a hlavné mesto Sofia, ale aj množstvo historických a prírodných pokladov v menej známych častiach krajiny.
Medzi najväčšie bohatstvá Bulharska patria kláštory a národné parky. Deväť bulharských pamiatok je v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Najväčším a najzachovalejším bulharským kláštorom je Rilský manastir v blízkosti mesta Rila. Stojí v nadmorskej výške 1147 metrov. Kláštor bol slovanským centrom odporu proti tureckej nadvláde. Založil ho pustovník Ivan Rilský na prelome 9. a 10. storočia. Po rozsiahlom požiari v 19. storočí bol kompletne prebudovaný. Cenný je vyrezávaný ikonostas, maľby, knižnica, či trón macedónskeho vládcu Chrelja.
Pri gréckych hraniciach, vysoko v horách, kde nechodí žiadna hromadná doprava, má svoje miesto tradičný macedónsky kláštor Roženský manastir. Obklopujú ho pieskovcové skaly a pohľad z neho naozaj stojí za to. Známym kláštorom je aj Bačkovský blízko Plovdivu, ďalej Čerepišský zo 14. storočia, Glozenský manastir, ktorý dal postaviť ukrajinský princ Gloz v 13. storočí, či Kapinovský v blízkosti mesta Veliko Tarnovo.
Medzi pamiatky UNESCO patrí trácka hrobka na vrchu Ťulbeto zo 4. storočia pred naším letopočtom v blízkosti mesta Kazanlak. Zachovalé fresky na stenách zobrazujú tráckeho vládcu lúčiaceho sa so svetom. Prístupná kópia hrobky vládcu je v jej tesnej blízkosti. Ďalšou pamiatkou UNESCO je kamenný reliéf z 8. storočia - Madarský jazdec neďaleko mesta Šumen. Vykopávky pod skalou naznačujú, že Madara bola kultovým miestom pohanských a neskôr kresťanských Bulharov. Komplex skalných kostolíkov z 13. až 17. storočia Ivanovo, architektonická rezervácia Starý Nessebar, trácka hrobka zo 4. storočia pred naším letopočtom Sveštari, kostol Bojana so vzácnymi freskami, najväčší bulharský kláštor Rilský manastir, Národný park Pirin a rezervácia Srebrena, v ktorej je ojedinelé sídlo vodných vtákov, patria k vzácnym pamiatkam na území Bulharska.
Bulharsko má štyri národné parky. Najväčším je Pirin, najstarším Vitoša. V blízkosti miest je viacero prírodných rezervácií, napríklad v povodí rieky Ropotamo pri Burgase, v povodí rieky Kamčija, alebo v Kamennom lese pri Varne.
Mestá a miesta hodné návštevy
Melnik je najmenšie bulharské mesto. Založené bolo v 6. storočí. Postavili ho v horách na juhozápade Bulharska a návštevníci majú radi jeho špecifickú atmosféru a dobré víno.
Sandanski je zas známe kúpeľné mesto blízko Melnika. Vraj z neho pochádzal Spartakus.
Trjavna vyniká zvláštnou architektúrou, Koprivštica pamiatkovou mestskou rezerváciou.
V 17. storočí založili v pohorí Pirin Bulhari, ktorí odmietli prijať islam, mestečko Bansko. Kvôli hrozbe Turkov si stavali domy s kovovými dverami, strielne a tajné chodby. Možno v ňom nájsť 120 historických pamiatok z pôvodnej zástavby. V súčasnosti je to aj známe lyžiarske stredisko.
Starobylé rybárske mesto Sozopol si pamätá 7. storočie pred naším letopočtom. Sochu Apollóna, ktorá tu kedysi stála, odviezli na rímsky Kapitol. Na začiatku septembra sa tu koná umelecký festival Apolonia.
Aj Nesebar je pamiatková rezervácia na pobreží, Plovdiv bol založený v 4. storočí pred naším leto-počtom. Dnes je tam okrem iného vzácne Etnografické múzeum.
Bývalé hlavné mesto Bulharska, Veliko Tarnovo sa považuje za jedno z najmalebnejších európskych miest. Stredná časť vyzerá ako amfiteáter, najstaršie štvrte sú Asenova machala a Frenchisar, v okolí zas možno
vidieť množstvo kostolov a kláštorov.
V legendárnom údolí medzi Balkanom a Strednou Gorou sa pestujú ruže. Oddtiaľ aj jeho názov Ružové. Najkrajšie je tu v máji a na začiatku júna, keď ruže kvitnú. V mnohých mestách v regióne sa konajú slávnosti
a folklórne rituály spojené s ich zberom.
Ako po Bulharsku - vlakom, autobusom, alebo autom?
Vlak je v rámci Bulharska najlacnejší, ale relatívne pomalý spôsob dopravy. Na dlhšie trasy je najlepšie kúpiť si miestenku. Jednoduchými osobnými vlakmi sa oplatí cestovať len na kratšie vzdialenosti - nie sú pohodlné a skoro vždy sú preplnené. Na vlakových stani-ciach nehľadajte vypísané cestovné poriadky, časy príchodov a odchodov vám povedia pri informačnom okienku. Lístky sa viažu na konkrétny spoj, takže ak nechcete ísť najbližším vlakom, treba to pri pokladni zvlášť zdôrazniť.
Autobusy sú v Bulharsku najpoužívanejším dopravným prostriedkom. Stoja síce trocha viac ako vlaky, ale väčšinou sú rýchlejšie. Tiež bývajú často preplnené, na dlhšie trasy si treba kúpiť miestenku. Diaľkové autobusy prevádzkuje viacero súkromných spoločností. Tie majú lacné a moderné autobusy. Miestne spravujú nástupcovia bývalých monopolných spoločností. Sú síce menej pohodlné a pomalšie, ale zas majú viac zastávok. Rýchlejšie a pohodlnejšie za tú istú cenu jazdia minibusy. Bývajú však rýchlo obsadené, na zastávku treba prísť skoro. Za dopravu autobusom, aj vlakom sa platí v prepočte asi jedna slovenská koruna za kilometer.
Auto je praktickým dopravným prostriedkom, ale kvalita ciest v Bulharsku nie je vždy najlepšia.
Povolená rýchlosť
Obec | Mimo obce Diaľnica | ||
Osobné autá | 50 km | 90 km | 120 km |
Motocykle 50 km 80 km 100 km
Dôležité čísla v prípade autonehody
Dopravná polícia: 165
Záchranka: 150
Polícia: 166
Čo robiť pri krádeži auta
V prípade krádeže auta treba na najbližšej policajnej stanici spísať protokol. Ten musí potvrdiť Najvyššia kasačná prokuratúra v Sofii. Dokument budete potrebovať pri odchode z Bulharska, vyžadovať ho bude aj vaša poisťovňa. Treba sa pripraviť na to, že pri odchode z Bulharska musíte zaplatiť nevratnú kauciu vypočítanú z odhadovanej ceny vozidla spolu s clom a DPH. Ak nemôžete zaplatiť na mieste, musíte podpísať prehlásenie, že sumu zaplatíte po návrate do vlasti.
Ubytovanie
Okrem kempov a hotelov sú rozšírenou formou ubytovania aj priváty. Ceny privátov sa pohybujú od 5 do 15 leva podľa lokality. V kempoch býva často ubytovanie nízkej kvality, ale existujú aj výnimky. Ubytovanie v kempoch je lacné, niekedy len 4 leva na noc. Hotely si zvyknú účtovať vysoké ceny, ktoré nie vždy zodpovedajú službám. V najlacnejších sa platí 40 leva na noc.
Pri vstupe do krajiny sa hláste na polícii
Pri návšteve Bulharska by ste sa mali do 48 hodín hlásiť na polícii s účtom za ubytovanie alebo s pasom vášho hostiteľa. V prípade, že zostávate len pár dní, nemali by ste mať problém, je však zbytočné riskovať. Obvyklá pokuta je 100 leva (asi 2000 korún), pri opakovanom neplnení registračnej povinnosti môže byť pokuta až 1000 leva (asi 20 000 korún). Obvodná polícia alebo miestny Úrad pre administratívnu kontrolu cudzincov by mali byť informovaní o každej zmene adresy, ktorá trvá viac ako päť dní. Pri pobyte v horách sa treba registrovať na každej chate. Podľa zákona by sa o registráciu cudzincov mal postarať majiteľ ubytova-cieho zariadenia, netreba sa však na to spoliehať. Sám sa registruje ten, kto nikde nebýva. Potvrdením o pobyte je obvykle registračná karta (adresna karta za čuždenci), alebo pečiatka v pase. Ak v Bulharsku prekročíte lehotu bezvízového styku, teda ak tu strávite viac ako tri mesiace, hrozí vám pokuta 500 leva (asi 10 000 korún). Ela Nahálková