V druhej polovici roka by mal slovenskú ekonomiku potiahnuť najmä nárast exportu, naopak, spomaliť by sa mal dovoz technológií. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenská ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku v medziročnom porovnaní o 6,3 percenta, čím sa potvrdil nedávny odhad Štatistického úradu. V absolútnom vyjadrení sa vytvoril hrubý domáci produkt za 368,8 miliardy korún.
Ani takýto nárast však slovenskej ekonomike pravdepodobne nezabezpečí, že bude najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v regióne. Rastie síce rýchlejšie ako poľská a maďarská ekonomika, podľa odhadov ju však predbehne česká. "Predpokladáme, že česká ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku o 7,5 percenta, najmä vďaka rastúcemu exportu v automobilovom priemysle," povedal hlavný ekonóm Next Finance Vladimír Pikora.
Odhady analytikov na českom trhu o raste tamojšej ekonomiky sa pohybujú medzi 6,5 až 8,5 percenta. Podľa Pikoru je dôvodom širokého intervalu obava z ďalších revízií štatistických údajov o českej ekonomike, ako to bolo nedávno.
Rast slovenskej ekonomiky potiahli najmä investície a spotreba domácností. Investovalo sa najmä do strojov, čo súvisí najmä s prílevom zahraničných investícií a rozvojom automobilového priemyslu, ale aj do výstavby diaľnic. Relatívne vysoký rast si udržala aj spotreba domácností (6,6 percenta). "Obyvatelia teda naďalej míňajú, v čom ich podporuje nielen rast zamestnanosti či ľahko dostupné úvery, ale aj reálny prírastok miezd," povedala analytička ČSOB Mária Čechovičová.
Reálna mzda sa v porovnaní s prvým štvrťrokom 2005 zvýšila o 3,1 percenta, bol to však o 4,1 percenta nižší prírastok ako v rovnakom období pred rokom. Podľa ekonómov dôvodom je vyššia inflácia a menší nárast miezd vo verejnom sektore. "Tým, že sa mzdy vo verejnom sektore nezvýšili vo volebnom roku výraznejšie, nebude potrebné robiť veľké korekcie po voľbách," povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Reálne mzdy nerástli až tak rýchlo, spotrebu domácností podporil najmä nárast zamestnanosti. Celkový počet pracujúcich bol v porovnaní s prvým štvrťrokom 2005 vyšší o 3,7 percenta.
Priemerná mesačná nominálna mzda bola v prvom štvrťroku 17 223 korún, čo je o 7,5 percenta viac ako pred rokom. V priemere najviac mesačne zarábali zamestnanci vo finančnom sprostredkovaní (40 207 korún), kde mzda aj najrýchlejšie narástla (medziročne o 17,8 percenta) a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody (25 374 korún).
Ekonómovia predpokladajú, že v druhej polovici roka by mal ekonomiku potiahnuť najmä čistý export, ktorý ju doteraz spomaľoval. "V poslednom štvrťroku by sme mali zaznamenať viditeľný nárast exportu, znížiť by sa naopak mali dovozy technológií," povedal Tóth.
Podľa odhadu Štatistického úradu by slovenská ekonomika mala v tomto roku vzrásť o 6,2-percenta. "Je to skôr konzervatívny odhad, ktorý by sa mal napĺniť aj vtedy, ak nová vláda nebude pokračovať v nastúpenom ekonomickom trende," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. (of)
Ako rástli ekonomiky*
Slovensko 6,3 %
Poľsko 5,2 %
Maďarsko 4,5 %**
Česko 7,5 %***
* Rast ekonomík v 1. štvrťroku 2006 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka
** Predbežný odhad
*** Priemerný odhad
Zdroj: Štatistický úrad, ČSOB, Next Finance
Priemerná nominálna mesačná mzda
Kraj Mzda* Medziročný nárast**
Bratislavský 23 286 Sk 5,5 %
Trnavský 15 941 Sk 9,0 %
Trenčiansky 14 996 Sk 8,9 %
Nitriansky 14 042 Sk 6,4 %
Žilinský 15 009 Sk 9,3 %
Banskobystrický 14 328 Sk 9,2 %
Prešovský 12 821 Sk 7,3 %
Košický 16 624 Sk 6,7 %
*Ide o nominálnu mzdu
**V porovnaní s 1. štvrťrokom 2005
Zdroj: Štatistický úrad