť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v krajných situáciách. "Napríklad aj vtedy, ak lekár nemá na mieste recepty," povedala Eva Slováková z tlačového oddelenia. Postup by malo ministerstvo upresniť vyhláškou.
Lekárnici aj dnes riešia situácie, keď pacient akútne potrebuje lieky a nemá recept. Liek, ktorý je len na recept, nie je možné kúpiť bez receptu. Napríklad v lekárni v Liptovskom Mikuláši však vo výnimočných situáciách predávajú bez receptu nitroglycerín, ktorý je prvou pomocou pri infarkte. Ak si pacient po prepustení z nemocnice nestihne vyzdvihnúť u lekára recept, lekárnik mu lieky vydá a vypýta si zálohu vo výške ceny lieku. Keď pacient donesie recept, zálohu mu vrátia. (dro)