y nadnárodných korporácií.
K výhodám Nemecka patria vyvinutá infraštruktúra, kvalitný výskum a vývoj, politická stabilita, dobré vzdelanie pracovníkov a atraktivita nemeckého vnútorného trhu. Partner Ernst & Young Peter Englisch vyhlásil podľa denníka Die Welt, že firmy si na Nemecku "cenia novú dynamiku a znovuoživený optimizmus".
K nevýhodám krajiny patria vysoké mzdové náklady, veľké daňové zaťaženie, rozbujnená byrokracia a priveľká regulácia. Sčasti ich vyvažuje skutočnosť, že v posledných rokoch sa v Nemecku nezvyšovali jednotkové mzdové náklady a razantne rástla produktivita práce.
"Nízke mzdy a nízke dane nie sú pri voľbe investičnej lokality jediným a rozhodujúcim kritériom. Čo je lacné, nie je automaticky dobré," zdôraznil Englisch podľa internetového denníka Spiegel Online. Koncerny sa orientujú aj podľa iných faktorov - veľkosti a príťažlivosti odbytového trhu, kvality dopravnej siete či politických a právnych podmienok.
Zo štúdie Ernst & Young vyplýva, že v posledných rokoch si medzinárodné spoločnosti z krajín strednej a východnej Európy všímali najmä Poľsko. Napríklad vlani tam v dôsledku zahraničných investícií vzniklo viac pracovných miest ako vo Veľkej Británii alebo vo Francúzsku.
Na druhej strane však podľa denníka Die Welt nemecké podniky rázne okresali investície do lacnejšieho zahraničia. Zatiaľ čo v roku 2005 zamýšľal každý tretí opýtaný koncern preniesť výrobné kapacity do niektorej z krajín strednej a východnej Európy, tento rok sa takýmito plánmi zaoberá iba približne každý ôsmy nemecký podnik. "Firmy vychádzajú z domnienky, že v nasledujúcich rokoch príťažlivosť Nemecka ako investičnej lokality skôr vzrastie, než aby poklesla," hovorí English.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov