bezpečnosť
ČSOB, a.s. má v ponuke z hľadiska zúčtovania debetné a kreditné karty a z pohľadu spôsobu prevedenia embosované, elektronické a čipové.
Debetné platobné karty elektronické sú VISA Electron a Maestro. Obidve sa používajú na elektronických POS termináloch. Karta ISIC ČSOB kombinuje funkciu platobnej karty a medzinárodného študentského preukazu.
Čipovou platobnou kartou je VISA Electron chip. "Používaním čipu rapídne klesá možnosť kopírovania kariet kvôli podstatne zložitejším kľúčom na šifrovanie dát," pripomína hovorkyňa banky, Marta Krejcarová.
K embosovaným debetným platobným kartám patrí MasterCard Standard, VISA Classic, MasterCard Business, VISA Business, MasterCard Gold a VISA Gold. Dajú sa používať aj v obchodoch, ktoré nie sú online pripojené, čo znamená, že namiesto POS terminálov majú mechanické imprintery.
Mastercard Standard a Mastercard Gold sú kreditné embosované platobné karty.
"Od júna 2003 majú všetky nové karty VISA Electron osadený čip ako nosič dát. V súčasnosti máme v obehu asi 45 % všetkých kariet v čipovom štandarde," konštatuje M. Krejcarová. Samotný prechod POS terminálov a bankomatov na čipový štandard je podľa nej dlhodobá záležitosť, preto karty využívajú zatiaľ magnetický prúžok.
Vyššia bezpečnosť čipovej karty sa netýka len jej používania na internete, ale všeobecne v spôsobe šifrovania dát potrebných na realizáciu transakcie.
"Debetné platobné karty poskytujeme klientom štandardne k bežnému účtu alebo balíku. Sami si môžu vybrať, či chcú elektronickú, embosovanú alebo čipovú verziu, prípadne či požadujú Gold verziu karty," hovorí M. Krejcarová. Držiteľ karty musí mať viac ako 18 rokov. Výnimkou sú majitelia Junior konta, ktorí spĺňajú podmienku pre vydanie platobnej karty typu Maestro a Visa Electron - vek od 15 do 26 rokov. Iné podmienky nie sú. Len v prípade, ak klient požiada o vyšší denný limit (napríklad 100 000 Sk), banka prihliada na výšku zostatku na bežnom účte alebo históriu klienta. "Platobnú kartu k účtu môže získať úplne každý, pretože limit sa dá nastaviť už od 1000 korún," dodáva hovorkyňa banky.
Pri kreditných kartách sa denný limit pre bezhotovostné transakcie zhoduje s celkovým úverovým limitom. Ten závisí od bonity klienta, ktorá sa vyhodnocuje tzv. creditscoringom. Okrem toho musí klient spĺňať základné podmienky: byť občanom SR/ČR s príjmami na území SR, starší ako 18 rokov, maximálny vek pri poskytnutí kreditnej karty nesmie presiahnuť 64 rokov.
"Ľudia ešte stále zvyknú používať pojem "kreditka" na akúkoľvek platobnú kartu," konštatuje M. Krejcarová. "Avšak klienti banky, ktorí majú k účtu vystavenú platobnú kartu a stretávajú sa s informáciami o ďalších druhoch, predovšetkým o kreditnej karte, už dokážu rozlišovať," dodáva. Čiže, informovanosť o platobných kartách sa podľa ČSOB stále zlepšuje.
Skúsenosti banky tiež potvrdzujú, že klienti využívajú platobné karty prevažne na výber z bankomatu. Súvisí to podľa M. Krejcarovej s konzervatívnym správaním sa Slovákov v oblasti financií, ktorí boli najmä v minulosti zvyknutí na výber z bankomatu ako jedinú formu narábania s platobnou kartou. Podiel operácií cez POS terminály sa však stabilne zvyšuje - kým v roku 2003 tvoril 19 %, v minulom roku presiahol 21 % a v súčasnosti predstavuje približne 24 %.
Podobne neustále rastie záujem o kreditné karty, v ČSOB každoročne v desiatkach percent.
V roku 2005 ČSOB vydala vyše 13 000 debetných a takmer 4000 kreditných kariet, čo je v prípade debetných kariet v porovnaní s rokom 2004 nárast o 10% a v prípade kreditných kariet nárast o 75%.
Privatbanka - pre klienta
je karta aj vyjadrením statusu
Privatbanka, a.s. poskytuje medzinárodné debetné platobné karty MasterCard s čipom, medzinárodné kreditné platobné karty VISA Austria s čipom a medzinárodné kreditné platobné karty (Charge karty) Diners Club. Banka ponúka indentované, embosované, elektronické aj mechanické platobné karty.
"Vývoj a modernizácia platobných kariet smerujú jednoznačne k zavedeniu a používaniu najmodernejšej čipovej technológie v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi (EMV, ISO), ktoré výrazne zvyšujú úroveň bezpečnosti transakcií platobnými kartami," konštatuje riaditeľ odboru platobného styku Pavol Šafár.
Na získanie MasterCard Standard a MasterCard Gold treba mať vkladový účet vedený v banke šesť mesiacov a/alebo riadenie aktív asset managementu šesť mesiacov a/alebo finančnú zmenku revolvovanú šesť mesiacov s požadovanou výškou priemerného zostatku. Výška
priemerného zostatku je súčet všetkých aktív klienta v banke. Minimálny požadovaný zostatok je 50 000 Sk pri MasterCard Standard a 200 000 Sk pri MasterCard Gold.
Kto chce získať platobnú kart Diners Club, musí mať spĺňať rovnaké podmienky ako pri kartách MasterCard. Líši sa len výškou minimálneho zostatku - ten sa rovná 150 % požadovaného limitu.
Podobne je to aj pri karte VISA Austria. Opäť je rozdiel len v minimálnom zostatku. Ten je v tomto prípade
250 % požadovaného limitu.
"Naši klienti spravidla majú jasnú predstavu o kartách, ktoré chcú používať. Výber je však veľmi individuálny," hovorí P. Šafár. Niektorí podľa jeho slov preferujú praktickú stránku, napríklad každodenné používanie karty. "Ďalší si vyberajú podľa prestíže karty, ktorá pre nich predstavuje určitý honor a definuje ich status," dodáva.
Privatbanka, podobne ako iné banky, zaznamenáva rastúci trend bezhotovostného používania kariet oproti výberom v hotovosti.
Istrobanka stále obľúbenejšie
sú kreditné karty
Istrobanka, a.s. ponúka debetné a kreditné platobné karty, embosované a elektronické.
V súčasnosti sa pripravuje na prechod na čipovú technológiu.
Debetné platobné karty vydáva k bežným účtom, ktoré sú vedené v korunách, eurách a amerických dolároch. "Platobné karty poskytujeme aj k čerpaniu finančných prostriedkov z podnikateľského úveru Impulz v balíku Plus," hovorí generálna tajomníčka banky, Elena Penzes - Strobl.
Kreditnú platobnú kartu získa klient, ktorý o ňu požiada a predloží požadované doklady, ktoré preukazujú jeho príjem.
"Klienti si obyčajne dajú poradiť od pracovníka banky, ktorý im odporučí vhodnú kartu. Voľba závisí od možností, aké klientovi daná platobná karta poskytuje a služieb, ktoré potrebuje," dodáva E. Penzes - Strobl.
Používanie platobnej karty je podľa nej absolútnou samozrejmosťou. Stále obľúbenejšie sú kreditné karty, ktoré umožňujú získať finančné prostriedky a elektronické karty, lebo poskytujú vyššiu bezpečnosť.
V roku 2005 vydala banka 12 464 kusov debetných a kreditných platobných kariet.
Ľudová banka - najrýchlejšie
rastú debetné karty
Ľudová banka má vo svojom portfóliu debetné, kreditné, charge karty, embosované a intendované.
Banka vlani ukončila prechod debetných kariet na čipovú technológiu a v lete tohto roka zavŕši aj migráciu kreditných produktov. "V tomto čase budú už všetky karty, ktoré vydá Ľudová banka, vybavené čipom," konštatuje hovorkyňa banky Jana Lukáčová.
Dodáva, že sa vyvíja aj dizajn kariet, menia sa výrobné technológie, čo umožňuje vydávať vizuálne pútavé karty zaujímavých farieb či tvarov.
Podmienkou pre získanie debetnej karty je bežný účet v korunách alebo zahraničnej mene vedený v Ľudovej banke minimálne tri mesiace, žiadosť o vydanie platobnej karty a platný preukaz totožnosti, prípadne oprávnenie konať v mene klienta.
Kreditnú kartu môže získať fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR, alebo s prechodným pobytom minimálne na dva roky. Musí mať viac ako osemnásť rokov, pravidelný čistý mesačný príjem od 10 000 Sk a pracovno-právny vzťah uzatvorený na dobu neurčitú.
Kto chce byť držiteľom platobnej charge karty Visa Classic, musí vyplniť žiadosť a mať bežný účet v korunách, alebo v zahraničnej mene vedený v Ľudovej banke aspoň pol roka a platný preukaz totožnosti, prípadne oprávnenie konať v mene klienta. Zabezpečenie karty VISA sa rovná 100 % mesačného limitu prostredníctvom vinkulácie finančných prostriedkov na termínovanom účte.
Rovnaké podmienky platia aj pre záujemcu o kartu Visa Gold. Tomu, kto chce používať platobnú kartu Diners Club International, k zabezpečeniu karty treba už 150 % mesačného limitu a priemerný zostatok na účte nesmie byť nižší ako 100 000 Sk.
Napriek tomu, že kartové spoločnosti a aj banky intenzívne informujú o rozdieloch a výhodách debetných a kreditných kariet, ešte stále nie sú podľa J. Lukáčovej všetci klienti v tejto oblasti "doma". "Štatistiky síce vykazujú búrlivý nárast počtu kariet a aj kartových transakcií, ale aj tak sme v porovnaní s krajinami západnej Európy stále milovníkmi "cash" platieb," dodáva.
Najrýchlejšie rastie počet debetných kariet, ktoré
klienti využívajú hlavne na výber hotovosti z bankomatov, no postupne rastú aj bezhotovostné platby kartou spolu s rozširovaním tohto spôsobu platby u ďalších obchodníkov.
Mierne pomalšie rastie v Ľudovej banke počet kreditných kariet. Podľa J. Lukáčovej to súvisí s ešte stále rezervovaným prístupom k tomuto druhu "úveru". "Ovplyvňuje to aj fakt, že na Slovensku sa kartový trh vyvíjal opačným smerom, ako v Amerike či v západnej Európe. Tam najprv vydávali kreditné karty a až neskôr prišli banky s ponukou debetných," vysvetľuje hovorkyňa banky. "Na Slovensku sa platobná karta ako bankový produkt začala rozvíjať až od začiatku 90. rokov minulého storočia vydávaním debetných kariet zabezpečených PIN kódom a až potom sa pristúpilo aj k ponuke kreditných kariet," dodáva hovorkyňa banky.
Medziročne sa počet nových vydaných kariet od Ľudovej banky zvýšil o takmer jednu štvrtinu.
Dexia banka: perspektívna
je duálna komunikácia
Dexia banka, a.s. poskytuje svojim klientom debetné a kreditné platobné karty. "Debetná platobná karta je kartou k osobnému alebo bežnému účtu, kde klient čerpá vlastné peňažné prostriedky, pri kreditnej banka poskytne klientovi (infinity)pôžičku(infinity), ktorú môže každý mesiac opakovane čerpať," vysvetľuje hovorkyňa banky, Katarína Némová.
V ponuke Dexie sú debetné platobné karty Maestro, MasterCard Standard, MasterCard Gold s magnetickým prúžkom. Svojim klientom banka ponúka aj hybridnú kreditnú kartu VISA Classic a VISA Gold, ktorá má
magnetický prúžok a takisto aj čip. Okrem výhod magnetického prúžku obsahuje karta s čipom zabudovaný
mikroprocesor, do ktorého možno bezpečne uložiť
informácie potrebné na overenie osobného kódu
klienta.
Obľúbenou medzi klientmi je debetná platobná karta Maestro. O jej vydanie môže klient požiadať už pri zriadení účtu. Platobná karta sa vystaví do dvoch - troch týždňov s platnosťou dva roky a štandardným denným limitom úhrad a výberov od 1 000 do 60 000 Sk. "V prípade záujmu môže klient požiadať aj o viac platobných kariet k jednému účtu," hovorí K. Némová.
Kartu možno použiť pri výbere hotovosti z bankomatov, na dobitie Easy alebo Prima kreditu vo všetkých bankomatoch, či pri bezhotovostných platbách za tovary
a služby na POS termináloch.
Trend podľa K. Némovej smeruje k prechodu na bezpečné (CHIP and PIN) a multiaplikačné (viacero nezávislých aplikácii na jednom čipe) systémy, ktoré zahŕňajú aj elektronickú peňaženku. "Perspektívna je tiež podpora duálnej komunikácie - kontaktnej plus bezkontaktnej," dodáva hovorkyňa banky.
Ak chce klient získať platobnú kartu v Dexia banke, musí v nej mať zriadený rastový osobný alebo bežný účet a splniť obchodné podmienky pre vydávanie platobných kariet
Najrozšírenejšou medzi klientmi tejto banky je karta Maestro, o ňu majú najväčší záujem.
V porovnaní s minulosťou využívajú ľudia podľa
K. Némovej platobnú kartu oveľa častejšie.
Sú zvyknutí prevažne na platbu debetnou platobnou kartou, pri kreditnej karte banka eviduje okrem platieb u obchodníkov aj prípady, kedy klienti vyberajú hotovosť z bankomatu i za cenu vyššieho poplatku. "Snažíme sa všetkých informovať a motivovať, aby využívali služby spojené s platobnými kartami tak, aby boli pre nich čo najvýhodnejšie," dodáva hovorkyňa. Vývoj v používaní platobných kariet je pozitívny a rastie.
V porovnaní s rokom 2004, kedy bolo vydaných približne 7 800 platobných kariet, sa ich v roku 2005 vydalo 22 000.
HVB Bank Slovakia
- obľúbené sú aj co - brandové karty
HVB Bank Slovakia, a.s. ponúka debetné platobné karty VISA, VISA Electron, MasterCard a Maestro a kreditné platobné karty VISA. Zúčtovacou menou pri všetkých kartách je slovenská koruna. Transakcie realizované v zahraničí sa z originálnej meny prepočítavajú na koruny cez euro. "To znamená, že transakcia realizovaná napríklad v Českej republike sa najskôr v spoločnosti VISA, respektíve MasterCard prepočíta z českej koruny na euro a potom v našej banke z eura na slovenskú korunu," vysvetľuje hovorkyňa banky Andrea Kollárová. V prípade transakcií realizovaných v eurách už VISA a MasterCard sa originálna suma rovno prepočíta v banke na slovenské koruny.
"Debetné platobné karty možno v našej banke vydať aj k bežným účtom vedeným v cudzej mene, takže ideálnym riešením pre klientov, ktorí často používajú platobnú kartu v zahraničí, je vydať debetnú platobnú kartu k účtu vedenému v eurách a vyhnúť sa tak kurzovým pre-počtom," dodáva A. Kollárová.
V súčasnosti banka vydáva karty s magnetickým prúžkom a v blízkej budúcnosti plánuje aj karty s čipom.
Co-brandové platobné karty v spolupráci so spoločnosťou Slovak Telekom, a.s. svojim držiteľom slúžia ako kreditné karty a zároveň ako členská karta max klubu - vernostného klubu Slovak Telekom.
"Hlavným trendom v oblasti technológie je v súčasnosti prechod na čip, ktorý prináša na jednej strane zvýšenie bezpečnosti platieb kartou a spolu so zavedením používania PIN kódu pri každej transakcii aj pre embosované karty sa stáva tento benefit ešte výraznejší," konštatuje hovorkyňa banky. Pripomína ale, že si to vyžaduje nemalé investície banky. Tie sa podľa A Kollárovej dajú vyvážiť pridanou hodnotou, ktorá neznamená len vyššiu bezpečnosť, ale umožňuje tiež využívať čip napríklad na uchovanie elektronického podpisu pre prístup a používanie elektronického bankovníctva, alebo na vytvorenie jednoduchého vernostného programu pre klientov banky.
"Stále sú populárne aj tzv. Co-brandové platobné karty vydávané bankami v spolupráci s rôznymi partnermi. Tí držiteľom takýchto kariet poskytujú ďalšie výhody najčastejšie rôznymi zľavami zo služieb a produktov, ktoré sami poskytujú, alebo vo forme vernostných programov či klubov," vysvetľuje hovorkyňa banky. V nich už môžu byť zapojení viacerí partneri a držiteľ karty alebo člen klubu využíva benefity poskytované všetkými partnermi.
Pri debetných kartách stačí mať v HVB otvorený účet, klient ju môže získať hneď pri otváraní účtu.
Pri kreditných kartách banka nevyžaduje, aby mal
klient v nej otvorený účet. Podmienkou na jej získanie je vek od 18 do 62 rokov, štátne občianstvo SR a pravidelný čistý príjem minimálne 8 500 Sk mesačne. Kreditnú kartu môže získať aj občan iného štátu, ak má trvalý alebo dlhodobý pobyt na Slovensku.
"Razantnejším nástupom predaja kreditných kariet v posledných dvoch rokoch sa počet ľudí vnímajúcich rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou výrazne zvýšil," hovorí A. Kollárová: "A naopak, rozdiel medzi kartami VISA a MasterCard sa ešte viac vytráca, keďže vo veľkej väčšine prípadov poskytujú rovnaké možnosti," dodáva.
HVB Bank v roku 2004 vydala 4747 debetných platobných kariet a 3431 v roku 2005. Kreditných kariet vydala vlani 4461, rok predtým 4248.
OTP banka Slovensko - medzi majiteľmi kariet stále viac mladých ľudí a seniorov
OTP Banka Slovensko, a.s. ponúka debetné karty pre fyzické a právnické osoby a karty k úverovému účtu pre právnické osoby - Solvent kartu. Poskytuje elektronické, indentované a embosované karty.
V oblasti technológií je trendom podľa Andrey Uličnej, poverenej riadením odboru marketingu a vonkajších vzťahov, prechod od magnetického prúžku k čipovým kartám, používanie rôznych možností v oblasti dizajnu a vzhľadu karty, či už netradičný tvar, "voňavé" karty, priesvitné, ale aj držiteľom navrhnutý dizajn karty, alebo možnosť vybrať si z ponúknutých dizajnov. "V obchodnej oblasti vidíme trendy spájania platobnej funkcie karty s inými, ako sú lojalitné programy v sieti obchodníkov, identifikačné funkcie karty, cestovné a úrazové poistenia a podobne," vysvetľuje A. Uličná.
Pre vydanie niektorej z debetných platobných kariet je jedinou podmienkou otvorenie si účtu v OTP banke.
Klienti, ktorí chcú vedieť viac o tom, čo im jednotlivé typy kariet poskytujú, môžu získať informácie buď priamo na pobočke banky alebo telefonicky prostredníctvom operátora call centra, písomne, listom či e-mailom. "Najčastejšie sa pýtajú, keď cestujú do zahraničia a rozhodujú sa, aký typ karty je pre ich potreby najvhodnejší," hovorí A. Uličná.
Vývoj v používaní kariet je podľa jej slov jednoznačne pozitívny. Z roka na rok rastie celkový obrat a počet transakcií, uskutočnených platobnými kartami. Zároveň sa zvyšuje podiel platieb u obchodníkov na úkor transakcií výberov z bankomatov. "Medzi držiteľmi kariet je stále viac mladých ľudí a zároveň pribúda čoraz viac držiteľov z radov seniorov," dodáva.
Absolútny prírastok v počte vydaných kariet v uplynulom roku bol 4186.
Poštová banka má v ponuke debetné platobné karty
Poštová banka, a.s. poskytuje debetné indentované platobné karty Maestro domácu a medzinárodnú a
z embosovaných - MasterCard Standard a MasterCard Gold.
Hovorca banky Ján Onda potvrdzuje skúsenosti aj iných bánk, že v oblasti bezpečnosti patrí trend čipovej technológii. "Vo sfére dizajnu je módnym trendom priehľadná platobná karta," dodáva.
Ak chce niekto platobnú kartu získať v Poštovej banke, musí v nej mať vedený osobný alebo podnikateľský účet. "Jediným obmedzením pri osobných účtoch je požiadavka trojmesačnej histórie klienta v banke, keď žiada o vydanie platobnej karty MasterCard," vysvetľuje J. Onda.
Už pri žiadosti vysvetľujú pracovníci banky rozdiel medzi jednotlivými druhmi platobných kariet a aj preto sa podľa J. Ondu vedomostná úroveň klientov neustále zvyšuje.
Aj keď podľa skúseností Poštovej banky stále vedie výber hotovosti z bankomatu, zvyšuje sa aj počet transakcií platobnými kartami u obchodníkov za tovar a služby. "Obľúbené je aj napríklad dobíjanie predplatných telefónnych kariet," dodáva hovorca banky.
Poštová banka vydala v roku 2004 približne 15 500 platobných kariet, vlani ich bol takmer dvojnásobok 29 500.
SLSP vydáva medzinárodnú dobíjateľnú platobnú Xtra kartu
Slovenská sporiteľňa, a.s. má v ponuke debetné, kreditné a charge karty.
Debetné karty
VISA Electron Euro26 je medzinárodná platobná karta pre mladých do 26 rokov. Zároveň je členským preukazom mládeže - CKM SYTS a ponúka množstvo zliav po celej Európe.
Poplatky sú 250 Sk ročne, lehota platnosti jeden rok.
VISA Electron je medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému účtu.
Poplatky sú 150 Sk ročne, platná je tri roky. "V rámci balíkov produktov a služieb Extra a Extra Plus je prvý rok používania karty zadarmo, v rámci balíka produktov a služieb Exclusive k účtom junior, Euro 26, vysokoškolák a senior je karta počas celej lehoty platnosti zadarmo," upresňuje hovorkyňa banky Miriam Fuňová.
Maestro je medzinárodná čipová platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému účtu.
Aj ona sa vydáva na tri roky a poplatky sú 150 Sk ročne. V rámci Extra a Extra Plus je prvý rok používania karty zadarmo, ale v Exclusive k účtom junior, Euro 26, vysokoškolák a senior je karta počas celej lehoty platnosti zadarmo.
VISA Classic je tiež medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému alebo devízovému účtu vedenému v USD a EUR
Karty môžu trvať dva roky a stojí 500 korún ročne. V balíku Exclusive je zadarmo, v Extra Plus má klient 50 % zľavu.
MasterCard Mass je medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému i devízovému účtu vedenému v USD a EUR s poplatkami 500 Sk za rok a dvojročnou lehotou platnosti. V balíku Exclusive je zadarmo, v Extra Plus s 50-percentnou zľavou.
VISA Gold je medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému i devízovému účtu vedenému v USD a EUR a pre podnikateľov. Trvá dva roky a poplatky sa rovnajú 3500 Sk ročne.
MasterCard Gold je medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby k sporožírovému i devízovému účtu vedenému v USD a EUR a pre podnikateľov s lehotou trvania a poplatkami rovnakými ako pri Visa Gold.
Maestro Business sa vydáva k bežnému účtu. Je to medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby - podnikateľov a právnické osoby. Jej lehota je trojročná a klienta stojí 150 Sk ročne. Ak má balík Business alebo Business PLUS, nestojí ho nič.
VISA Business je medzinárodná platobná karta pre fyzické osoby - podnikateľov a právnické osoby k bežnému účtu v Sk, k balíkom produktov a služieb Business a Business PLUS, devízovému účtu v USD a EUR. Stojí 700 Sk ročne, pri balíku Business a Business PLUS je
30 % zľava v 1. roku používania karty. Platí dva roky.
MasterCard Business je určená pre tú istú klientelu aj s rovnakými podmienkami, ako VISA Business.
SPOROprofit karta je domáca bankomatová karta, použiteľná len v sieti bankomatov SLSP. Vydáva sa k vkladným knižkám. Majiteľ účtu nemá žiadne poplatky, disponent 100 Sk. Platí päť rokov.
XTRA karta je medzinárodná dobíjateľná platobná karta určená pre mladých ľudí vo veku od 10 do 18 rokov. Ku karte netreba mať otvorený účet klienta (dieťaťa) ani zákonného zástupcu.
V poplatku 399 Sk je zahrnutý aj kredit 300 Sk, ktorý si môže držiteľ karty kedykoľvek vyčerpať. Platí päť rokov.
Kreditné karty
SPOROnákup karta - medzinárodná elektronická kreditná karta Maestro s čipom pre fyzické osoby, aj ne-
klientov Slovenskej sporiteľne. "Splácanie je mesačné k 15. dňu v mesiaci vo výške minimálne 5 % z kartového rámca buď bezhotovostným prevodom alebo hotovostným vkladom na kartový účet," vysvetľuje M. Fuňová. V prvom roku je bez poplatku, v druhom a treťom 150 Sk/ročne. Poplatok za správu kartového rámca je mesačne 0,25 % z neho. Platí jeden rok.
Diners Club International je medzinárodná charge karta určená pre fyzické a právnické osoby s poskytnutým úverovým rámcom a exkluzívnymi doplnkovými službami.
Splácanie je mesačné vo výške 100 % čerpaného úverového rámca. Poplatky sa rovnajú 5000 Sk ročne a trvá dva roky.
Kreditná karta VISA Clasic je medzinárodná elektronická platobná karta s čipom vydávaná pre fyzické osoby - aj neklientov Slovenskej sporiteľne - k účtu vedenému v Sk. Povinná minimálna splátka je 5 % z dlžnej sumy, aspoň však 500 Sk. Platí dva roky, stojí 400 Sk ročne, ale prvý rok je bez poplatku.
Kreditná karta VISA Gold je medzinárodná elektronická platobná karta s čipom vydávaná pre fyzické osoby - aj neklientov Slovenskej sporiteľne - ku kartovému účtu vedenému v Sk.
Povinná minimálna splátka je 5 % z dlžnej sumy, tiež aspoň 500 Sk. Aj jej platnosť je dvojročná, no ročný poplatok je vyšší - 700 Sk. Prvý rok však nestojí nič.
SLSP poskytuje elektronické a embosované karty. "Elektronické sa dajú používať len v elektronickom prostredí, teda v bankomatoch a POS termináloch, pričom každá transakcia je autorizovaná. K elektronickým patria aj čipové karty," vysvetľuje M. Fuňová.
"Karty sa prispôsobujú novým technologickým trendom tak, aby pre klienta ponúkali čo najkomfortnejšie služby, pričom kopírujú trendy a životný štýl," hovorí M. Fuňová.
Úplnou novinkou na trhu je prvá medzinárodná predplatená karta od Slovenskej sporiteľne s názvom Xtra karta. Určená pre mladých ľudí od 10 do 18 rokov. "Ide o moderný spôsob riešenia vreckového, učí dieťa hospodáriť so svojím vreckovým a súčasne využívať moderný spôsob manipulácie s peniazmi prostredníctvom karty," hovorí M. Fuňová. Karta funguje na princípe dobíjania kreditu. Kredit môže dobiť ktokoľvek - rodič, starý rodič, prípadne iná osoba a kedykoľvek. Xtra karta nie je čipová.
"Platobné karty s čipom sme začali vydávať ako prvá banka už v roku 1998," pripomína hovorkyňa banky. Aj
v súčasnosti banka pokračuje v postupnom prechode k vyššej bezpečnosti, ktorému napomáhajú aj čipové karty. "Máme čipové karty s aplikáciou, ktorá umožňuje realizovať operácie na bankomatoch a POS termináloch," hovorí M. Fuňová. V budúcnosti sa uvažuje s dohratím ďalších aplikácií, napríklad loyalty (vernostná) aplikácia.
Doplnkové služby dostupné k platobným kartám sú cestovné poistenie, ďalej členstvo IAPA alebo ECI, ktoré oprávňuje držiteľa karty na získanie zliav vo vybraných hoteloch a požičovniach automobilov.
"V súčasnosti máme vydaných 318 397 čipových ka-riet čo predstavuje približne 30 % z celkového počtu ka-riet," konštatuje hovorkyňa banky.
Na otázku, či sa už klienti SLSP naučili medzi jednotlivými druhmi platobných kariet rozlišovať, M. Fuňová reaguje: "Áno, klienti vedia povedať o akú kartu majú záujem, či preferujú debetnú alebo kreditnú. Na výber kartovej spoločnosti (VISA /MasterCard) nekladú až taký dôraz, skôr sa zaujímajú o služby a výhody, ktoré im karta poskytuje."
Najčastejšie používajú klienti SLSP elektronické karty a využívajú ich najmä na výbery hotovosti v bankomatoch. Banka však dlhodobo sleduje aj nárast používania kariet priamo na platbu cez POS terminál. Tento trend je najvýraznejší pri kreditných kartách. "Vlani vzrástol počet transakcií cez POS terminály oproti roku 2004
o 38 %, objem týchto transakcií až o 45 %. Počet transakcií v bankomatoch sa zvýšil medziročne o 3 %, objem transakcií o viac ako 13 %," vyčísľuje M. Fuňová.
SLSP vlani vydala 243 493 platobných kariet, v roku 2004 ich bolo 239 988.
Tatra ponúka ku kartám aj vernostné programy
Tatra banka, a.s. poskytuje debetné platobné karty Visa Electron, Eurocard/Mastercard a kreditné platobné karty VISA, MasterCard, American Express a Diners Club.
Podľa spôsobu prevedenia možno rozdeliť platobné karty tejto banky na embosované (VISA štandardná a zlatá, Eurocard/MasterCard, MasterCard v EURO, MercedesCard, AllianzCard), neembosované (Splátková karta MasterCard), čipové embosované (čip + magnetický prúžok), AllianzCard a pripravuje sa Eurocard/MasterCard.
Čipová indentovaná je VISA Electron.
Debetnú platobnú kartu VISA Electron môže klient používať pri platení v obchodoch a tiež na výber hotovosti z bankomatov. "Prijímaná je na bezhotovostnú platbu za tovar a služby v platobných termináloch - vo viac než 15 000 obchodných miestach na Slovensku a v takmer 19 miliónoch obchodných miest vo svete," hovorí riaditeľ Public Relations Roman Začka. Vzhľadom na podmienky jej získania a možnostiam, ktoré ponúka (medzinárodná použiteľnosť karty, cestovné poistenie), je zároveň najdostupnejšou a najrozšírenejšou platobnou kartou Tatra banky . S touto kartou klient čerpá peniaze z účtu, ku ktorému je vydaná do výšky zvoleného maximálneho denného limitu, pričom si môže vybrať od 1 000 Sk do
30 000 Sk. "Výška hotovostného výberu z bankomatu je obmedzená maximálnou sumou 20 000 korún na deň," pripomína R. Začka. S touto kartou môže klient uzavrieť aj individuálne alebo rodinné cestovné poistenie pros-tredníctvom Union poisťovne, a. s. Nie je viazané na používanie karty a platí po celý rok. O uzavretie poistného vzťahu môže požiadať aj telefonicky na číslach služby Dialog. Podmienkou vydania debetnej karty VISA Electron je bežný účet vedený v Tatra banke v slovenských korunách a úplné vyplnenie žiadosti o vydanie karty. Kreditná karta VISA je medzinárodná platobná karta. Umožňuje neustály prístup k peniazom bez ohľadu na aktuálny stav klientovho osobného účtu. Bezúročný úver môže čerpať až do 40 dní, účel jeho použitia nemusí dokladovať. Vedenie účtu v Tatra banke nie je podmienkou vydania karty. Kreditná karty VISA poskytuje možnosť získať k nej výhodné cestovné poistenie, ktoré sa môže zísť pri cestách do zahraničia. K tejto karte sú poskytované bezplatné doplnkové služby, napríklad Kreditné karty v Internet bankingu, kde má klient prehľad o transakciách realizovaných kreditnou kartou a stave úverového rámca. So službou b-mail ku kreditnej karte (SMS správa alebo e-mail) získava pravidelné informácie o transakciách realizovaných kreditnou kartou. "Ak klient dosiahne so svojou kreditnou kartou bankou stanovený objem nákupov uskutočnených prostredníctvom hlavnej a všetkých dodatkových kariet vydaných k jednému kartovému účtu v priebehu kalendárneho mesiaca, bude mať svoju hlavnú kartu bez poplatku," vysvetľuje jednu z možností vernostných programov R. Začka. Do požadovaného objemu nákupov sa započítava aj dobíjanie kreditu na predplatných kartách mobilných operátorov (Orange, T-mobile) prostredníctvom bankomatov. "Nezapočítavajú sa hotovostné výbery (bankomaty, banky, zmenárne), žiadne typy poplatkov, ani úrokov," dodáva.
Debetné platobné karty vydáva Tatra banka k balíkom služieb. Kto chce získať kreditnú kartu, musí mať trvalý pobyt na území SR, viac ako osemnásť a menej ako 65 rokov v deň, keď o ňu žiada. Musí tiež dokladovať solventnosť a trvanie zamestnaneckého pomeru najmenej tri mesiace. Podnikateľ preukazuje existenciu oprávnenia na podnikanie v SR minimálne za dva roky a solventnosť na základe potvrdenia o príjme z podnikateľskej činnosti za posledný rok, ktoré má potvrdené príslušnými inštitúciami.
"Klient Tatra banky, ktorý má zasielaný pravidelný príjem na účet počas šiestich mesiacov, nemusí predkladať potvrdenie o príjme potvrdené zamestnávateľom," vysvetľuje R. Začka. V prípade charge kariet (Diners Club, American Express) sú stanovené osobitné podmienky na získanie karty, ku ktorým patrí vek minimálne 18 rokov, občianstvo v SR respektíve povolenie k prechodnému či trvalému pobytu na území SR. Bežný účet musí mať vedený v Tatra banke. Trend vo vyžívaní kreditných kariet má podľa R. Začku rastúcu tendenciu. "Dnes už aj tí konzervatívnejší klienti chápu a využívajú výhody kreditných kariet. Či už je dôvodom zabezpečenie v nepredvídateľných situáciách alebo pohodlie, ktoré so sebou kreditná karta prináša," hovorí. Tatra banka zvýšila počet vydaných platobných kariet v roku 2005 o 22 % v porovnaní s koncom roka 2004, pričom podiel kreditných kariet na celkovom prírastku v roku 2005 bol 60 %.
UniBanka- rastie počet aj objem bezhotovostných transakcií
UniBanka a.s. poskytuje debetné a kreditné platobné karty (+ charge), podľa spôsobu prevedenia indentované alebo embosované magnetické.
Pokračovanie na str. 8
"Čoraz väčší boom zaznamenávajú čipové karty, co-brandové a predplatené karty," konštatuje hovorkyňa banky Katarína Ševčíková. Upozorňuje, že banky ponúkajú aj možnosti rôznych doplnkových služieb ku kartám, napríklad cestovné poistenie, rôzne asistenčné služby: "S kreditnou kartou dokonca môžete získať aj poistenie zimných športov," dodáva. Dôraz sa kladie aj na modernejší dizajn kariet. Kreditné karty UniBanky zmenili dizajn na čiernu a červenú farbu a majú prvky "transparentného plastu".
Základnou podmienkou pre získanie platobnej karty v UniBanke je vek nad 18 rokov. "Klient by mal mať trvalý alebo prechodný pobyt na území SR. Avšak pri týchto kritériách môžu byť výnimky," uvádza K. Ševčíková.
Naučili sa už medzi rôznymi typmi kariet rozlišovať? "Podľa nášho názoru je ešte stále priestor na vysvetľovanie rozdielov medzi platobnými kartami," odpovedá hovorkyňa banky.
Aj skúsenosť UniBanky ukazuje, že každý rok rastie počet a predovšetkým objem bezhotovostných transakcii.
Počet vydaných platobných kariet medziročne vzrástol o 17 % na 79 168. Z toho 74 538 - debetné karty - nárast o14 % a 4 630 - kreditné a charge karty - nárast o 81 %.
VÚB je tento rok Blue
VÚB banka, a.s. poskytuje debetné i kreditné platobné karty. Debetné karty sú viazané na osobný účet klienta, kreditné karty nie. Pri bezhotovostných transakciách klient neplatí nič, ani účtovnú položku. VÚB Banka poskytuje viac druhov kreditných kariet.
Revolvingové sú najbežnejšie, sú flexibilné v čerpaní aj v splácaní. Bezúročné obdobie týchto kariet je až do 50 dní, po jeho uplynutí stačí, ak klient uhradí minimálnu splátku (5 %) a zvyšok úveru môže splácať podľa svojich možností. V ponuke VÚB sú karty American Express - Blue a Gold, alebo MasterCard - MasterCard Electronic, MasterCard Gold.
Pri charge kartách klient nemá možnosť zvoliť si minimálnu splátku, ale vždy musí splatiť na konci bezúročného obdobia celú dlžnú sumu. Spája sa však s nimi vyšší štandard doplnkových služieb, majú vysoké úverové limity a sú určené náročnejším klientom.
Patria k nim karty Diners Club - Classic Card, ČSA Classic Card, Golf Classic Card, ďalej karty American Expres - The Green Card, The Gold Card, The Platinum Card a The Centurion Card.
Flexikarta je nákupnou kartou VÚB banky. Tento typ kariet sa označuje ako "finančná" rezerva. Klient neplatí žiadne poplatky, pokiaľ kartou nečerpá úver. Splácanie sa realizuje formou pevných mesačných splátok. Bankou požadovaná pevná minimálna splátka je 5 % z úverového limitu. Mesačne sa môže splatiť aj viac, ako je pevná mesačná splátka, dokonca aj celá dlžná suma. Pri nákupnej kreditnej karte nie je bezúročné obdobie. Podľa spôsobu prevedenia VÚB poskytuje neembosované, embosované i virtuálne karty. Budúcnosť kariet možno podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej rozdeliť do viacerých skupín. Prvou je funkčnosť kariet. "Trendom najbližšej budúcnosti bude úplný prechod na čipové karty. Tie majú údaje namiesto na magnetickom prúžku uložené na čipe. Tieto údaje sú tak lepšie chránené proti okopírovaniu a na čip sa dajú uložiť aj iné údaje," vysvetľuje A. Walterová. Kreditná karta Blue od American Express napríklad umožňuje na čip uložiť
obľúbené internetové adresy, osobné údaje, heslá, prihlasovacie mená a predvyplnené údaje na nákup tovaru cez internet. VÚB vydáva aj čipové karty, ktoré slúžia
ako permanentka na hokejové zápasy HC Slovan Bratislava, ako preukaz do Univerzitnej knižnice v Bratislave. Pre držiteľov univerzitných kariet Prešovskej univerzity a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre je čip využívaný na nákup cestovných lístkov, platbu za stravu, vstup do internátu a do knižníc.
Zmena PIN je ďalšou oblasťou. Klientom niekedy robí problém zapamätať si PIN kód karty, najmä ak ich majú viac. "Napriek upozorneniam si potom kód zapisujú na lístok, ktorý si vložia do peňaženky ku karte, alebo dokonca priamo na kartu, čo v prípade krádeže peňaženky znamená takmer istú škodu," hovorí A. Walterová. Držitelia všetkých kariet VÚB si môžu bezplatne zmeniť PIN kód v ktoromkoľvek svojom bankomate. "Predpokladáme, že takáto možnosť by mala byť v bu-dúcnosti štandardom," dodáva A. Walterová.
K trendom patria aj doplnkové služby. Cash-back je v zahraničí pomerne bežná služba pre držiteľov kreditných kariet, na Slovensku nie. Znamená, že klient dostane od banky za každý nákup časť peňazí naspäť. VÚB banka poskytuje túto službu pri kreditnej karte Blue od American Express. "Každému sa raz ročne vyplatí pol percenta zo sumy všetkých nákupov uskutočnených kartou v priebehu predchádzajúceho roka. "Prakticky získava zľavu na každý nákup kartou," upresňuje
A. Walterová.
Poistenie je jednou z najbežnejších doplnkových slu-žieb, ktoré sa viažu ku kartám. Rozsah poistení sa pritom čoraz viac rozširuje. Časté sú najmä rôzne poistenia spojené s cestovaním. Napríklad kreditná karta American Express Gold ponúka cestovné úrazové poistenie až do 4,5 mil. Sk a poistenia cestovných prekážok. Ak klient uhradí cestovné kartou, pokrýva nasledovné riziká: oneskorenie odletu lietadla alebo zrušenie letu (preplatenie výdavkov až do 750 USD za jedlo, občerstvenie a hotelové ubytovanie), odmietnutie nástupu do lietadla proti vašej vôli (preplatenie výdavkov až do 750 USD za jedlo, občerstvenie, v prípade, že oneskorenie je viac ako 6 hodín alebo po 22 hod. uhradenie ďalších 750 USD za hotelové ubytovanie), zmeškanie prípoja (preplatenie výdavkov až do 750 USD za jedlo, občerstvenie a hotelové ubytovanie), omeškanie batožiny (preplatenie výdavkov na nákup oblečenia a až do 750 USD) alebo strata batožiny (uhradenie ďalších 1250 USD).
"Každá platobná karta VÚB banky je automaticky po-istená proti riziku zneužitia karty v prípade straty alebo krádeže a poistenie kryje neoprávnené transakcie uskutočnené do 24 hodín pred zablokovaním karty," dodáva hovorkyňa banky.
Asistenčné služby rovnako ako poistenie sú stále častejšou súčasťou ponuky kartových spoločností. Vďaka nim dostane klient bezplatnú pomoc v celom rade neočakávaných situácií. Karta mu napríklad zabezpečí lekársku, alebo právnu pomoc, pomoc pri poruche vozidla alebo komplexné poradenstvo pred vycestovaním do zahraničia. "Vďaka karte sa môže spoľahnúť aj na to, že ak si napríklad v hoteli, alebo v reštaurácii zabudne okuliare, kartová spoločnosť sa postará, aby mu boli doručené," uvádza A. Walterová.
Karty sa podľa jej slov stali nielen platobným pros-
triedkom, ale často aj súčasťou imidžu svojho držiteľa. Preto banky pri vydávaní kariet kladú dôraz nielen na funkčnosť, ale aj na atraktívny dizajn kariet. Moderné sú najmä rôzne priesvitné prevedenia kariet.
Rovnako ako v iných bankách, aj vo VÚB je podmienkou na získanie debetnej karty vedenie účtu v nej.
Pri kreditných kartách, pretože predstavujú istú formu úveru, ktorý banka poskytuje klientovi, je zaujímavá najmä príjmová situácia klienta. Musí predložiť potvrdenie o príjme za posledné tri kalendárne mesiace, ak nie je klientom VÚB aj výpis z účtu za posledné tri mesiace, doklad, ktorým preukazuje súčasnú adresu (napríklad telefónny účet, účet za elektrinu, plyn, vodu alebo nájomná zmluva).
"Kreditné karty, ktoré sú primárne určené na bezhotovostné nákupy, klienti stále relatívne často používajú na výbery hotovosti z bankomatu, napriek tomu, že poplatky za takýto výber sú vysoké," hovorí o postojoch používateľov kariet A. Walterová. Neraz je to podľa nej aj dôsledkom toho, že majú viac kariet a sami nevedia, ktorá je debetná a ktorá kreditná. "Pri redizajne našich platobných kariet, ktorý sme uskutočnili nedávno, sme sa rozhodli na každú kartu uviesť, či je debetná alebo kreditná. Klient sa tak nemôže pomýliť," konštatuje A. Walterová.
Počet debetných platobných kariet vo VUB bol v minulom roku 860 449, rok predtým 771 251. Počet kreditných platobných kariet bol vlani 252 718, v roku 2004 ich bolo 140 355. Nárast kreditných platobných kariet predstavoval viac ako sto tisíc za jeden rok.
(ere)