V marci mala BSP Lawyers svoje infocentrum priamo v budove rozhlasu. Dnes sa k nej rozhlas už nehlási. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Spoločnosť BSP Lawyer Partners, ktorú bývalé vedenie Slovenského rozhlasu poverilo vymáhaním dlhov na koncesionárskych poplatkoch, rozpošle asi 30-tisíc koncesionárom výzvy na zaplatenie dlhu aj s jednorazovým poplatkom 10- alebo 15-tisíc korún. V opačnom prípade hrozí súdom. Ide o dlžníkov, ktorí nevyužili možnosť tzv. generálneho pardonu.
Podobnú výzvu rozposielala spoločnosť na jar tohto roku s tým rozdielom, že vtedy akceptovala mimosúdne vyrovnanie vo výške päťtisíc korún. Podľa firmy BSP je to "posledný pokus o zmier s neplatičmi", ktorí nezaplatili po predchádzajúcich výzvach ani nevyužili možnosť generálneho pardonu, čiže možnosti zaplatiť dlh bez sankčných poplatkov.
"Títo notorickí dlžníci v týchto dňoch dostanú list, v ktorom ich informujeme o celkovej dlžnej sume, ktorá je súčtom istiny a poplatkov z omeškania," uviedol pre SME mediálny zástupca firmy Daniel Častvaj. V mnohých prípadoch sa suma môže vyšplhať aj na milióny. BSP tvrdí, že ako vlastník týchto pohľadávok má právo vymáhať ich v plnej výške. Opäť ponúka aj "mimosúdne vyrovnanie" dohodou, tentoraz vo výške 10-tisíc korún pre fyzické a 15-tisíc pre právnické osoby.
Firma vyhlasuje, že podpisom tejto dohody zaniká povinnosť platiť poplatky z omeškania.
Súčasné vedenie Slovenského rozhlasu sa od tohto vymáhania dištancuje. "Rozhlas sa snaží dohodnúť s BSP Lawyer Partners na ukončení zmluvy o postúpených pohľadávkach. To však neznamená, že neplatiči nebudú musieť dlhy zaplatiť," povedala SME tlačová tajomníčka SRo Adriana Jobbiková.
Firma vymáha nedoplatky od koncesionárov od konca minulého roka. Na mimosúdne vyrovnanie s ňou pristúpilo okolo 1500 zo 70-tisíc koncesionárov. Od konca februára 2006 si však podľa novely zákona o koncesionárskych poplatkoch musí rozhlas vymáhať pohľadávky sám.
BSP Lawyers teda vymáha nedoplatky do tohto obdobia, pričom tvrdí, že vybrané financie nebudú jej ziskom. Chce si ponechať len sumu na pokrytie svojich nákladov, ostatné vraj prevedie rozhlasu. Rozhlas však na ponuku nereagoval.
Zmluvu o postúpení pohľadávky firme BSP LP podpísal predchádzajúci riaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník. Spôsob vymáhania dlhov však vyvolal vlnu kritiky a parlament prijal novelu zákona obsahujúcu tzv. generálny pardon, čiže 60-dňové obdobie na vyrovnanie si dlhu bez sankcií.
Riaditeľka Zemková: BSP koná bez nás
Spôsob vymáhania koncesionárskych poplatkov od dlžníkov kritizovala aj súčasná generálna riaditeľka SRo MILOSLAVA ZEMKOVÁ. Od súčasného vymáhania sa rozhlas dištancuje.
Firma BSP Lawyer Partners v týchto dňoch rozpošle vašim dlžníkom tzv. posledný pokus o zmier. Aké je vaše stanovisko k tomuto vymáhaniu? Súhlasíte s tým?
"Nie je to spoločný krok. Je to rozhodnutie BSP. Keďže sme nevideli pokus o zmier, nevieme sa vyjadriť."
Firma ako vlastník pohľadávok tvrdí, že má právo vymáhať dlhy v plnej výške - aj s poplatkami z omeškania.
"Nevieme, či vymáha poplatky z omeškania. Dlžné sumy vymáhať musí, pokiaľ trvá zmluva."
Posledný pokus o zmier vyzýva na zaplatenie sumy 10-tisíc pre fyzické a 15-tisíc pre právnické osoby. Čo radíte dlžníkom?
"Ťažko radiť niekomu, kto nerešpektuje zákon ani generálny pardon."
Rozhlas chce vymáhať nedoplatky sám. Ako a odkedy?
"Už v druhom polroku pôjdu výzvy neplatičom za prvý polrok 2006. BSP LP rieši nedoplatky len do 21. februára 2006."
Aké je vaše stanovisko k žalobám, ktoré podala BSP LP na neplatičov?
"Podľa našich informácií súdy už začali konať. Zasahovať do prebiehajúcich súdnych sporov nemôžeme."
(hr)