S kartou či bez karty

Prázdna peňaženka, žiadne drobné, akurát "dvacka" pre lekára, potrebné doklady a platobná karta.

Zaujímavá predstava, pokiaľ sa niekomu zunovala stále ťažšia a ťažšia

peňaženka preplnená mincami.

Ľudia si na platobné karty zvykajú, je to jednoduchšie a banky sa pritom usmievajú. Nemusia platiť človeka pri okienku, ktorý by vyplácal hotovosť a ani tak často ochranku s odborníkom, ktorý doplní bankovky v bankomate. Treba však podotknúť, že rovnako, ako pri bankomate či priamo v banke urobí pre svojho klienta službu a za tú sa platí.

Účtovná položka - verný sprievodca transakciami

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa rozhodnete ísť si vybrať hotovosť zo svojho účtu do banky, platíte poplatok vždy. Je to normálne, zamestnáte tým človeka, miniete jeho čas a preto si za to vypýta aj peniaze. Pri bankomate je to jednoduchšie. Okrem údržbára nikoho nezamestnávate a jediní, komu míňate čas, sú ľudia stojaci za vami v rade. Pokiaľ vyberáte z prístroja patriaceho banke, kde máte účet, výber je bez poplatku. Banka si zaúčtuje iba účtovnú položku. Jej výška sa líši od banky k banke. Na Slovensku dosahuje maximálne 12 Sk. Trojica najsilnejších bánk sa pohybuje v rozpätí 3 - 6 korún za účtovnú položku. Ak nemáte poruke bankomat spoločnosti, v ktorej sú uložené vaše peniaze, poplatok za výber je vyšší. V takomto prípade sa začína pri desiatich korunách, plus účtovná položka, ktorá je rovnaká, ako pri výbere zo "svojho" bankomatu. Banky, ktoré majú pomerne veľkú hustotu bankomatov, si za výber z inej banky vypýtajú od 19 korún vyššie, plus účtovnú položku. Trio najväčších bankových domov začína až pri hodnote 30 Sk za výber a, samozrejme, všadeprítomnú účtovnú položku. Všetky poplatky sa menia smerom hore pri výbere z bankomatu či transakcii cez POS terminál v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Čo v prípade, ak pri pokladnici zistíte, že v peňaženke nemáte ani ha-lier a nákup je už vyložený na páse? Netreba zúfať, vo väčšine veľkých obchodov je už k dispozícii stále sa rozrastajúci počet platobných terminálov.

Problém s nimi absolútne nemajú vo väčších mestách, v prípade menších si však treba dať pozor. Informáciu o tom, či sa dá platiť kartou, nájdete zvyčajne na vchodových dverách. Nálepky spoločností prezradia, aký typ karty je v danej predajni akceptovaný.

Stačí teda, ak pokladníkovi podáte svoju kartu. On už vie, čo ďalej, kedy požiadať o zadanie PIN kódu, a aj ďalší potrebný postup. Platenie kartou v termináloch sa stáva bežnou vecou a získava si čoraz viac fanúšikov. Odbremeňuje z neustáleho prepočítavania výdavku a zjednodušuje samotný platobný proces.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina bánk za platbu cez POS peniaze nechce, účtuje si iba účtovnú položku. Tá je oproti položke účtovanej pri výbere z bankomatu menšia. Iné je to z pohľadu obchodníka, ktorý akceptuje platbu kartou. Musí sa o chod terminálu starať. A banka si navyše vypýta aj určitý poplatok. Zväčša sa počíta relatívne malé percento z výšky obratu urobeného cez POS.

Je teda na zvážení jednotlivca, či sa rozhodne nosiť iba prázdnu peňaženku s kartou, alebo bude všetko platiť v hotovosti, ktorú musí tak či tak vyberať z bankomatu, alebo priamo z banky. Možno je zaujímavé poobzerať sa po zlatej strednej ceste: vybrať raz za čas väčšie množstvo peňazí a z nich platiť jednotlivé nákupy.

Za hrsť rád

Pokiaľ však máte u seba väčšiu hotovosť, pozor na "dlhoprstých," ktorí číhajú všade. V žiadnom prípade si PIN kód neodkladajte vedľa karty! Tým im len poskytujete "návod na použitie."

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade mať nejaké drobné vždy pri sebe, nie je nikdy na škodu. Platiť niekoľkokorunový účet kartou je zbytočné, hlavne, ak v takom prípade účtovná položka predraží nákup o 50 percent. Znížiť veľkosť poplatkov za platenie kartou či výber z bankomatu sa dá aj vhodným nastavením si svojho konta. Banky ponúkajú v balíkoch aj niečo navyše.

K účtom napríklad istý počet účtovných položiek, ktoré sú v cene mesačného správcovského poplatku. Aj tu je cesta, ako odbremeniť svoje peňaženky od nehygienických peňazí a zároveň šetriť ich na svojom účte bez toho, aby boli utápané v neprehľadných poplatkoch.

Samuel Vanko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu