Najmä po vstupe Slovenska do Európskej únie sa mnohé trendy vyspelej Európy postupne presunuli aj na Slovensko. Viaceré zmeny znamenali pre občanov SR najmä s hľadiska zdravotného poistenia výrazný posun vpred. Platí, že tí, ktorí majú zdravotné poistenie v SR, majú v členských krajinách EÚ nárok na zdravotnú starostlivosť v prípadoch, ak by prišlo k ohrozeniu života alebo zdravia a liečbu nemožno odložiť do návratu na Slovensko. Na novovzniknutú situáciu na trhu pružne reagujú aj poisťovne. Tie sa rozhodli prikročiť k niektorým, aj v samotnej EÚ inovatívnym prvkom. Typickým príkladom je práve cestovné poistenie.
Liečebné náklady
Najväčšími rizikami sú počas dovolenky alebo počas pracovných ciest v zahraničí, rôzne formy úrazov. V komplexnom balíku komerčného cestovného poistenia preto ako najdôležitejšie položky figurujú práve poistenie liečebných nákladov a tzv. úrazové poistenie. Náklady spojené s hospitalizáciou, ošetrením v cudzine či s prevozom späť do vlasti sa môžu vyšplhať do astronomických súm. V mnohých prípadoch poisťovne kryjú riziko do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, v prípade akútneho ochorenia dokonca v neobmedzenej výške.
Pri úrazovom poistení prepláca poisťovňa klientovi, ktorého v zahraničí postihol úraz, odškodné. Rovnako sa postupuje aj v prípade úmrtia.
K cestovnému poisteniu neoddeliteľne patria aj asistenčné služby. Ich hlavnou úlohou je úhrada nákladov či poskytovanie platobných záruk zdravotníckym zariadeniam.
Terorizmus
Ak sa tento rok rozhodnete cestovať do zahraničia, môže vás cestovné poistenie, okrem mnohých spomínaných udalostí, poistiť aj proti liečebným nákladom, ktoré by mohli vzniknúť teroristickým činom.
Poisťovne tak reagujú na udalosti, ktoré sa odohrávajú na miestach, kde sa bežne vyskytujú jej klienti. Napríklad teroristické výbuchy v londýnskom metre, v Madride, či nedávne útoky v egyptských letoviskách mohli bezprostredne ohroziť aj slovenských občanov. Poisťovne preplatia všetky liečebné náklady vrátane repatriácie (návratu do vlasti), ktoré pri teroristických aktivitách vznikajú.
Výnimkou v krytí terorizmu sú štáty, ktoré sú oficiálne definované ako rizikové napríklad Irán, Irak či Afganistan.
Otázka krytia liečebných nákladov spojených s terorizmom je pre komerčné poisťovne aktuálna a samotné poistenie takýchto liečebných nákladov sa pomaly presadzuje ako neoddeliteľná súčasť akéhokoľvek cestovného poistenia.
Náklady môžu byť vysoké
Poisťovne podľa vlastných skúseností konštatujú, že sa výška vyplatených náhrad z cestovného poistenia môže často vyšplhať aj do výšky niekoľkých miliónov korún. Pritom poistenie vychádza denne len okolo 40 - 50 korún.
Najnovšie trendy umožňujú, aby sa klient poistil dokonca aj vtedy, ak sa nachádza mimo územia SR. V praxi to znamená, že sa poistenie dohodne v zastúpení druhou osobou.
Od vstupu Slovenskej republiky do EÚ, kedy všetci občania, ktorí majú zdravotné poistenie, získali nárok aj na zdravotnú starostlivosť v členských krajinách únie, nezaznamenali poisťovne žiadne negatívne dopady na predaj cestovného poistenia. Komerčné poistenie má svoj význam nielen mimo EÚ, nakoľko sa v bežnom zdravotnom poistení nezahŕňajú nemocničné poplatky, ani poplatky za návrat na Slovensko.
Martin Masaryk
Čo je terorizmus
Za teroristickú akciu alebo teroristický čin sa považujú také konania, ktoré napĺňajú skutkovú podstatu niektorého z nasledovných trestných činov: teroru, terorizmu, záškodníctva, sabotáže podľa príslušných ustanovení Trestného zákona Slovenskej republiky, ako aj činy vymenované v čl.1 Európskeho dohovoru o potlačovaní terorizmu.
Okrem uvedených konaní sa za teroristický čin považuje každý čin osoby alebo skupiny osôb, ktorý bol vykonaný za účelom dosiahnutia politických náboženských, etnických, ideologických alebo podobných cieľov, ktoré sú zamerané na šírenie strachu a ohrozenia medzi obyvateľstvom alebo jeho časťami a tým na získanie vplyvu na vládu alebo štátne zriadenie alebo poškodenie ústavného zriadenia alebo poškodenie hospodárskeho života SR. Zdroj: Uniqa poisťovňa, a. s.