Piati z Tadžikov skončili s ťažkými zraneniami v nemocnici, jednému z nich dokonca policajti zlomili stehennú kosť. Pri rýchlom odchode z miestnosti jeden z útočníkov prikázal mladíkom mlčať, v opačnom prípade im pohrozil "tragickou nehodou."
Prípad začala už vyšetrovať prokuratúra a veliteľ polície okrsku Vichino Alexander Feďjunin sa bol v nemocnici študentom ospravedlniť. Postihnutým sľúbil, že všetci, ktorí sa na násilníckej akcii zúčastnili, budú prepustení zo služby.
Podľa hlavnej verzie išlo o rasovo motivovaný útok. Proti Tadžikom i ďalším aziatom, Kaukazanom alebo černochom v posledných mesiacoch spáchali niekoľko trestných činov. Niektoré sa skončili úmrtím cudzinca.
Včera sa však objavila aj ďalšia verzia - ide údajne o pomstu policajtov za napadnutie manželky svojho nadriadeného ingušskými študentmi, ktorí žijú na rovnakej ubytovni. Žena je vedúca ubytovne a Inguši na ňu vraj zaútočili kvôli vzájomným nezhodám.
I keď pozadie celého incidentu zostáva nejasné, v moskovskej verejnosti chovanie polície vyvolalo šok. Útok má v každom prípade rasový podtext, pretože na ruských občanov by si policajti pravdepodobne takéto násilnícke metódy nedovolili.
Rovnaký názor majú aj pracovníci tadžického veľvyslanectva v Moskve, ktorí požadujú príkladné potrestanie vinníkov. V minulosti už dochádzalo k rasistickým útokom proti občanom Tadžikistanu, ale väčšinou sa obeťami stávali nelegálni migranti alebo robotníci pracujúci na moskovských stavbách.
Oznamovacie prostriedky varujú pred prílišným optimizmom vo veci potrestania vinníkov. Vo väčšine podobných prípadov dostávajú policajti maximálne podmienečné tresty, a to i vtedy, keď sa ich útok skončí smrťou napadnutého.
Za posledný rok agresivita strážcov zákona vzrástla a nezriedka sú obeťami vydierania, fyzického týrania či vyhrážania práve ľudia s tmavšou farbou pleti.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME