BAGDAD - Operáciu na likvidáciu najhľadanejšieho teroristu v Iraku Músu Zarkávího pripravovali Američania niekoľko týždňov. V stredu podvečer podľa americkej armády nastal správny čas.
Dve viac ako 200 kilové bomby dopadli na dom pri irackej Bákube. V jeho troskách zomrel Zarkáví, jeho duchovný poradca Abdul Rahman a šiesti ďalší ľudia.
Hovorca americkej armády generálmajor William Caldwell potvrdil, že medzi nimi boli aj žena a dieťa. Povedal, že armáda o ich prítomnosti nevedela.
Identifikovali ho odtlačky
Zarkávího identifikovali podľa odtlačkov prstov, jaziev a obhliadky tváre. Analyzujú aj jeho DNA. Výsledky budú známe neskôr, armáda je však presvedčená, že zabila správneho muža.
Jeho posmrtnú fotografiu ukázali médiám. Podľa CNN ho museli poumývať a upraviť, lebo jeho tvár po útoku nebola publikovateľná. Smrť Zarkávího potvrdila na internete aj al-Káida v Iraku.
Spokojný americký prezident
Americký prezident George Bush včera hovoril o mužovi, ktorý vlastnou rukou popravoval rukojemníkov a organizoval samovražedné atentáty na západné ciele rovnako ako na irackých občanov.
Bush aj jeho hlavný spojenec britský premiér Tony Blair neskrývali uspokojenie. Zdôrazňovali však, že Zarkávího zabitie neznamená zásadnú zmenu v bezpečnostnej situácii v Iraku. Vyhli sa tak prílišnému optimizmu, ktorý sprevádzala smrť synov Saddáma Husajna či zatknutie exprezidenta. Vtedy sa všeobecne očakávalo, že odboj takéto akcie oslabia.
Iracký premiér Nuri Malíkí, ktorý Zarkávího zabitie oznámil spolu s americkou armádou, na tlačovej konferencii povedal, že každý, kto chce nasledovať Zarkávího cestu, dostal príklad, ako skončí.
Obyvatelia Iraku prijali Zarkávího smrť skôr s úľavou, aj keď neveria, že sa niečo zmení. Na viacerých miestach ľudia strieľali do vzduchu, čo je v Iraku tradičný spôsob vyjadrenia radosti.
Američania a Iračania sa Zarkávího pokúšali dostať roky. Niekoľkokrát im vykĺzol, niekoľkokrát vyhlasovali, že ho už takmer majú.
Odmenu 25 miliónov vyplatia
Za stredajšou operáciou je podľa svetových médií spolupráca Jordánska, Iraku a Američanov. Mužom, ktorý doviedol spojencov k Zarkávímu je podľa všetkého jeho duchovný poradca Rahman. Generálmajor Caldwell potvrdil, že dostali informáciu, že Rahman sa má stretnúť zo Zarkávím, takže ho stále sledovali.
Špekuluje sa aj o tom, že Zarkávího zradil niekto zvnútra alebo niektorý z obyvateľov Bákuby. Premiér Malíkí potvrdil, že 25 milión dolárov určených za Zarkávího hlavu vyplatia.
(mik)
Abú Músa Zarkáví Abú Músa Zarkáví (39), vodca ozbrojeného odboja v Iraku. Vplyvný ako aktívny terorista s extrémne krutými métodami aj ako mýtická postava, ktorá bola oporou pre Usámu bin Ládin. Ten mu údajne odkázal, že je taký brutálny, že poškodzuje obraz al-Káidy v islamskom svete. Američania ho zabili pri leteckom útoku neďaleko mesta Bakúba. Na úteku zostáva jednotka al-Káidy Usáma bin Ládin a dvojka Ajman Zawahrí.
Akcie, ku ktorým sa hlásil
- október 2003: vražda amerického diplomata v Jordánsku
- august 2003: bomba pri mešite v Nadžafe zabila 85 ľudí a významného šiitskeho duchovného
- marec 2004: pri bombových atentátoch na šiitske mešity zahynulo181 ľudí
- máj 2004: zabil rukojemníka Nicka Bergera
- september 2004: bombový útok zabil v Bagdade 47 záujemcov o prácu v polícii
- december 2004: bombové útoky v Karbale a Nadžáfe, 60 obetí
- august 2005: raketový útok v Jordánsku na americké a izraelské námorníctvo
- november 2005: útok na hotely v jordánskom Ammáne, 60 mŕtvych
"To je dobrá správa," povedal americký prezident George Bush, keď mu oznámili, že Zarkávího zabili.
"Neočakávam koniec džihádu. Možno sa vojna skôr vystupňuje, pretože jeho stúpenci budú chcieť uskutočniť odvetné akcie."
Londýnský odborník na boj islamských radikálov Jásir Sirry
Bushovi to môže pomôcť Smrť irackého teroristu Músu Zarkávího by mohla pomôcť americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi. Administratíva má záujem vyťažiť z tohto úspechu čo najviac. Nemožno sa preto čudovať, že si Bush privstal a vystúpil v priamom televíznom prenose. "Svojimi činmi chcel poraziť Ameriku a našich koaličných partnerov. Chcel z Iraku urobiť útočisko, z ktorého by al-Káida viedla svoju vojnu proti slobodným národom... Teraz Zarkáví zomrel a muž násilia viac vraždiť nebude," povedal Bush a pogratuloval všetkým americkým vojakom. Biely dom zrejme vie, že sa teraz musí vyhnúť preháňaniu, ako keď dostali Saddáma Husajna. Preto pripomenul, že násilie bude pokračovať. Práve situácia v Iraku je podľa prieskumov najväčším problémom Bushovho prezidentovania. Irak je najsilnejším dôvodom Bushovej rekordne nízkej popularity. Spojené štáty sa chystajú na novembrové voľby do Kongresu a Irak je jednou z najdiskutovanejších tém. Vládnuci republikáni si teraz môžu prisvojiť aspoň jeden úspech. |