Paroubek včera priznal, že to v sobotu trochu prehnal. FOTO - ČTK
V Česku očakávajú s veľkým napätím dnešné prvé oficiálne stretnutie lídra ODS Mirka Topolánka s premiérom Jiřím Paroubkom z ČSSD.
Paroubek sa včera po rokovaní s prezidentom Václavom Klausom čiastočne ospravedlnil za svoje bojovné vyhlásenie zo soboty, v ktorom spochybnil výsledok volieb, víťazstvo ODS prirovnal ku komunistickému puču vo februári 1948 a z prehry obvinil "médiá v žolde ODS".
Forma nie, obsah áno
"Pokiaľ ide o prejav a výrazové prostriedky, tak to bola z mojej strany chyba," vyhlásil premiér. Tvrdí, že bola jediná vážna za trinásť mesiacov vládnutia. "Týmto sa českej verejnosti ospravedlňujem," dodal premiér, ktorý si však podľa vlastných slov za obsahom prejavu stále stojí.
Rozhodilo ho vraj zverejnenie správy policajného dôstojníka krátko pred voľbami, kde sa objavili obvinenia z jeho napojenia na organizovaný zločin a z pohlavného styku s neplnoletým dievčaťom.
"Rozumiem niektorým dôvodom rozhorčenia pána premiéra. V správe však vidím vážne podozrenia, ktoré musia byť vyšetrené," reagoval Klaus, ktorý ešte v sobotu po Paroubkovom prejave vyhlásil, že nedovolí, aby boli výsledky volieb pošliapavané.
Veľká koalícia zatiaľ nie
Paroubkovo vystúpenie zarazilo aj mnohých sociálnych demokratov a zmierňoval ho celý týždeň. V jednom rozhovore ho napríklad nazval "slovnou pyrotechnikou".
Topolánkom zostavovaná trojčlenná koalícia má po voľbách v dolnej komore českého parlamentu iba sto poslancov z celkových dvesto. Bez pomoci sociálnodemokratickej strany alebo niektorých jej poslancov jeho vláda v parlamente dôveru nezíska.
Sociálni demokrati zatiaľ oficiálne odmietajú stredopravú vládu v parlamente podporiť. Komentátori však špekulujú, či slová o nepodporení vlády znamenajú, že jej vzniku zabránia. K tomu, aby Topolánkova vláda úspešne absolvovala hlasovanie o dôvere, totiž stačí, ak sa na hlasovaní nezúčastnia všetci poslanci opozície a vláda získa väčšinu hlasov prítomných poslancov.
Delili už ministerstvá
Podobne to sociálni demokrati robievali v rokoch 1996 až 1998, keď nechali vládnuť menšinovú vládu vtedy ešte premiéra Klausa na základe jeho ústnej dohody s lídrom ľavice Milošom Zemanom. O dva roky neskôr sa situácia zopakovala s opačným znamienkom, keď ODS na základe písomnej "opozičnej zmluvy" nechala štyri roky žiť Zemanovu menšinovú vládu.
O ďalšej možnosti, veľkej koalícii, lídri oboch strán aj včera zopakovali, že nie je na programe.
Experti občianskych demokratov, ľudovcov a zelených už pracujú na konkrétnej forme koaličnej zmluvy, ktorá má byť hotová do utorka. Strany sa dohodli napríklad na znižovaní daní a odvodov. Podľa médií si už rozdelili aj ministerstvá: ODS by ich mala deväť, ľudovci tri a zelení dve.