Počas niekoľkých po sebe nasledujúcich rokov a me-siacov sme svedkami prírodných katastrof, ktoré zasiahli takmer všetky kontinenty sveta. Najhoršou katastrofou začiatkom 21. storočia v Ázii bolo tsunami. Na Americkom kontinente sa v tomto roku zvýšil počet katastrofálnych hurikánov s ďalekosiahlymi následkami. Na Slovensku sme konfrontovaní s požiarmi, záplavami a aj silnejúcimi víchricami. V menšom meradle musia cestovatelia počítať s nehodami na cestách (autom, autobusom...) a s problémami, ktoré sú súčasťou každodenného života. Hoci sa prírodné katastrofy nedajú predvídať, možno predísť vyhrocovaniu, alebo zhoršovaniu situácie niektorými jednoduchými opatreniami. V akomkoľvek prípade núdze alebo problému v prvom rade kontaktujte asistenčnú službu a preverte si, či je vaše cestovné poistenie dostatočne kvalitné a zabezpečí vám potrebné služby.
Administratívne opatrenia
- Urobte si dve fotokópie hlavnej stránky pasu, ako aj strany, na ktorej máte víza (ak sú potrebné pre dotyčnú krajinu). Jednu uschovajte u rodinného príslušníka alebo priateľa, ktorý s vami necestuje a uistite sa, že v prípade nutnosti môže poslať faxom potrebnú fotokópiu pasu príslušnému orgánu, alebo k vám do hotela.
- Urobte si dve fotokópie cestovného poistenia. Jednu si uschovajte a druhú opäť odovzdajte rodinnému príslušníkovi alebo priateľovi, ktorý ostáva doma.
- Predtým ako zavriete kufor, skontrolujte, čo sa v batožine nachádza.
- Uistite sa, že vaše cestovné poistenie je platné a pokrýva vám celú dĺžku pobytu.
Medicínske opatrenia
- Uistite sa, že vaše zdravie je dostatočne dobré vzhľadom na pripravovanú cestu, ktorú ste si naplánovali, ako aj aktivity, ktoré sa chystáte uskutočniť (napríklad rôzne druhy športov).
- Veľmi dôležité je pri návšteve určitých krajín, ako napríklad Zimbabve uistiť sa, že ste boli očkovaní proti ochoreniam, ktoré sú rozšírené v danej oblasti.
- Preventívne navštívte zubára pred cestou, aby ste si boli istí, že vás nič nemôže nečakane prekvapiť. Bolesť zubov dokáže dokonale znepríjemniť každú dovolenku.
- Ak pravidelne užívate lieky, skontrolujte, či ich máte dostatok na celý pobyt a zistite si, či ich treba nahlásiť na hraniciach pri vstupe do krajiny.
- Zosumarizujte a poznačte si, akými zdravotnými problémami trpíte (alergie, hemofília...).
- Ak máte zdravotný problém počas vášho pobytu v zahraničí a máte pocit, že vám nie je poskytovaná potrebná zdravotná starostlivosť, kontaktujte vašu asistenčnú službu.
- Majte poruke balíček prvej pomoci (obväz, repelent, antiseptický krém alebo sprej, ...)
Praktické rady
- Naplánujte si príchod na letisko v dostatočnom predstihu, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu.
- Pripravte si na cestu elektrický adaptér, ktorý korešponduje s využívaným v danej krajine, ako aj elektrické zariadenia, napríklad mobilný telefón, notebook, nabíjačku na batérie.
- Dostatočne výrazne označte svoju batožinu a nenechávajte ju bez dozoru.
A ešte auto
Okrem osobných vecí musíte myslieť aj na vaše auto. Dajte si ho preto pred cestou v servise riadne skontrolovať a nezabudnite mu "pribaliť" dôležité doklady. Ak cestujete do zahraničia, k bielej karte, ktorú musíte mať stále so sebou, zoberte i kartu zelenú. Tá slúži ako doklad o tom, že vaše auto má povinné zmluvné poistenie. Zelená karta je platná len vtedy, ak je podpísaná poistníkom, preto si ju radšej podpíšte. Nemusíte mys-lieť hneď na najhoršie, ale ak so sebou zoberiete i tlačivo - správa o nehode, v slovenskom, anglickom alebo nemeckom jazyku, podľa toho kam cestujete, nemusí to byť na škodu, veď človek nikdy nevie. Zároveň tam máte uvedené aj stručné pokyny ako postupovať pri dopravnej nehode.
Spracované podľa www. Allianz. Sk
a Wüstenrot poisťovne