Neplatí to absolútne, treba si všímať,
akú kartu si za hranice všedných
dní vezmete.
Klient Dexia banky môže platiť v zahraničí medzinárodnou platobnou kartou Maestro, MasterCard, alebo kreditnou kartou VISA. K platobným kartám s medzinárodnou platnosťou sa často viažu rôzne doplnkové služby, ako napríklad cestovné poistenie.
Všetky debetné a kreditné platobné karty HVB Bank i OTP Banky sú medzinárodné, takže sa všetky môžu používať aj v zahraničí.
Klienti Poštovej banky majú možnosť v zahraničí využívať PK Maestro medzinárodnú a platobné karty MasterCard. "Ak uvažujú o prenajatí auta, alebo úhrade hotelového ubytovania, obchodníci väčšinou vyžadujú embosovanú platobnú kartu," pripomína hovorca banky Ján Onda. "Pri neembosovaných kartách (indentovaných) Maestro a VISA Electron môžu byť problémy pri bezhotovostných platbách u obchodníkov, preto je skutočne lepšie do zahraničia cestovať s embosovanou kartou," dopĺňa hovorkyňa UniBanky Katarína Ševčíková. V zahraničí sa dajú používať tie platobné karty UniBanky, ktoré nemajú označenie "domáce."
Všetky platobné karty Slovenskej sporiteľne (aj Xtra karta) s výnimkou SPOROprofit karty sú medzinárodné a dá sa nimi platiť v zahraničí, všade kde je označenie obchodu alebo bankomatu zhodné s logom kartového produktu uvedeného na karte.
"Držiteľ karty by si mal pred platením vždy skontrolovať, či logo na jeho platobnej karte je zhodné s logom, ktoré akceptuje obchodník," upozorňuje riaditeľ Public Relations Tatra banky Roman Začka. Dodáva, že embosovanou kartou na rozdiel od indentovanej sa dá platiť aj v mechanickom pros-tredí cez imprinter (tzv. off-line transakcia) a na telefonické a poštové objednávky (tzv. mo-to transakcie). Tatra banka vydáva len medzinárodné platobné karty.
Väčšina platobných kariet VÚB banky pre obyvateľstvo má celosvetovú akceptáciu. "Výnimkou je len kreditná karta so značkou MasterCard Electronic, ktorá má obmedzené použitie v zahraničí na okolité krajiny," upresňuje hovorkyňa banky Alena Walterová. (ere)